Starší matky jsou lepší matky

Už vám bylo 30 let, a přesto si nedokážete představit, že se stanete rodičem? Hlavně klid, není kam spěchat! Podle vědců jsou zralejší matky po všech stránkách klidnější a uvolněnější!

Americký vědec John Mirowsky tvrdí, že nejvhodnější věk pro první mateřství je 34 let. Podle něj se prý rozhodně vyplatí si na založení rodiny počkat, neboť třicátnice jsou oproti dvacátnicím vyzrálejší, emočně i ekonomicky stabilnější. A dánská studie, za kterou stojí Aarhuská univerzita, jeho slova potvrzuje!

Šťastnější a trpělivější? S věkem!

Tamní vědci analyzovali průzkumy provedené u 4 741 dánských matek, když jejich dětem bylo 7, 11 a 15 let. Čím byly matky starší, tím méně se potýkaly s emocionálními problémy a „nevhodným“ chováním svých dětí ve věku 7 a 11 let. Starší ženy dokázaly své potomky citlivěji usměrnit a ukázat jim hranice toho, co se sluší a patří. Celkově měly lepší postoje k tomu stát se rodiči.

Pozitivní prostředí – pro všechny

Autor studie Dion Sommer to okomentoval tak, že lidé se s věkem stávají mentálně flexibilnějšími, jsou tolerantnější k ostatním lidem a sami lépe emocionálně prospívají, přičemž tento styl rodičovství přispívá k pozitivnímu psychosociálnímu prostředí, které ovlivňuje výchovu dětí.

Společnost stále neví, co si o tom myslet

Dánská studie také zjistila, že starší maminky byly během těhotenství a po něm šťastnější a zároveň hlásily stabilnější vztahy. Je také třeba poznamenat, že založit rodinu ve věku, jež se tradičně nepovažuje za „ideální“ pro plození dětí, je stále snazší, a to díky možnostem, jako je zmrazení vajíček a embryí.

Přesto ženy, které se rozhodnou mít děti později, čelí mnoha soudům, což jistě znají i slavné „zralé matky“, k nimž patří třeba prezidentka nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová (51). Ta otěhotněla ve 48 letech a nyní se raduje ze svého synka Josefa. Vendula se v jednom z rozhovorů svěřila s tím, rodit po čtyřicítce není zas až tak špatné, tedy pouze za předpokladu, že je žena celkově zdravá a v kondici a dokáže těhotenství i porod absolvovat. Máte stejný názor?

Zdroje: (1) www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17405629.2016.1266248, www.wikipedia.orgSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Berani, v osmém týdnu roku 2024 oceníte sílu a hodnotu týmového ducha. Ať už ve vašem profesním životě nebo ve vašem osobním životě, úspěch přijde díky spolupráci s ostatními. V práci hledejte spolupráci s kolegy a nezapomeňte oceňovat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat