Zveřejňování velkého množství fotek na sociálních sítích vypovídá o depresi

Vědci z Harvardovy univerzity tvrdí, že zveřejňování velkého množství fotek na sociálních sítích vypovídá u člověka o depresivním onemocnění. Pokud nás tak někdo z blízkých obtěžuje záplavou vlastních snímků na Facebooku či Instagramu, měli bychom uvažovat, že mu navrhneme, aby vyhledal psychologa či psychiatra.

Osoby, které trpí depresemi, sice zveřejňují především fotky s obličeji, ale méně často používají filtry.

Vědci z Harvardovy univerzity a Vermontu testovali příspěvky lidí na sociálních sítích. U všech osob pak zhodnotili míru depresivních symptomů. Analýzou obou se snažili odhalit vztah mezi povahou příspěvků a depresí. Vyšlo tak najevo, že jedinci, zveřejňující velké množství obrázků, mají deprese častěji.

„Představte si aplikaci, kterou si nainstalujete na mobil, který vám navrhne kontrolu u lékaře, protože vaše chování naznačuje, že máte problém a možná i vážnou mentální chorobu,“ dodává k závěrům jeden z autorů doktor Christopher Danforth.

„Dokázali jsme, že určité znaky deprese lze zjistit z příspěvků na sociálních sítích dříve, než depresi diagnostikuje klinický odborník,“ dodává doktor Andrew Reece z Harvardovy univerzity.

Funguje to i naopak

Podle některých odborníků pak i samotné sociální sítě mohou podporovat deprsivní pocity a především pocity méněcennosti. A to dokonce už i u dětí a dospívajících!

Některé studie zabývající se vlivem těchto sítí na izolované seniory zmiňují pozitivní účinky, ale jiné hovoří protichůdně. Především na mladé jedince Facebook působí zhoubně. Nezralá psychika je totiž zranitelná a sociální síť pak podtrhuje nejistoty a snížené sebevědomí. Mezi teenagery, kteří často navštěvují Facebook, je každý druhý nespokojený se svou vizáží.

Psychologové z Essexu provedli srovnávací průzkum u 3,5 tisíce jedinců ve věku deset až patnáct roků. Mezi častými uživateli Facebooku bylo s vizáží spokojeno třiapadesát jedinců, mezi těmi, kdo nepoužívali Facebook vůbec, dvaaosmdesát procent.

Dívky přitom užívaly sociální sítě každý den po dlouhou dobu častěji než chlapci. A jedinci používající často Facebook se kromě toho také více hádali s rodiči a častěji si na ně stěžovali učitelé kvůli chování během vyučování.

„Děti, které používaly Facebook nejčastěji a věnovaly mu nejvíce času během dne, měly nejhorší vztahy s rodiči a kamarády a samy byly s těmito vztahy nejméně spokojené,“ uvedli autoři z Essexu.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Chystá se velice zajímavý týden, bude obzvláště zábavný. Vesmír v tomto týdnu umožní vyšší stupeň nezávislosti, sebedůvěry a odvahy, které jsou základními vlastnostmi Beranů.Na pracovišti může být ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
14 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat