Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Puberta: Jak nelehkým obdobím provést potomka a nepřijít o rozum

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

8. 10. 2019 | Děti a rodina

Jak říká Marek Eben, díky pubertě rodiče unesou to, že jejich potomci jednou vyletí z hnízda. První zkouškou dospělosti je přechod na druhý stupeň základní školy. Jak své potomky v tomto období užitečně podpořit a na co si dát pozor?

Nepřeceňujte vzdělání

Asi tato rada bude trhat uši, ale ne každé dítě potřebuje pro spokojený život získat inženýrský titul. Možná to děláme i nevědomky, ale pokud spojujeme hodnotu dítěte s tím, jak je dobré a jaké má výsledky, můžeme šikovnému a úspěšnému truhláři v budoucnu zadělat na problém se sebedůvěrou. „Rodiče by měli oceňovat individualitu a vynaloženou snahu dětí více než samotné výsledky. To bude důležité zejména, když se bude jejich syn vyrovnávat s odchodem svého nejlepšího kamaráda na výběrovou školu,“ komentuje situaci psycholožka Šárka Kučerová.

Dejte prostor, uneste partičku

Dítě na druhém stupni dospívá a potřebuje více prostoru, než tomu bylo doposud. Role kolektivu a fakt že dítě patří do nějaké party, se stává důležitější. Rodiče se mohou obávat, že se jejich děti ocitnou v kolektivu, který na ně bude mít špatný vliv. Ať už jsou tyto obavy spojené s hrozbou drog, kouřením, alkoholem či jiným druhem rizikového chování, pro rodiče je toto období velkou výzvou a nezbývá jim nic jiného, než jít trpělivě příkladem a nabízet dětem kvalitně strávený společný čas.

Potomek se stylizuje? Možná je vyloučen z kolektivu

Děti se začínají více porovnávat, ať už ohledně vzhledu, tak úspěchů. Následkem toho bývají někteří z kolektivu vyloučeni nebo nejsou přijímáni, což je pro ně velká rána. Jejich identita je totiž na kolektivu postavena. „Pokud zažívají nepřijetí, mohou se o to více snažit stylizovat do očekávané podoby přijímané vrstevníky – ať už vzhledem, chováním nebo zaměřením na určité aktivity. Pokud si rodiče všimnou nějakých velmi zásadních změn, měli by zbystřit více se snažit svému dítěti naslouchat,“ komentuje dále Kučerová.

Sexuální dozrávání: Mluvte o všem!

Zdravý přístup rodičů je základ. Pohlavní dozrávání a s ním nesoucí změny by neměly být v rodině tabu ani téma, na které se zaměřuje veškerá pozornost. Pokud mají rodiče s dítětem vytvořený zdravý vztah založený na důvěře a otevřenosti, mluvit o těchto věcech bude přirozené pro rodiče i dítě. To ovšem neznamená, že se na obou stranách neobjeví jistý ostych či stud.

Speciální rada zejména pro vtipné tatínky: Nedělejte si legraci z tělesných a psychických změn dospívajících. Nebuďte přecitlivělí, když přijde řeč na ošemetná témata. Zároveň si ale nenechte všechno líbit. Nebojte se nastavit zdravé hranice toho, co si k vám potomek může dovolit a co už ne.

Speciální rada zejména pro úzkostlivé maminky: Dejte si pozor na to, jak se sama vyjadřujete o svém těle a jak jej vnímáte. Vaše dcera je nyní velmi citlivá a vnímavá na veškeré reakce okolí. Nasává je jako houba. Váš postoj k sobě se zrcadlí v chování vaší dcery.

Sociální sítě, věčné téma

Na zákazy a příkazy bude váš potomek reagovat žádoucně možná ve vaší přítomnosti, ale jinak to bude fungovat jako „zakázané ovoce chutná nejlépe“. Jestli necháte všechno tak nějak běžet, hrozí, že chod věcí nebudete mít pod kontrolou a o nebezpečí se ani nedozvíte. Ideální přístup je opět postaven na dobré komunikaci s dítětem. Je třeba balancovat na křehké hranici rovnováhy samostatnosti, důvěry a zdravými hranicemi. Promluvte s potomkem o možných rizicích, která mohou na sociálních sítích číhat.

Přinášíme odpovědi na dětské zvídavé otázky

Vepřová játra na víně

Vepřová játra na víně

9 hlasů
45min 684 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí čtvrtky na mrkvi

14 hlasů
1h a 10min 541kJ 145 Kč

Pečené kuřecí maso s mrkví.

Hovězí kebab

13 hlasů
45min 553kJ 145 Kč

Namísto klasických karbanátků vyzkoušejte blízkým východe...

Poradny

Mohu v době nástupu na MD nastoupit do práce?

Dobrý den,přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou ... Více

Jsem v evidenci ÚP, dostanu nemocenskou nebo PPM?

Dobrý den,omlouvám se za předchozí nejasnou odpověď, přehlédla jsem informaci, že jste na ÚP, res... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více