Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čichání k partnerovu pyžamu či tričku ulevuje od stresu a uklidňuje

Inspirací pro články jsou jí kamarádky, pro které je chápavou vrbou. Miluje krásné botky a kabelky, ulítá na kosmetice. Už se těší na první mimčo.

Zobrazit další články autorky

14.01.2018 | Vztahy

Řada lidí to dělá intuitivně. Čichá k tričku, košili či pyžamu, které nosil jejich partner, aby se uklidnila. Nebo si tričko milované osoby přibalí s sebou do kufru na daleké cesty. Sexy feromony těla milovaného protějšku skutečně působí uklidňujícím dojmem, především na psychiku žen. Prokázali to kanadští vědci v experimentálním výzkumu s tím, že naopak pach cizince ženu silně rozruší.

Psychologové z Britské Kolumbie předložili pokusným ženám několik košilí, z nichž jednu nosil jejich partner, ostatní cizí muži. Ženy měly nejen určit, která košile patří jejich milému, ale také se zapojit do testování reakcí a množství stresových hormonů v krvi.

U cizích bez efektu

Když žena přičichla ke košili partnera, výrazně se poté uklidnila a klesla u ní hladina stresových hormonů v krvi. Účinek byl ale o to silnější, když žena rychle a správně určila partnerův pach, byla tedy na něj naladěná.

Naopak při čichání ke košilím, které nosili cizí mužové, ženy vykazovaly projevy zvýšeného stresu a odpovídal tomu nárůst hladiny stresových hormonů v krvi.

V dalším experimentu autoři nejprve ženy vystavili úzkostné a stresující situaci, pak jim dávali čichnout opět k různým košilím. Ženy, které dostaly tu partnerovu, se uklidnily mnohem rychleji.

Láska na první očichání

„S globalizací světa lidé stále více cestují po světě a stěhují se do nových měst. Náš výzkum naznačuje, že něco tak jednoduchého, jako vzít si kousek oblečení, který měl partner na sobě, může pomoci snížit hladinu stresu a ulevit od úzkosti, když zrovna nejsme doma,“ uvedla autorka doktorka Frances Chen z University of British Columbia.

Ačkoli lidé mají ve srovnání s jinými savci čich poměrně slabý, stále hraje v sociální komunikaci velmi významnou roli. Z evolučního hlediska rozhoduje ve zlomku vteřiny třeba o tom, do koho se na první „pohled“ zamilujeme. Jsou to právě čichové vlastnosti, které tento fenomén řídí. A to jednoduše proto, že osoby, které mají nejodlišnější geny, nám voní nejvíce. Protože s nimi můžeme zplodit nejzdravější potomky.

Vypořádejte se s rozchodem co nejrychleji. Víme, co vám p...

Marinovaný králík se zeleninou

Marinovaný králík se zeleninou

19 hlasů
1h a 35min 162 kJ 220 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Treska s brokolicí

9 hlasů
45min 346kJ 160 Kč

Recept na jednoduchou a dietní přípravu rybího filé.

Melounový salát s parmezánem

10 hlasů
25min 389kJ 65 Kč

Vrstvený salát s dokonalou rovnováhou chutí.

Poradny

modřiny na dolních končetinách

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Určitě jste správně, vůbec se nebojte. Snadná tvorba modřin může ... Více

otoky

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, který svědčí o tom, že máte o babičku starost. Otoky při vyšším k... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vztah mezi vámi a partnerem bude v těchto dnech značně napjatý. Paradoxně bude důvodem naprostá banalita. Chyba v komunikaci však způsobí, že se z komára rychle stane velbloud, a nepříjemná atmosféra je na světě. Snažte se s partnerem více mluvit!

Více