Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čichání k partnerovu pyžamu či tričku ulevuje od stresu a uklidňuje

Inspirací pro články jsou jí kamarádky, pro které je chápavou vrbou. Miluje krásné botky a kabelky, ulítá na kosmetice. Už se těší na první mimčo.

Zobrazit další články autorky

14.01.2018 | Vztahy

Řada lidí to dělá intuitivně. Čichá k tričku, košili či pyžamu, které nosil jejich partner, aby se uklidnila. Nebo si tričko milované osoby přibalí s sebou do kufru na daleké cesty. Sexy feromony těla milovaného protějšku skutečně působí uklidňujícím dojmem, především na psychiku žen. Prokázali to kanadští vědci v experimentálním výzkumu s tím, že naopak pach cizince ženu silně rozruší.

Psychologové z Britské Kolumbie předložili pokusným ženám několik košilí, z nichž jednu nosil jejich partner, ostatní cizí muži. Ženy měly nejen určit, která košile patří jejich milému, ale také se zapojit do testování reakcí a množství stresových hormonů v krvi.

U cizích bez efektu

Když žena přičichla ke košili partnera, výrazně se poté uklidnila a klesla u ní hladina stresových hormonů v krvi. Účinek byl ale o to silnější, když žena rychle a správně určila partnerův pach, byla tedy na něj naladěná.

Naopak při čichání ke košilím, které nosili cizí mužové, ženy vykazovaly projevy zvýšeného stresu a odpovídal tomu nárůst hladiny stresových hormonů v krvi.

V dalším experimentu autoři nejprve ženy vystavili úzkostné a stresující situaci, pak jim dávali čichnout opět k různým košilím. Ženy, které dostaly tu partnerovu, se uklidnily mnohem rychleji.

Láska na první očichání

„S globalizací světa lidé stále více cestují po světě a stěhují se do nových měst. Náš výzkum naznačuje, že něco tak jednoduchého, jako vzít si kousek oblečení, který měl partner na sobě, může pomoci snížit hladinu stresu a ulevit od úzkosti, když zrovna nejsme doma,“ uvedla autorka doktorka Frances Chen z University of British Columbia.

Ačkoli lidé mají ve srovnání s jinými savci čich poměrně slabý, stále hraje v sociální komunikaci velmi významnou roli. Z evolučního hlediska rozhoduje ve zlomku vteřiny třeba o tom, do koho se na první „pohled“ zamilujeme. Jsou to právě čichové vlastnosti, které tento fenomén řídí. A to jednoduše proto, že osoby, které mají nejodlišnější geny, nám voní nejvíce. Protože s nimi můžeme zplodit nejzdravější potomky.

Ženy skutečně chtějí muže s vyšší inteligencí. Ale předev...

Jednoduchý salát pro dva

Jednoduchý salát pro dva

12 hlasů
20min 426 kJ 50 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát z rajčat s balkánským sýrem

8 hlasů
20min 375kJ 85 Kč

Rychle, zdravě a hlavně chutně.

Roštěná s houbami

5 hlasů
2h a 10min 988kJ 166 Kč

Výborná roštěná s houbami a vínem Madeira.

Poradny

Vnučka má dítě s Angličanem, dostane sociální dávky?

Dobrý den,porodné i rodičovský příspěvek patří mezi dávky státní sociální podpory. U těchto dávek... Více

Na jak dlouho mohu dát syna do školky?

Dobrý den,dokud pobíráte rodičovský příspěvek, hradí za Vás zdravotní pojištění stát. Jakmile pob... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Na kolegu v práci se budete moci beze zbytku spolehnout. Uleví se vám, neboť si velmi dobře uvědomujete, že vzájemná důvěra je v pracovním kolektivu takřka nezbytná. Spolupracovníci vás naštěstí přesvědčí o tom, že by vás nikdy v ničem nezklamali.

Více