Komunikace je základním kamenem všech úspěšných vztahů. Přesto se mnoho párů potýká s nezdravými sdělovacími vzorci, které vedou k frustraci a odcizení. Netýká se to i vás?
V každém svazku se občas objeví zádrhel, kdy se zdá, že dvojice mluví stejným jazykem, ale slova se míjí účinkem, a navíc za sebou zanechávají nepochopení a osamělost. Jenže tyto „komunikační problémy“, mohou postupem času přerůst v toxický cyklus, v němž se střídá tichá ignorace, defenzivní reakce a narůstající emocionální vypětí. Čím tomu jdete naproti?
Častá tichá domácnost
Možná se vám zdá, že nehádat se a nic neřešit je znakem harmonie. Jenže tak to vůbec není. Prvním a zřejmě i nejškodlivějším hříchem je totiž právě ticho. Vyhýbání se konfliktům a zametání ožehavých témat pod koberec někdy bývá mnohem více zničující než občasná výměna názorů.
S kritikou opatrně
Je snadné sklouznout k obviňování partnera, zvláště když přijdou nějaké potíže. Druhým obrovským proviněním je proto kritika, která na rozdíl od konstruktivní stížnosti útočí na něčí charakter a osobnost. Používání zobecňujících výrazů jako „ty nikdy“ nebo naopak „ty vždycky“ jen prohlubuje pocit napadení a touhu po obraně.
Ani s jedovatou nadřazeností daleko nedojdete
Dalším typem nežádoucího chování je pohrdání. To zahrnuje jakékoli verbální či neverbální projevy, které naznačují, že se cítíte nadřazení. Ironie, sarkasmus, posměšky, protáčení očima signalizující opovržení a nadávky si také raději odpusťte, takto se zdravá komunikace vést vážně nedá.
Také stavění zdí škodí
Posledním zásadním komunikačním prohřeškem je takzvané stavění kamenných zdí. Dochází k němu tehdy, když se jeden z partnerů během konverzace emocionálně odpojí, přestane reagovat, vyhýbá se očnímu kontaktu nebo dokonce fyzicky odejde. Ať už to tak máte ve zvyku vy nebo vaše drahá polovička, může se to vymstít.
Zdroj: www.bodyandsoul.com.au/sex-and-relationships/dating-and-relationships/9-relationship-communication-sins/image-gallery/5dc504ed4fa06bcd4aa951f32170dda9?page=1
Sledujte nás na sociálních sítích: