„Kdy mi začnou růst prsa?“ Máte odpovědi i na tyto otázky?

Ačkoli v dnešní době snad neexistuje žádná otázka, na niž by naše pubertální děti nenašly odpověď na internetu, snadno se může stát, že s některou z nich přijde raději za vámi. A v takovém případě je dobré být připraven…

Některé dotazy zvládnete zodpovědět bez sebemenších potíží, jiné by vás mohly zaskočit. Proto jsme jich několik vybrali a našli na ně odpověď za vás. Tady jsou:

„Jak vlastně poznám, že jsem v té pubertě?“

U dívek se puberta pozná poměrně snadno – změny na jejich těle jsou viditelnější (začínají jim růst ňadra, objevuje se pubické ochlupení, občas se objeví bělavý výtok z pochvy, rozšiřují se jim boky), začínají menstruovat. K těmto proměnám dochází přibližně mezi 10. a 14. rokem.

U chlapců je prvním příznakem puberty zvětšení varlat, posléze i penisu. Rovněž se objevuje ochlupení, mění se postupně muskulatura a tvar těla. Dost často dochází k výrazné proměně tělesného pachu. Slyšitelným projevem nástupu puberty je pak proměna hlasu, nastává období mutování.
Jak u dívek, tak u chlapců se navíc může objevit – především v důsledku hormonálních změn – akné.

„Kdy mi začnou růst prsa?“

K vývoji prsou dochází u dívek nejčastěji okolo 10. až 12. roku (jsou ale zaznamenány případy, kdy k jejich nárůstu došlo již okolo 7. roku věku). Ale může se stát, že k proměně dívčího těla v této oblasti dojde o něco později. Každopádně, pokud nezaznamenáte žádný vývoj do 14 let, promluvte si s ošetřujícím lékařem své dcery.

„Vážně budu mít po masturbaci chlupaté dlaně?“

O masturbaci koluje celá řada neuvěřitelných mýtů. Že nám vyroste ochlupení na dlaních, dostaneme rakovinu, že je zdraví škodlivá, že zastavuje růst… Nicméně žijeme ve 21. století, a tak je třeba si jasně říci, že autoerotika je běžnou součástí života, není na ní nic špatného. Pokud se vás na ní váš potomek zeptá, v klidu mu vysvětlete, že nedělá nic špatného. Upozornit jej v případě nutnosti musíte na to, že onanii by měl provozovat v soukromí, nikoli veřejně, a že si nesmí ublížit (například příliš razantním třením penisu či zaváděním nejrůznějších předmětů do pochvy).

„Jak se mám správně holit?“

Pokud vašemu synovi začínají rašit první vousy, je na čase si s ním promluvit o správné technice holení. Nejprve je dobré na obličej na chvíli (na minutu nebo na dvě) přitisknout vlhký, teplý ručníček nebo žínku, tváře namočit v teplé vodě a nanést holicí krém či gel. Vousy se zjemní a bude snazší se jich zbavit. Poté stačí vzít holicí strojek (žiletka by měla být vždy velmi ostrá, pravidelně se musí měnit) a začít holit – ovšem pouze po směru růstu vousů, jinak hrozí poranění pokožky a také nepříjemné zarůstání chloupků a vousů. Po holení je nutné použít zklidňující vodu či emulzi po holení (pro citlivou pokožku se vyrábějí speciální hydratační přípravky, které pleť nedráždí).

Jestliže vám tuto otázku položí náctiletá dcera, mluví především o depilaci chloupků v podpaží a na nohou. Tady platí podobná pravidla – používat speciální pěny na holení (chloupky mnohem lépe zjemní než např. sprchové gely a mýdla) a holit po směru růstu chloupků. Pokožku je poté nutné ošetřit hydratačním mlékem.

„Jak poznám, že už jsem připraven/a na sex?“

Na tuhle otázku nelze tak jednoznačně odpovědět – u každého totiž nastává ona „připravenost“ v různém věku. Vždy je ale třeba dítěti zdůraznit, že první milování by mělo být jednoznačně dobrovolné a mělo by mu v první řadě přinést radost a potěšení. Rovněž by si váš potomek měl být jistý, že jeho partner/ka je tou pravou osobou, s níž chtějí tento zážitek prožít, a že je do sexu nijak nenutí. S dítětem byste rovněž měli probrat zásady bezpečného sexu.
TIP Bety: Potřebujete radu pediatra? Poraďte se ZDARMA s naší dětskou lékařkou MUDr. Adrianou Jiřičkovou! Zeptat se jí můžete i na to, jak pečovat o nemocné dítě nebo jak připravit pro vaše miminko nejvhodnější stravu.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
16:53

Cvičení na ruce a záda s pomůckama

Cvičení na ruce a záda s pomůckama
14:33

HIIT training

HIIT training
08:50

Protažení na nohy

Protažení na nohy

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

17 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
31 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat