Co se děje s tělem při hádce: Spousta adrenalinu i nevolnost

17.04.2017 | Vztahy

Hádky s partnerem či partnerkou nejsou nic příjemného, a tak se jim většina z nás snaží spíše vyhýbat. Ale někdy se to zkrátka nepodaří a jinak harmonický vztah se na několik minut promění téměř v bitevní pole. Jak na takovou situaci reaguje náš organismus?

Boj, nebo útěk?

Při ostré výměně názorů může tělo reagovat podobně jako na hrozbu fyzického útoku (i když je jasné, že nic takového nehrozí). Celí se napneme, svaly se připraví k akci – k útěku či k boji. Zvýší se nám tlak i tep, zrychleně dýcháme. Špatnou zprávou je, že v této fázi a pod takovým tlakem nejsme zrovna nejlepšími vyjednavači a žádný problém v ní uspokojivě nevyřešíme.

Mozkové zatmění

Při tom všem rozčílení se občas přistihneme, že se vlastně chováme iracionálně (i když to si často uvědomíme až zpětně). Není divu – i náš mozek na hádku reaguje po svém! V podstatě se snaží vyhodnotit, zda nám hrozí nebezpečí, a tak na nějakou dobu přestane vnímat jiné informace. Včetně snah o vysvětlení či argumentaci ze strany partnera/partnerky. Mozek zase začne spolupracovat, jen co se trochu uklidníme.

Nemoc na obzoru

Pokud ony hádky s partnerem/partnerkou nejsou až tak neobvyklé, jak byste si představovali, může se stát, že právě ony stojí za vašimi zdravotními problémy. Neustálý stres totiž oslabuje imunitní systém, a tak stačí, aby kolem vás nějaký bacil jen proletěl, a už ležíte v posteli s teplotou.

Fyzické vyčerpání

Že jsou hádky hlavně záležitostí psychiky? Ale kdepak – vaše tělesná schránka je také může pěkně odskákat. Ve skutečnosti je to pro ni tak náročná situace, že se můžete cítit po hádce vyčerpaní, jako byste uběhli několik kilometrů. A k tomu se mohou přidat i další obtíže – bolesti hlavy, ale i nevolnosti, zažívací problémy či bolesti svalů.

Adrenalin na útěku

Hádky jsou stresující záležitost, a tak na ně naše tělo reaguje jako na jiné takové situace. Do krve se nám dostávají stresové hormony (především kortizol) a také adrenalin.

Sebevědomí v troskách

I když jsou hádky zcela přirozenou součástí každého vztahu (tedy nesmí jich být až moc, to je jasné), i stejně jsou docela velkým zásahem do vašeho sebevědomí. Takhle jste si přece tu harmonii ve vztahu nepředstavovali! Copak děláte něco špatně? Ale kdepak! Občasná hádka není ukazatelem nízké kvality vztahu či důkazem, jak špatný jste partner (či špatná partnerka).

Vzájemná blízkost

Zní to sice jako protimluv, ale je to tak. Když hádka skončí a vše se vyřeší, pročistí se mezi vámi a partnerem/partnerkou vzduch, napětí opadne a vy si budete připadat tak nějak blíž. I proto často končí ony usmiřovací mise milováním. A upřímně, takovou odměnu si za všechen ten stres přece zasloužíme!







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Míchaná vejce s chřestem

(8 hlasů)

Vejce benedikt

(2 hlasů)

Houby se sazeným vejcem

(22 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nový horoskop Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat