Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vyzkoušejte finanční detox

20. 1. 2020 | Finance

Známe to všichni – hned po výplatě vyrazíte na nákupy a účty létají vzduchem jeden za druhým. A čím víc se blíží konec měsíce, tím větší prázdno v peněžence máte. Co takhle s nepořádkem v penězích zatočit jednou provždy? Zkuste během následujících týdnů pečlivě dodržovat rady, díky kterým si své finanční prostředky patřičně utřídíte. Pak už stačí jenom krůček k tomu, aby se z pořádku v penězích stalo pravidlo.

1. týden – Udělejte si malou inventuru

Nejprve musíte znát svou startovní pozici. Proto si sepište všechny příjmy, pravidelné výdaje a dluhy. Do seznamu zahrňte i další útraty, o kterých víte s předstihem, jako jsou dovolené, narozeninové oslavy nebo příští Vánoce. K čemu takové složité vypisování? Když si všechno srovnáte na papír, okamžitě před sebou uvidíte, kde ve skutečnosti vaše peníze mizí. A začnou vás napadat první věci, na kterých by se dalo ušetřit.

2. týden – Využívejte technologie

Když už víte, kolik a za co pravidelně platíte, je na čase si hlídat i drobné každodenní útraty. Nebojte se k tomu využít chytrý mobil, který má dneska každý. Osvědčily se například aplikace, které vám náklady a výdaje značně zpřehlední. Nastavíte si limitní částku, kterou můžete za den utratit. Když pak hranici překročíte, telefon vás hned upozorní. Mobil také dobře poslouží, pokud se vám nechtějí skladovat štosy papírových účtenek. Jednoduše je naskenujte a uložte elektronicky.

3. týden – Proškrtejte nepotřebnosti

Aby se vám ušetřené částky ještě zvedly, zaměřte se během třetího týdne na platby služeb, které sice dlouhodobě nevyužíváte, ale zatím jste se nerozhoupali k jejich zrušení. Odebíráte drahý časopis, z nějž s bídou přečtete jeden článek? Držíte si pevnou linku, na kterou stejně zavolá jenom jednou za rok vzdálená teta ze čtvrtého kolene? Platíte si členství ve fitku, přestože chodíte po večerech běhat zadarmo do parku? Možná se tyto položky zdají jako drobnosti, ale když se sečtou dohromady, lze na nich měsíčně ušetřit až pár stovek, nebo dokonce tisíc.

4. týden – Naordinujte si den bez útrat

Tahle výzva pro čtvrtý týden je sice poněkud drsnější, ale na druhou stranu díky ní stoprocentně nějakou tu korunu ušetříte. Řeč je o dni bez útraty, anglicky „no spend day“. Jak funguje? Prostě si na jeden nebo dva dny zakažte utrácet za drobnosti a zbytečnosti. Oběd si místo restaurace uvařte sami doma z předem nakoupených surovin, kino vyměňte za obývák a předraženým kavárnám se vyhněte obloukem. V čem vám tenhle „očistec“ pomůže? Především si uvědomíte, kolik ve skutečnosti nepotřebných věcí umíte oželet. A to se počítá!

5. týden – Co bude za pár let?

Až budete mít po čtyřech týdnech každodenní spoření v malíku, budete stát před nejdůležitější výzvou: měli byste přemýšlet dál do budoucna. Jednou totiž přijdou mnohem náročnější výdaje než účet za vodu nebo nákup nových bot. Typicky jde například o pořízení vlastního bydlení. Náklady tam začínají na stotisících a šplhají několikanásobně výš. Na podobné situace dokáže s předstihem připravit třeba stavební spoření. Do rozpočtu přinese peníze navíc tím, že si u své stavební spořitelny výhodně uložíte své úspory, které obohatí kromě úroku i příspěvek od státu. A díky možnosti úvěru poslouží i jako pojistka pro nenadálé výdaje u vás doma.

Zbytečné příčiny nezdravého zadlužení

Krémová houbová polévka

Krémová houbová polévka

20 hlasů
45min 283 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečený bažant

13 hlasů
2h a 30min 506kJ 260 Kč

Bažant pečený na bílém víně s houbami.

Kopřivový salát s mladou mrkví

9 hlasů
20min 368kJ 55 Kč

Jarní salát s kopřivami.

Poradny

Mohu v době nástupu na MD nastoupit do práce?

Dobrý den,přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou ... Více

Jsem v evidenci ÚP, dostanu nemocenskou nebo PPM?

Dobrý den,omlouvám se za předchozí nejasnou odpověď, přehlédla jsem informaci, že jste na ÚP, res... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více