Neustále oddalujete své úkoly. Je to lenost, nebo choroba?

Chorobnému oddalování úkolů říkají psychologové prokrastinace. Ovšem podle jihoafrického klinického psychologa Ryana Fullera může prokrastinace lidské psychice také prospívat. Tedy v omezené míře, pokud nedosahuje závažné formy. Lidé se totiž díky ní mohou zklidnit a dočasně si pomoci od nadměrné psychické zátěže.

Prokrastinace je definována jako nahrazování úkolů s vysokou prioritou těmi, které mají prioritu nízkou. V praxi to znamená, že když se má student učit na důležitou zkoušku a zbývají mu do ní jen hodiny, přesto raději uklízí, pere prádlo a věnuje se v tu chvíli nedůležitým činnostem. Jen aby se nemusel pustit do učení, které mu doslova hoří jako koudel u zadku.

„Existují dva typy prokrastinujících, jedni se na úkol zcela vykašlou a propásnou termín, ale pak jsou tu druzí, kteří pouze odkládají plnění úkolu na poslední chvíli, za pět minut dvanáct pak v adrenalinovém rauši splní úkol a termín stihnou,“
tvrdil psycholog Fuller v interview pro televizi ABC.

Sám také doporučuje svým klientům, aby se nezdráhali dát si na uklidnění sklenku červeného vína či kousek kvalitní hořké čokolády. Flavonoidy v nich obsažené totiž snižují krevní tlak a ulevují od stresu. Pomoci může rovněž krátký šlofík během dne, který zbystří mysl a posílí psychické síly.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

I když jde o těžké rozhodnutí provázené bolestí, nakonec zjistíte, že odchod z nefungujícího vztahu pro vás bude vysvobozením. Musíte se oprostit od starých známých jistot a připravit se na fakt, že nový život bude možná nejistěj&scaro... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

34 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
42 Příspěvků
Poslední příspěvek 13.5.
9 Příspěvků
Poslední příspěvek 13.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat