Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Svádění v baru či na ulici je konec. Co ho nahrazuje?!

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12. 1. 2016 | Vztahy

Z nové generace dospělých se stává skupina zbabělců. Nikdy nebylo snadné na ulici oslovit protějšek, který se člověku zamlouval, vyjádřit mu náklonnost a pozvat ho na kafe či přímo na rande. Dnešní moderní technologie a internet ale tuto společenskou a lidskou ctnost zcela vymýtily. Mladí lidé tak spoléhají na aplikace a v bezpečí svého telefonu sice odhalují zájemcům mnohdy i genitálie, nicméně přímé komunikaci se vyhýbají. Podle vědců je to ale jejich škoda. Verbální komunikací člověk o sobě přenese jen sedm procent veškerých informací, zatímco neverbální – čichovou, sluchovou, pohybovou apod. – ve vteřině vyjádří zbytek.

„Dnes lidé tolik spoléhají na randění na internetu a věří, že je to jediný způsob, jak si vyrazit, ale osobní seznámení, i když v obyčejných každodenních situacích jako v řadě na poště či v kavárně, může vést k úžasným výsledkům,“ tvrdí expertka na vztahy Shelley Whiteheadová v rozhovoru pro deník The Independent.

Ten se tématem seznamování zabývá a shrnuje důvody, proč je mobilní a internetová seznamka špatně. A proč vede k frustraci a zklamání a nakonec i osamělosti, i když uživatelé denně osloví třeba desítky neznámých. Na jednu stranu nabízí tisíce a někdy i miliony profilů, které člověk může kontaktovat, ale nenabízí to nejpodstatnější – přímou osobní zkušenost.

Profesor behaviorální psychologie Nicholas Epley z University of Chicago k tomu říká: „Lidé si myslí, že sedět v klidu a samotě bude příjemnější než se účastnit trapné konverzace tváří v tvář, ale ve skutečnosti je opak pravdou. Každý je podle všech vědeckých podkladů mnohem šťastnější a má mnohem příjemnější pocit ze vzájemné komunikace, než když ji provádí přes média v izolaci.“

O tématu píše také magazín Forbes, který zdůrazňuje především biologické a evoluční zákonitosti komunikace při seznamování. Jen sedm procent komunikace (předávání informací) člověk může zprostředkovat písmem či ústně. Třiadevadesát procent všech ostatních informací o protějšku získáváme neverbálně z tělesných projevů, pachu, chování, pohybů apod.

Potíž je také v tom, že lidé neumějí mezi sebou komunikovat. Povídat si na ulici, v městské dopravě, obchodě či v čekárně je zvláště v Česku jev vzácný. Protože lidé se bojí hovořit nezávazně a toto umění vyžaduje nejen kuráž, ale také jistý trénink.

Hned jsem hotová. Lži, které mohou prospět vašemu vztahu

Pikantní banánová polévka

Pikantní banánová polévka

23 hlasů
35min 307 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Luštěniny se zelím

11 hlasů
1h a 10min 348kJ 75 Kč

Nebojte se neobvyklé kombinace zelí a luštěnin a ochut...

Grilované vepřové kotlety s borůvkovou omáčkou

12 hlasů
40min 535kJ 155 Kč

Borůvky lze použít nejen do koláčů a k přípravě dezert...

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více