Vyšetření spermatu napomáhá zjištění autismu

Autismus u dítěte zřejmě souvisí se změnami v DNA spermií. Vyšetření mužova semene před početím může pomoci odhadnout riziko rozvoje autismu u jeho budoucího potomka. Tvrdí to genetikové z Kalifornie, podle nichž tato porucha souvisí s genetickými mutacemi ve spermiích, a především s genetickou mozaikou.

„Pomocí naší nové studie dokážeme sledovat některé tyto mutace u otce a můžeme přímo stanovit riziko těchto mutací u budoucích potomků,“ tvrdí genetik profesor Jonathan Sebat z University of California v San Diegu.

Výzkum jeho týmu publikoval prestižní vědecký časopis Nature Medicine.

Klíčový je věk otce

Vědci už delší dobu vědí, že riziko rozvoje autismu se zvyšuje s věkem otce. Ví se také, že s věkem muže klesá kvalita jeho spermatu. V DNA spermií přibývají mutace a také nevhodné epigenetické změny vyvolané životním stylem a prostředím.

Test spermatu

Tým z Kalifornie sledoval u otců majících autistické děti tzv. genetickou mozaiku spermií. Tedy srovnal DNA spermií – která by měla být shodná – ve snaze najít části, které se kvůli mutacím v jednotlivých spermiích liší.

Mutace související s rozvojem autismu se přitom u otců autistických dětí vyskytovaly jen v patnácti procentech spermií.

Testy spermatu navržené kalifornskými genetiky by mohly předpovědět riziko autismu dítěte.

Genetická mozaika vzniká také při dělení oplozeného vajíčka a vývoji embrya. Stačí, aby zmutovala DNA v jediné buňce. Z ní dělením vznikající buňky mají jinou DNA než ostatní buňky zárodku a budoucího těla. Genetická mozaika je příčinou řady onemocnění a vad.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli všichni okolo vás začínají propadat předvánoční panice a shonu, vy tento týden nedostanete příležitost, abyste se do této nálady ponořili. Největší nároky na váš čas i vaše myšlenky si totiž bude činit vaše práce. Stojí před vámi úkol, s jehož řešením si sice víte rady, ale stále bojujete s nejistotou, zda vámi zvolené řešení odpovídá pře... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

51 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
241 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
20 Příspěvků
Poslední příspěvek 3.12.
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat