Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čichání k partnerovu pyžamu či tričku ulevuje od stresu a uklidňuje

Inspirací pro články jsou jí kamarádky, pro které je chápavou vrbou. Miluje krásné botky a kabelky, ulítá na kosmetice. Už se těší na první mimčo.

Zobrazit další články autorky

14.01.2018 | Vztahy

Řada lidí to dělá intuitivně. Čichá k tričku, košili či pyžamu, které nosil jejich partner, aby se uklidnila. Nebo si tričko milované osoby přibalí s sebou do kufru na daleké cesty. Sexy feromony těla milovaného protějšku skutečně působí uklidňujícím dojmem, především na psychiku žen. Prokázali to kanadští vědci v experimentálním výzkumu s tím, že naopak pach cizince ženu silně rozruší.

Psychologové z Britské Kolumbie předložili pokusným ženám několik košilí, z nichž jednu nosil jejich partner, ostatní cizí muži. Ženy měly nejen určit, která košile patří jejich milému, ale také se zapojit do testování reakcí a množství stresových hormonů v krvi.

U cizích bez efektu

Když žena přičichla ke košili partnera, výrazně se poté uklidnila a klesla u ní hladina stresových hormonů v krvi. Účinek byl ale o to silnější, když žena rychle a správně určila partnerův pach, byla tedy na něj naladěná.

Naopak při čichání ke košilím, které nosili cizí mužové, ženy vykazovaly projevy zvýšeného stresu a odpovídal tomu nárůst hladiny stresových hormonů v krvi.

V dalším experimentu autoři nejprve ženy vystavili úzkostné a stresující situaci, pak jim dávali čichnout opět k různým košilím. Ženy, které dostaly tu partnerovu, se uklidnily mnohem rychleji.

Láska na první očichání

„S globalizací světa lidé stále více cestují po světě a stěhují se do nových měst. Náš výzkum naznačuje, že něco tak jednoduchého, jako vzít si kousek oblečení, který měl partner na sobě, může pomoci snížit hladinu stresu a ulevit od úzkosti, když zrovna nejsme doma,“ uvedla autorka doktorka Frances Chen z University of British Columbia.

Ačkoli lidé mají ve srovnání s jinými savci čich poměrně slabý, stále hraje v sociální komunikaci velmi významnou roli. Z evolučního hlediska rozhoduje ve zlomku vteřiny třeba o tom, do koho se na první „pohled“ zamilujeme. Jsou to právě čichové vlastnosti, které tento fenomén řídí. A to jednoduše proto, že osoby, které mají nejodlišnější geny, nám voní nejvíce. Protože s nimi můžeme zplodit nejzdravější potomky.

Zlomené srdce následkem rozchodu je skutečně životu nebez...

Vepřový guláš se zeleninou

Vepřový guláš se zeleninou

11 hlasů
1h a 50min 469 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Těstoviny s uzeným lososem

14 hlasů
35min 1198kJ 110 Kč

Lahodný těstovinový salát s lososem.

Polévka z kysaného zelí

9 hlasů
1h a 15min 248kJ 75 Kč

Zelná polévka se sójovými kostkami.

Poradny

Kdo platí zdravotní pojištění po konci podpůrčí doby?

Dobrý den, jestliže jste po ukončení dočasné pracovní neschopnosti nastoupila zpět do zaměstnání ... Více

Jaký je postup výpočtu příspěvku na bydlení?

Dobrý den,je možné, že problém je ve výši tzv. normativních nákladů na bydlení. Výše příspěvku na... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více