Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Otužováním k lepšímu zdraví

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

04.04.2020 | Zábava

V předchozím článku jsem uváděla různé způsoby, jak podpořit imunitu, a dnes si jeden z nich podrobněji rozebereme. Jednou z metod, jak podporovat zdraví a celkovou imunitu je i otužování. Otužování pomáhá upevnit zdraví, organismus přestává být citlivý na teplotní výkyvy a má rovněž dobrý vliv na cévy.

Hlavním důvodem otužování je především zvyšování odolnosti proti nachlazení. Nachlazení je častým důsledkem prochladnutí těla. To nastane, pokud budeme např. v chladu málo oblečení. V takovém okamžiku prochladneme, sníží se teplota periferních částí těla, a usnadňuje se tak pronikání virů do organismu.

Lidé, kteří se neotužují (nemluvím pouze o otužování v ledové vodě, lze si zvykat na chlad i jinými způsoby např. otevřené okno v ložnici, menší vrstva oblečení, trávit více času venku v chladných měsících) nejsou na chlad zvyklí a klesá jim teplota těla daleko rychleji.
Naopak otužilci si zvládnou udržet vnitřní teplotu i při větší chladové zátěži.

Jak se začít otužovat?

Nic se nemá přehánět a při otužování to platí dvojnásob. Pokud si dáte za cíl skočit do ledové vody a vydržet v ní alespoň 1 minutu, ovšem momentálně si nedokážete představit spát s otevřeným oknem, začněte otužování právě tím oknem.

Zpočátku se naučte si v ložnici před spaním pořádně vyvětrat a postupně se snažte chodit spát oblečeni v tenčí vrstvě – má to i své další výhody, minimálně ušetříte i nějakou korunu za topení. Zkuste se jít projít ven a vezměte si na sebe o jednu vrstvu méně. A pokud budete cítit, že už vám to nestačí, začněte s otužováním ledovou vodou!

Otužování vodou

Otužování ve sprše

Pokud s otužování začínáte, nastavte si teplotu kolem 30 °C a sprchujte se takto asi minutu. Poté přejděte na studenější vodu a každý den snižujte teplotu o nějaké stupně, až dojdete k ledové vodě – ideálně začínejte od končetin a postupujte pomalu vzhůru.

Koupele ve studené vodě

Jak na koupel ve studené vodě? Napusťte si ledovou vanu + můžete přidat i kostky ledu. Ideálně ponořte do vody celé tělo a vydržte alespoň 1 minutu (samozřejmě – vždy poslouchejte hlavně své tělo)

Otužování v ledové vodě venku


A je to velmi návykové.

V jezeře, v řece nebo v rybníce ve stylu Wima Hofa.

Teď to nejlepší na konec, překonali jste své limity a vlezli do ledové vody, co se bude dít?

Vaše tělo zaplaví endorfiny, zažijete pocit obrovského přívalu tepla a euforie a získáte duševní sílu, kterou způsobuje uvolňování endorfinů do krve.

Pravidelné intenzivní otužování zajišťuje správné fungování kardiovaskulárního a imunitního systému, takže když s otužováním začnete, měli byste ho praktikovat pravidelně.

Já sama se pravidelně otužuji, letos už jsem se dokonce i odhodlala k otužování venku v řece. Myslím, že bylo něco málo pod nulou, a mohu vám tedy svou zkušeností jen potvrdit, že se cítím po každém otužování skvěle, mám lepší náladu a nemocná bývám jen výjimečně.

Zážitkové jednodenní výšlapy po našem Česku

Kuře s jablečnou omáčkou

Kuře s jablečnou omáčkou

11 hlasů
1h a 25min 340 kJ 170 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Losos s javorovým sirupem

15 hlasů
35min 989kJ 152 Kč

Naprosto jednoduchý recept na vynikajícího lososa.

Hruškové placičky

12 hlasů
40min 849kJ 60 Kč

Recept na jemné placičky s hruškami a tvarohem.

Poradny

Loni jsem dostala výpověď, co dělat pro nárok na PPM?

Dobrý den,pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným ob... Více

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více