Historie rtěnky je plná zajímavostí i šokujících faktů

Barvit si rty rozmačkaným hmyzem? V minulosti to bylo zcela normální, a to u obou pohlaví. Jakou rtěnku používala egyptská královna Kleopatra? A kdy se cesta této dekorativní kosmetiky dostala do slepé uličky?

Neslíbatelné, hydratující, vyživující, matné, lesklé, krémové i třpytivé. I takové rtěnky dnes vidíme na pultech obchodů. Je jich tolik, že nevíme, jakou si vybrat! To ženy v dávné minulosti měly jasno hned. Ovšem jejich rtěnku byste nosit asi nechtěla…

Kde to celé začalo?

Touha po krásném a atraktivním vzhledu, který opačné pohlaví zaujme na první pohled, je stará jako lidstvo samo. Ve starověkých civilizacích byl make-up symbolem společenského postavení, a to u mužů i u žen. Pokud šlo o barvení rtů, využívaly se přirozeně vyskytující možnosti, které kromě ovoce, henny, jílu a trusu pocházejícího ze všeho možného zahrnovaly také rozmačkaný hmyz. Poslední ze jmenovaných „materiálů“ měla v oblibě i egyptská královna Kleopatra, která kosmetiku pozvedla na vyšší úroveň.

I péče je nutná!

Egypťané byli opravdovými milovníky rtěnek. Jejich vůdkyně Kleopatra si rty líčila karmínovým barvivem získaným z vysušených těl hmyzu červce nopálového. Aby svá ústa uchránila před drsným pouštním klimatem, zmíněné hmyzí barvivo míchala s včelím voskem. Byla tedy skutečnou průkopnicí! Pořád ale šlo o jakousi patlavou směs v kelímku. Jak vznikla rtěnka v pevnější verzi, vzdáleně podobná té dnešní?

Dílo náhody, z něhož se těží dodnes 

Tuhle „vychytávku“ má na svědomí arabský lékař a hlavně chemik Abulcasis. Vynalezl ji někdy v devátém století našeho letopočtu, což ale nebyl záměr. Původně chtěl vyvinout speciální aplikátor parfému, načež zjistil, že se do jeho vyrobené formy dají vtlačit i barvy, díky čemuž se zrodila válcovitá rtěnka. S příchodem křesťanství však tahle kosmetická éra ustala, neboť barvení rtů na červeno bylo spojováno s uctíváním Satana a ženy, které se s nimi na veřejnosti ukazovaly, byly podezřelé z čarodějnictví nebo prostituce. Po mnoha vzestupech a pádech této kosmetiky ji jako vůbec první komerční společnost začala v 19. století vyrábět francouzská značka parfémů Guerlain, a to z jeleního loje, včelího vosku a ricinového oleje.

Zdroj: www.stylecraze.com/articles/a-complete-history-of-lipstick/






Celkem  1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může přinést nové příležitosti pro posílení vašich partnerských vztahů. Pokud jste ve vztahu, očekávejte, že komunikace s partnerem bude jasnější a plná nových vhledů. Single Berani by se měli mít na pozoru, protože kolem se může objevit... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat