Psychická zátěž našich dětí je velká a mladí lidé se cítí stále více psychicky stresování. Jak ale můžeme posílit psychiku? Co můžete jako rodič udělat, abyste svému dítěti pomohli najít strategie, jak se vypořádat s psychickým stresem?
Když se řekne stres, napadne každého spíše zasmušilí dospělý než malé dítě. Stres u dětí je ale problém, který se v dnešním rychlém a náročném světě objevuje stále častěji. Jak stres u dětí rozpoznat, jaké jsou jeho příčiny a jak mu předcházet?
Emocionální podpora
Každý člověk reaguje na stres a stresové situace jinak. Z čeho se jednomu vaří krev, jiný ani nepostřehne. Proto je důležité, abychom dokázali rozpoznat své vlastní limity a naučili se o nich rozhodovat. A pokud možno už v dětském věku. Děti musejí chápat své pocity a vědět, co znamenají. Toho lze dosáhnout otevřenou a upřímnou komunikací. Rodiče, kteří svému dítěti naslouchají, projevují porozumění a nabízejí pomoc, poskytují mu emocionální bezpečí. Dítě tak ví, že na jeho názoru a pocitech záleží. To posiluje jeho sebevědomí a psychickou odolnost.
Sebevědomí a sebeúcta
Ti, kdo vědí, čeho jsou schopni a za co stojí, tedy ti, kteří mají dobré sebevědomí, jsou méně náchylní k psychickému stresu. Sebedůvěra a sebeúcta jsou to, co by rodiče měli svému dítěti dát. Důvěřujte svému dítěti, že zvládne věci úměrně svému věku. I kdyby dělalo chyby. Povzbuzujte je, aby neztratili zájem a odhodlání. A nešetřete chválou, pokud vidíte, že pro něco tvrdě pracuje, i když (zatím) bez většího úspěchu. I cesta je cíl.
Naučte se zvládat stres
Neustálý stres a tlak nám dělá špatně. Musíme před tím chránit naše děti. Přesto jim musíme dát příležitost samostatně zvládat výzvy a převzít odpovědnost, aby mohli růst. Jen ten, kdo se naučí vypořádat se s obtížnými a někdy i stresujícími situacemi, má sebevědomí řešit problémy.
Zdravý životní styl
S dobrým fyzickým zdravím souvisí i to duševní. Proto je důležité své dítě modelovat a učit ho zdravému životnímu stylu. K tomu patří vyvážená a pestrá strava, pravidelný pohyb a dostatek přestávek na spánek a odpočinek.
Mediální konzum a gramotnost
Digitální zařízení a sociální média mohou při nadměrné konzumaci způsobit stres. Zejména sociální sítě mohou narušit a zkreslit představu dítěte o něm samém. Jako rodiče byste měli zajistit, aby vaše dítě nepřišlo příliš brzy do kontaktu s Instagramem, TikTokem a spol.. A až přijde čas, digitální média by do života dítěte měla vstupovat pomalu a informovaně. To znamená, že musí vědět, jak se chovat, která data by nikdy nemělo prozradit a kde číhá nebezpečí. V ideálním případě děti objevují digitální média a nabídky společně s rodiči a učí se jim tak lépe rozumět. A množství času, které dítě stráví na displeji, by mělo být vždy přiměřené jeho věku.
Sociální kontakty
Podpůrné prostředí významně přispívá k psychické pohodě. K tomu mu pomáhá rodina, přátelé a všechny pozitivní vztahy v životě dítěte. Proto k udržování sociálních kontaktů naopak své dítě povzbuzujte. Zároveň tak rodiče svým dětem ukazují, co jsou zdravé sociální vztahy a jak se mohou aktivně zapojit.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: