Xaverie nebo Ornella? Výběr jména nepodceňujte. Může z dítěte udělat outsidera

Výběr jména by neměli rodiče podceňovat a neměli by se při něm rozhodně nechat unášet vlastními zájmy a pocity. Pokud totiž chtějí svému potomkovi dát do života to nejlepší, mělo by to být i dobré jméno. „To nese velmi mnoho důležitých informací,“ tvrdí psycholog Simon Laham z Melbourne s tím, že jména výstřední a těžko vyslovitelná většinou dělají z dětí outsidery v kolektivu i kariéře.

Výzkum z Melbourne a New Yorku potvrzuje, že nejúspěšnější a nejoblíbenější jsou lidé se jmény snadno vyslovitelnými, která nevyvolávají příliš velký údiv.

To je kvůli fenoménu zvanému plynulost zpracovávání. Pokud lze jméno snadno vyslovit, je považováno za přátelské, rodinné a tím i pozitivní,“ vysvětluje doktor Laham s tím, že majitel takového jména sám chce v životě uspět, protože není inhibován.

Britská klinická psycholožka Sally-Anne McCormack zjistila něco podobného. Děti s neobvyklými jmény většinou trpí a bývají celoživotně tímto jménem ovlivněny. Ačkoli poté, co je jejich okolí pozná a může si je oblíbit, vliv haló efektu dlouho přetrvává. A to může dítě ovlivnit natolik, že mu znemožní navázat kontakt s druhými, stane se uzavřeným, neoblíbeným a má problémy po celý život. Nejhorší jsou podle ní dívčí jména u chlapců či obecně bizarní jména nehodící se v kulturním a společenském kontextu, která vyvolávají posměch a údiv.

„V první řadě jméno a způsob, jak se prezentujeme, utváří první image, kterou předvádíme lidem. A poté, jak nás lidé lépe poznají, vytvoří si o nás obrázek sami. Ale první dojmy jsou velmi mocné a vlivné… Tak třeba u randění mohou být přímo zhoubné, na internetu lidé mnohdy ignorují někoho, kdo má divné jméno, a už kvůli tomu se s ním vůbec nedají do řeči,“
tvrdí McCormack.

Jméno může být překážkou při přesvědčování lidí, že nositel jména je dobrý člověk. Když je ta překážka příliš veliká, raději se člověk ani nesnaží druhé přesvědčovat. Je neprůbojný, neúspěšný a má nízké sebevědomí.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli jste poslední týdny neměli v práci tak úplně nadosah úspěch, po němž už dlouho toužíte, rozhodně se nevzdávejte! Snažte se ignorovat požadavky a nároky ostatních a soustřeďte se na své naděje a sny. Mělo by vám to usnadnit cestu. Nebojte se požádat o pomoc ty, o nichž víte, že vám ji poskytnou bez vedlejších úmyslů. Mají ve vás větší víru... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

39 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:07
6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat