Dětskou imunitu nepodceňujte. Jak ji posílit před obdobím chřipek?

29.09.2018 | Děti a rodina

S podzimním počasím dostává imunita vašich dětí opravdu zabrat. Měli byste proto přirozenou formou podporovat jejich imunitní systém. Existují desítky zaručených i méně osvědčených rad, jak se různým virózám vyhnout. Které by se pro vás a vaše ratolesti měly stát každodenní samozřejmostí?

Čerstvý vzduch do dětských plic

Pokud si myslíte, že by v chladnějších dnech mělo být dítě pořád zavřené doma, mýlíte se. Pobyt na čerstvém vzduchu je pro něj opravdu prospěšný. Podpoří se prokrvení sliznic dýchacích cest, a tím se zvýší jejich odolnost. Škodlivé látky se tak nebudou mít šanci do těla dostat. Ideální je odpolední procházka v parku, klidně nechte děti, ať se i chvíli proběhnou. Čerstvý vzduch tak spojíte s  pohybem, kterému se s dětmi v zimních měsících spíše vyhýbáte. Pohyb je prospěšný i nyní, nedovolí imunitnímu systému zlenivět.

Vitaminy

Kromě známého vitaminu C, který je bohatě zastoupený v citrusech, kysaném zelí, brokolici či například kapustě, přišli odborníci na další velice důležitý vitamin pro imunitu vaši i vašich dětí. Vitamin D máte určitě spojený se zdravými kostmi, což je samozřejmě správně. Ale to není vše! Uvádí se, že zhruba 50 procent dětské i dospělé populace nejen v Evropě má vitaminu D nedostatek. Vitamin D hraje důležitou roli i v imunitním systému a jeho dostatečná hladina příznivě ovlivňuje imunitu dítěte. Pokud tedy máme vitaminu D málo, tělo je náchylnější k různým nemocem. Oslabená imunita se projeví častým nachlazením, opakovanými infekcemi či chřipkami. Vitamin D najdete v rybách a v mléčných výrobcích. Některé potraviny jsou o vitamin D navíc i obohaceny. Množství vitaminu D zjistíme na etiketě daného výrobku.

Ta správná teplota

Věc, která vás doma hodně trápí, je topení a větrání. Když topíte a málo větráte, máte doma špatný vzduch a vznikají plísně. Když topíte a hodně větráte, zbytečně vám uniká teplo. Když netopíte, je vám zase zima. Jak to tedy má vypadat? Na noc je dobré topení vypínat, spánek v přetopené místnosti vám ani vašim dětem neprospívá. Ráno pořádně vyvětrejte, místnost po místnosti, aby se vyměnil vzduch. Teprve poté zapněte topení, ne však na více než 23 °C. Venku myslete na správnou volbu oblečení. Neměli byste jej ani podcenit, ani děti příliš nabalit. Ideální jsou vrstvy, které si dítě může jednoduše svléct, když mu bude teplo, a schovat si je na horší časy do batohu.

Hygiena půl zdraví

Ne nadarmo se říká „Co se v dětství naučíš, ve stáří jako když najdeš“. Naučte tak děti co nejdříve základním hygienickým návykům. Kromě virů v podobě nachlazení totiž přichází v tomto období i ty, které dokážou potrápit dětské bříško. Umývání rukou je proto základ, a to nejen před jídlem, ale vždy po návratu z venku. Viry a bakterie čekají všude, zvlášť ve větších dětských kolektivech se jim opravdu daří.

Děti musejí spát

Co se týče délky spánku, myslete na to, že osm hodin dětem nestačí. Batolata by měla denně spát až 13 hodin, předškoláci a mladší školáci kolem 10 hodin. Některé děti spí chvíli i přes den, což je dobře. Pokud však ty vaše po obědě spát nechtějí, zkuste je uložit dříve večer. To je samozřejmě složitější. Ale pokud se jim budete večer chvíli věnovat, přečtete jim v posteli pohádku, popovídáte si s nimi, zazpíváte si písničky, dětem brzký pobyt v posteli nebude vadit a také spánek by mohl přijít rychleji.




Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Tip na snídani

Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden bude pro tebe zvláště silný v oblasti tvé kreativity a emocionálního výrazu. Soustřeď se na sebeobjevování a nauč se ocenit své vlastní umělecké schopnosti, i když se ti zdají méně zkušené než ostatních. Buď s... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat