Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Žárlivosti mezi sourozenci se dá předejít

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

01.08.2020 | Děti a rodina

Žárlivost mezi sourozenci je velmi častá a ve většině případů naprosto normální. Ze začátku se děti spolu s nastávající maminkou těší na dalšího potomka. Ovšem po nějaké době od narození se nadšení a radost změní v rivalitu.

Psychologové tuto situaci srovnávají s tím, jako by si váš partner přivedl do vztahu novou přítelkyni a oznámil, že s nimi od teď bude bydlet a všichni by se měli rádi.

Prvorozeného na sourozence připravte

Starší sourozenec najednou zjistí, že miminku věnuje maminka čas, který dříve věnovala jemu. Někdy může být následkem domnělý návrat staršího dítěte ve vývoji. Najednou si cucá palec nebo opět upadá do období vzdoru. Některé děti se občas začnou v noci počurávat. Rodiče by měli o sourozenci vyprávět už během těhotenství. Z obrázkových knížek na toto téma prvorozený zjistí, jaké to je, když do rodiny přijde nové miminko, a třeba panenka může pomoci naučit se formou hry zacházet s mladším sourozencem.

Když se miminko narodí

Když se vrátí rodina po porodu domů, je dobré, aby miminko přineslo prvorozenému nějaký dáreček. A když to bude třeba hračka, po které dítě už dlouho toužilo, bude starší dítě mladšímu určitě více nakloněno. Při denních aktivitách myslete co nejvíce nejdříve na starší dítě. Když se bude cítit upřednostňované, získá pocit toho „velkého“. A když bude moci pomáhat s jednoduššími činnostmi v domácnosti, podtrhnete ještě jeho pocit odpovědnosti a hrdosti.

Při návštěvě miminka myslete i na ostatní děti

Často bývá miminko důvodem pro návštěvy příbuzných a známých. Psychologové doporučují nepřinést dáreček jen pro miminko. Když dostane dárek i starší dítě, a navíc třeba ještě před miminkem, určitě nevznikne žádná žárlivost.

Právě v prvním roce života není miminko ještě žádný kamarád na hraní, a navíc potřebuje hodně pozornosti a starší sourozenec samozřejmě rychle pozná, že už není číslo jedna. Je potřeba mu vysvětlit, že on už je starší a umí toho mnohem víc než miminko, které ještě potřebuje hodně pomoci. Děti si užívají ten pocit, když jsou vtažení do dění a mohou pomáhat s věcmi, které jinak dělají jen dospělí.

Žárlivost – normální a zdravá

Žárlivé scény jsou v sourozeneckém vztahu, což je většinou nejdelší vztah v životě člověka, normální a jsou považovány v procesu růstu jako zdravá vývojová vlastnost. 

Úleva od dětské cestovní nevolnosti

Kuře pečené s brambory

Kuře pečené s brambory

0 hlasů
1h a 35min 494 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pstruzi na tymiánu

7 hlasů
50min 957kJ 200 Kč

Velmi rychle a jednoduše pečení pstruzi vonící tymiáne...

Kořeněné hovězí maso

5 hlasů
1h a 25min 466kJ 215 Kč

Restované hovězí maso s dýní.

Poradny

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Chci bydlet sama s dětmi, dostanu příspěvek na bydlení?

Dbrý den, Karolíno,na příspěvek na bydlení má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má t... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více