Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Parfém používáme stovky let úplně špatně. Patří na pupík

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

25.11.2019 | Krása a móda

Člověk chystající se do práce či večer do společnosti automaticky před odchodem sáhne po flakonu oblíbené vůně a několika stisky si jej aplikuje na kůži krku, hrudi či zápěstí. V minulosti si ho lidé stříkali také na oděv, paruky či občas do rozkroku. A všichni dělali chybu. Podle vědců totiž patří parfém tam, kudy přicházela výživa od matky v děloze. Na pupík.

„Každé místo na těle, které se výrazně prohřívá, podpoří vylučování parfému. A váš pupík to umí dokonale,“ radí Steven Claisse ze společnosti Takasago.

Správě se parfém také aplikuje na zápěstí a strany krku, tedy tam, kde pulsují tepny. Jenže pupík má jednu výhodu – díky prohlubni a záhybům kůže, v nichž se parfém dobře usadí, se vůně neotírá a nevyprchá rychle jako právě na zápěstí či krku.

„Vezmu si kapičky parfému na prst a natřu do podpaží a na pupík,“ přiznala před časem v rozhovoru pro magazín Into The Gloss herečka Liv Tyler.

Britská expertka na parfémy Ruth Mastenbroeková souhlasí a dodává, že dobrými místy pro aplikaci jsou také důlky loktů a podkolení jamky.

Jaký vybrat?

Teď už sice víte, kam parfém aplikovat, ale jak vybrat ten pravý? Poradíme vám!

Neřiďte se pouze složením vůně

Každý parfém se skládá ze stovek ingrediencí a ty společně určují jeho konečnou vůni. Takže přestože nejste například fanoušky bergamotu nebo růže, nezavrhujte parfém jen proto, že tuto složku obsahuje – možná vám v kombinaci s ostatními bude najednou vonět úžasně.

Očichejte parfém na sobě

Pokud vám voní parfém, který používá například vaše kolegyně, neznamená to, že se vám bude 100% líbit i na vás samotných. Konečný dojem z parfému na druhém člověku totiž formuje i to, zda například používá výrazně vonící sprchový gel nebo tělové mléko, zda oblečení pere v aviváži apod. Zkrátka to, co cítíte, nemusí být pouze samotný parfém, i když je jistě dominantní. Proto se vyplatí nejprve vybranou vůni otestovat na svém těle.

Pozor na papírky

Pokud zkoušíte v obchodě parfém pomocí testovacích papírků, měli byste dodržet několik pravidel. Nikdy nečichejte k papírovému testeru okamžitě, nechte parfém zcela uschnout a teprve poté jej vyzkoušejte. Ideální je rovněž vrátit se k „papírovému testu třeba o hodinu později, až se vůně opravdu rozvine. Dobrým tipem je schovat jej například do kabelky – když ji po nějaké době otevřete, měli byste cítit, jak se z ní vůně jemně line.

Nepřeceňte své smysly

Pokud svůj nos v obchodě zavalíte bezpočtem po sobě jdoucích zkoušených vůní, budou vám po chvíli všechny připadat prakticky stejné. Váš čich prostě „nebude stíhat“ a otupí. Mezi jednotlivým očicháváním se proto běžte na chvíli nadechnout čerstvého vzduchu, případně přivoňte například ke svému tričku, abyste daly svým čichovým receptorům na chvíli odpočinout. I tak ale nepočítejte s tím, že byste zvládli posoudit například 10 různých vůní.

Cestujte za módou jen kousek za naše hranice

Husa na portském víně

Husa na portském víně

13 hlasů
4h a 20min 617 kJ 420 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Květák s kmínem a koriandrem

13 hlasů
50min 537kJ 70 Kč

Recept na květák s kmínem se hodí jako samostatné jídl...

Kuřecí prsa na kaparech

13 hlasů
30min 795kJ 85 Kč

Rychlý, pikantní recept na kuřecí prsa s kapary.

Poradny

Zaměstnavatel nepřihlásil zaměstnance, jak postupovat?

Dobrý den, Heleno,pokud má Váš manžel se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o... Více

S kým mám řešit nemocenskou po přepisu firmy?

Dobrý den,z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co se dělo po ukončení Vaší nemocenské (dočasné prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vztahem se prožene menší přeháňka. Budete mít totiž pocit, že se vám váš partner vzdaluje. Strach však plodí negativní pocity a neustálým uháněním rozhodně nic nezachráníte. V klidu si s protějškem promluvte. Uvidíte, že ...

Více