Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čichání k partnerovu pyžamu či tričku ulevuje od stresu a uklidňuje

Inspirací pro články jsou jí kamarádky, pro které je chápavou vrbou. Miluje krásné botky a kabelky, ulítá na kosmetice. Už se těší na první mimčo.

Zobrazit další články autorky

14. 1. 2018 | Vztahy

Řada lidí to dělá intuitivně. Čichá k tričku, košili či pyžamu, které nosil jejich partner, aby se uklidnila. Nebo si tričko milované osoby přibalí s sebou do kufru na daleké cesty. Sexy feromony těla milovaného protějšku skutečně působí uklidňujícím dojmem, především na psychiku žen. Prokázali to kanadští vědci v experimentálním výzkumu s tím, že naopak pach cizince ženu silně rozruší.

Psychologové z Britské Kolumbie předložili pokusným ženám několik košilí, z nichž jednu nosil jejich partner, ostatní cizí muži. Ženy měly nejen určit, která košile patří jejich milému, ale také se zapojit do testování reakcí a množství stresových hormonů v krvi.

U cizích bez efektu

Když žena přičichla ke košili partnera, výrazně se poté uklidnila a klesla u ní hladina stresových hormonů v krvi. Účinek byl ale o to silnější, když žena rychle a správně určila partnerův pach, byla tedy na něj naladěná.

Naopak při čichání ke košilím, které nosili cizí mužové, ženy vykazovaly projevy zvýšeného stresu a odpovídal tomu nárůst hladiny stresových hormonů v krvi.

V dalším experimentu autoři nejprve ženy vystavili úzkostné a stresující situaci, pak jim dávali čichnout opět k různým košilím. Ženy, které dostaly tu partnerovu, se uklidnily mnohem rychleji.

Láska na první očichání

„S globalizací světa lidé stále více cestují po světě a stěhují se do nových měst. Náš výzkum naznačuje, že něco tak jednoduchého, jako vzít si kousek oblečení, který měl partner na sobě, může pomoci snížit hladinu stresu a ulevit od úzkosti, když zrovna nejsme doma,“ uvedla autorka doktorka Frances Chen z University of British Columbia.

Ačkoli lidé mají ve srovnání s jinými savci čich poměrně slabý, stále hraje v sociální komunikaci velmi významnou roli. Z evolučního hlediska rozhoduje ve zlomku vteřiny třeba o tom, do koho se na první „pohled“ zamilujeme. Jsou to právě čichové vlastnosti, které tento fenomén řídí. A to jednoduše proto, že osoby, které mají nejodlišnější geny, nám voní nejvíce. Protože s nimi můžeme zplodit nejzdravější potomky.

x

Kamarádi se rozvádějí. Jak se zachovat, aby neutrpělo i p...

Telecí maso s karotkou

Telecí maso s karotkou

10 hlasů
1h a 35min 606 kJ 240 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát s vejci

11 hlasů
25min 345kJ 45 Kč

Recept na salát s vejci a rajčaty.

Dušené vepřové nudličky

0 hlasů
1h a 15min 373kJ 120 Kč

Vepřové nudličky s anglickou slaninou.

Poradny

Sníží mi kvůli nemocenské přídavek na dítě?

Dobrý den,podmínky výplaty přídavku na dítě upravují § 17 - 19 zákona o státní sociální podpoře. ... Více

Mám vyčerpat dovolenou po MD nebo až po RD?

Dobrý den,k variatně 1: Pokud si po ukončení MD požádáte o čerpání řádné dovolené, během dovolené... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete mít opravdu velké štěstí. Splní se vám dlouho očekávané přání! Radost bude veliká a užijete si ji po právu. Nebojte se trochu provětrat peněženku a pozvat své přátele a blízké na pořádnou oslavu. Rozhod...

Více