Mýty o vztazích na psí knížku

16.03.2021 | Vztahy

Během posledních deseti let se soužití na tak zvanou psí knížku stalo naprosto běžné. Nikdo už svatbu snad ani neočekává! Je to ale dobře? A proč se vztah před svatbou nedá považovat za přípravnou fázi manželství?

Existují skutečné výhody, pokud jde o spolužití před svatbou? Scott Stanley, Howard Markman a Galena Rhoades z Denverské univerzity shromáždili data z několika studií a díky nim dospěli k jednoznačným závěrům. Sundejte růžové brýle, tohle je realita!

Soužití před svatbou testuje případné manželství

Pokud žijete společně, můžete se s potenciálním partnerem „učit“ žít. Zjistíte-li něco, co se vám nelíbí, je snadnější partnerství opustit. Na druhou stranu, jestli vztah projde několika zkouškami, lze předpokládat, že vzniklé manželství bude mnohem silnější. Teoreticky tento nápad zní skvěle, ale realita neodpovídá.

Denverský vědecký tým zjistil, že páry, které žijí společně, aby „otestovaly“ své případné manželství, vykazují větší pravděpodobnost konfliktu, zneužívání a nestability. Problém s výše uvedeným mýtem spočívá v tom, že tvrdíme, že pouhé soužití není jiné než manželství. Výzkum však naznačuje, že to není pravda.

Oba dva typy vztahů jsou stejně odlišné jako pronájem nebo nákup. Pronájem je často zvolen z důvodu možnosti opustit byt. Do pronajatých prostor se obvykle nic neinvestuje. (Tento myšlenkový proces zabraňuje investicím do vztahu, což snižuje šance na jeho úspěch.) Když naopak dojde ke koupi, vlastník nemovitosti má zájem prostory zvelebovat a renovovat.

Ze vztahu bez dokladu se dá snadněji odejít

Nesezdané soužití (kohabitace) je postavené na tom, že neexistuje žádná právní smlouva. Každý může jít vlastní cestou, pokud dojde k rozporům a neshodám. Žádné rozvody, právníci, dělení majetku. Je to jednodušší? Ani moc ne. Pravdou je, že podle statistik mnoho lidí přiznává určité problémy.

Odchod ze vztahu není tak snadný, jak se zdá. Kromě soudního rozhodnutí totiž existují i jiné překážky, jako je společný pronájem, hypotéka, domácí mazlíček, bankovní účet, nebo dokonce dítě.  Tohle všechno vytváří omezení a často vede k tomu, že páry zůstanou spolu, protože je prostě nákladné a komplikované ze vztahu odejít.

Sny o manželství nepřinášejí potíže

Vědci z Denveru zároveň v rámci své studie zjistili, že pokud jeden z partnerů sní o manželském životě, ale ten druhý o něm nechce ani slyšet, spěje to k problémům a rozpadu vztahu. A to se stává poměrně často, neboť on či ona tvrdí, že jim život na psí knížku nevadí, nicméně realita je obvykle trochu jiná. V touze neztratit partnera se muž či žena uchylují ke lži a trpí „zevnitř“. Co je pak lepší? Mít partnera, který si nechává zadní vrátka a do manželství se nehrne, nebo v sobě tutlat své sny a trápit se?


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Přestaňte se vyhýbat plánování vlastní budoucnosti! Tento týden bude pro přemýšlení o tom, kam vlastně směřujete (a kam byste směřovat chtěli), naprosto ideální. Budete mít dostatek prostoru i času, abyste si urovnali myšlenky a touhy, abyste zhodnotili vše, čeho jste zatím dosáhli a čeho ještě dosáhnout můžete. Nestanovujte si žádné limity, dov... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

9 Příspěvků
Poslední příspěvek 8:11
19 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat