Úzkostlivé matce roste po jejím boku úzkostlivé dítě

Řada mladých maminek po porodu trpí depresemi a úzkostmi. Ačkoli se mateřství v audiovizuální kultuře idealizuje jako růžové období zaplavené euforií a štěstím, příchod kojence do života je stresující a představuje obrovskou zátěž pro matku i otce. Jenže úzkost a deprese matky, pakliže jsou dlouhodobé, mají negativní vliv na zdraví jejich potomka. Úzkost se může přenést na dítě na mnoho let dopředu. A možná i celoživotně.

Vědci z Heidelbergu sledovali matky a jejich děti po narození první tři měsíce života. Děti přitom byly několikrát při testování vystaveny zátěži a vědci si všímali jejich reakce na stres. Potomci matek, které po porodu trpěly úzkostí a depresí, měli mnohem vyšší srdeční tep ve stresující situaci a déle jim trvalo se uklidnit. Vysoký srdeční tep je právě průvodním jevem deprese a úzkosti.

Miminka všechno vnímají

„Podle našich znalostí je tohle poprvé, kdy byl sledován a popsán fyzický účinek u tříměsíčních kojenců. To může vést k jiným fyziologickým reakcím na stres a dále k trvalému zafixování psychologických problémů,“ míní psycholog Fabio Blanc-Dormond z Heidelberské univerzity.

Tento takzvaný imprinting čili vtiskování jsou důkazem, že úzkost a deprese u dítěte a dospívajícího může vzniknout vlivem prostředí a výchovou.

„Zjistili jsme, že pokud byla matka úzkostná či depresivní, její dítě mělo během testu mnohem citlivější fyziologickou reakci na stres než dítě zdravé matky,“ dodává Blanco-Dormond.

Jak porozumět dětskému pláči a reagovat na něj?

Jediným prostředkem komunikace miminka je pláč. Často jsou maminky, zvlášť prvorodičky, z pláče svého děťátka rozčarované. Jejich nepokoj se stupňuje, když se jim po několika probdělých nocích nedaří miminko ani přes den uklidnit. Co skutečně zabírá?

Vědecké studie dokazují, že zejména do 4. měsíce věku dítěte je důležité na pláč včas reagovat, a pokud tak učiníte, nejenže předejdete většímu nářku, ale v následujících měsících vám bude odměnou méně plačtivé děťátko.

Překladač z miminkovštiny

Pláč má různou intenzitu od pobrekávání až po silný afektovaný pláč, který většinou signalizuje bolest, dlouhodobý diskomfort nebo přetažení (prodleva v pravidelném ukládání miminka ke spánku). Tento druh pláče bývá mnohem hlasitější a energetičtěji. U novorozenců je hlasitý pláč často příčinou koliky, silné bolesti bříška.

Pokud nezabírá chování a chlácholení vašeho drobečka, zkuste ho rozbalit z plenky, zacvičit s nožičkami a poskytnout dítěti jemnou masáž bříška speciálními éterickými oleji. V případě, že i po tomto zákroku děťátko naříká, vsaďte na teplou koupel s levandulovým olejem. Vhodné jsou i univerzální kojenecké kyblíky, kdy má děťátko ponořenou celou část bříška i zad.

A co když v tom jsou zuby?

V pozdějším věku kojence se bolestivý pláč často spojuje s prořezáváním zoubků. V tuto dobu bývá miminko podrážděné a nespokojené broukání může vyluzovat po celý den. Pomáhá mu blízký kontakt s maminkou, proto se osvědčilo nošení v šátku nebo ergonomickém nosítku. Na trhu lze zakoupit nejrůznější zubní gely či oleje, a jestli jste zastánci alternativní léčby, můžete zkusit homeopatika. Často také postačí obyčejný zmražený kousek zeleniny či namočená zmrzlá žínka, kterou si dítě kouše a masíruje si tak dásně.

Rozptýlení pozornosti jako řešení

Miminko však nepláče, jenom když má hlad, je unavené, nebo potřebuje vyměnit plenku. Příčinou pláče může být nepohodlné oblečení, ale i nuda. Mnohdy stačí nabídnout hračku, hrací deku, hrazdičku či předměty běžné denní potřeby (například dětský kartáč na vlásky, vařečka a podobně), které dítě většinou uspokojí nejvíce. Vždy však zkontrolujte bezpečnost těchto předmětů, aby se miminko nemohlo zranit, či spolknout část předmětu.

Ať už jste porozuměli pláči svého dítěte, nebo na tom teprve pracujete, pokuste se být klidní i v těch náročnějších chvílích, kdy děťátko usedavě pláče. Jelikož je silně napojené na matku, její emoce se na něj velmi snadno přenáší. Pokud je klidná matka, je klidné i dítě. Nemějte obavy, jste úžasní rodiče, přesně takoví, jací máte být, a časem určitě dokážete vyplnit žádané potřeby vašeho miminka i bez jeho častého nářku.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Život vám tento týden znepříjemní spousta drobných nepříjemností. A co vám bude kazit náladu asi nejvíce, bude zjištění, že si za ně můžete vy sami. Jenže toto zjištění v sobě zároveň skrývá velký potenciál – jestliže jste původcem maličkostí, jež vám znepříjemňují život, máte vy sami v rukou klíč k jejich nápravě. Pokud jej správně využijete, b... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:25
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:24
48 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:10
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat