Dívky vstupují do puberty dříve kvůli chemii v líčidlech a kosmetice

Matky a babičky dnešních náctiletých pamatují doby, kdy nosit make-up na základní škole bylo nemyslitelné. Dívky čekaly minimálně do patnácti, než si mohly dovolit první lehké líčení či používat parfém. Jenže dnes už se chtějí malovat doslova holčičky na prvním stupni. A rodiče, kteří jim make-up, rtěnky, laky na nehty a jiné kosmetické včetně deodorantů a parfému dovolí, jim poškozují zdraví. Chemické sloučeniny v těchto výrobcích totiž startují pubertu u dívek o mnoho měsíců dříve. A to znamená třeba celoživotně vyšší riziko rakoviny prsu.

Ftaláty, parabeny a fenoly jsou látky, které používá kosmetický průmysl při výrobě líčidel, krémů, šamponů, parfémů a dalších přípravků. Když se dostanou do těla malé dívky, začnou v ní fungovat podobně jako pohlavní hormony. A odstartují předčasnou pubertu.

A problém představuje také líčení v těhotenství. Matky, které používají v době gravidity make-up a kosmetiku obsahující ftaláty, parabeny a fenoly, plodí dívky, u nichž začíná puberta minimálně o měsíc dříve než u jejích vrstevnic. Ftaláty jsou obsaženy především v parfémech, deodorantech a mýdlech. Parabeny konzervují krémy, make-up či rtěnky. Fenoly jsou obsaženy téměř ve všem od rtěnky po pleťové mléko.

„Máme důkazy, že některé široce užívané chemické látky v přípravcích osobní hygieny a kosmetiky souvisejí s předčasným nástupem puberty u dívek,“ tvrdí doktorka Kim Harley z University of California.

U chlapců pozor na stres

Ovšem nejen chemikálie mohou předčasný nástup dospívání zavinit. Výzkum z Austrálie se zaměřil na vztah puberty a stresu. A výsledky přinesly nejedno překvapení. Stresové hormony skutečně vyvolávají u dětí předčasnou pubertu. Australští vědci prokázali, že u dětí z chudých a problematických rodin dochází k výrazně časnějšímu nástupu puberty. Chlapci jsou přitom dvakrát ohroženější než dívky.

Předčasné pohlavní zrání u dívek je krom stresových hormonů vyvoláváno také obezitou. V tuku se tvoří ženské pohlavní hormony a ty nastartují předčasnou pubertu. U chlapců vede k předčasnému zrání nadměrná fyzická dřina, nadměrné posilování a také vliv stresových hormonů. To vše totiž souvisí s nadměrnou produkcí testosteronu, který nastartuje chlapeckou pubertu.

Vědci z Murdochova institutu pro výzkum dětí v Melbourne sledovali 3 700 dětí ve věku osm až jedenáct let. Všímali si u nich věku, kdy nastoupí do puberty – rozvoj prsů, růst pubického ochlupení, menstruaci, akné, růst svalů, zvětšení penisu a varlat. Vztáhli to k výši příjmů, vzdělání a zaměstnanosti jejich rodičů. A vyšel jasný vztah. Čím nižší příjmy měla rodina, čím častěji byli rodiče nezaměstnaní a měli nižší vzdělání, tím dříve jejich dítě vstoupilo do puberty. U chlapců to platilo navíc více než u dívek.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

28 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
28 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
139 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat