Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Mravenci produkují antibiotika, která chrání rostliny před nemocemi

01.11.2019 | Zajímavosti

Vědci z Dánska tvrdí, že by mravenci pasoucí mšice a sbírající různé housenky na rostlinách mohli být novým zdrojem biologické léčby onemocnění rostlin. Syntetické pesticidy představují ekologickou katastrofu, navíc je jejich účinnost většinou omezená. Ale mravenci produkují látky, které prokazatelně tlumí čtrnáct různých onemocnění a celkově snižují míru infekce rostlin o devětapadesát procent.

Podle biologů Joachima Offenberga a Christiana Damgaarda z Aarhuské univerzity představují ohromnou možnost pro vývoj nových léčiv, které by byly biologické a bez vedlejších negativních účinků syntetických pesticidů.

Hmyz k nezaplacení

Mravenci jsou velmi čistotný a odolný druh blanokřídlého hmyzu. Podobně jako včely produkují na povrchu svého těla látky, které působí jako dezinfekce a antibiotikum. Navíc si na svých tělech udržují kolonie bakterií, které zřejmě také produkují antibiotické léky vůči patogenům.

Desítky druhů mravenců loví potravu na rostlinách, nejčastěji dřevinách, na jejichž šťavnatých koncích také pasou a chrání mšice. Ačkoli tím rostlině škodí, protože mšice deformují růstové vrcholy, chrání rostlinu zároveň před čtrnácti různými onemocněními. U jabloní bylo prokázáno, že snižují míru hniloby a strupovitosti.

Všechno má své ale...

Nicméně mravenci ale u některých jiných typů onemocnění míru infekce zvyšují. Takže sami o sobě nejsou řešením jako ochrana před chorobami zemědělských plodin. Ovšem analýzou látek, které produkují, bychom mohli získat účinné léky proti řadě onemocnění.

„Zatím nevíme, jak přesně mravenci rostliny léčí. Ale víme, že mravenci vylučují feromony na své cestě po rostlině, aby našli znova stejnou stezku. A víme, že některé z těchto feromonů mají antibiotické účinky. Léčivý účinek pro rostliny by tudíž mohl souviset s těmito feromony,“ míní doktor Offenberg z Aarhuské univerzity.

Mravenci by ale také mohli poskytnout nová antibiotika proti bakteriálním onemocněním člověka.

Foťte jídlo jako profesionálové

Roštěná v marinádě

Roštěná v marinádě

10 hlasů
45min 375 kJ 250 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí prsa s koriandrem a chřestem

5 hlasů
35min 489kJ 140 Kč

Kuřecí prsa v kokosovém mléce s koriandrem a chřestem.

Krevety s chilli papričkou

16 hlasů
30min 300kJ 95 Kč

Krevety v omáčce s chilli a smetanou.

Poradny

Zaměstnavatel nepřihlásil zaměstnance, jak postupovat?

Dobrý den, Heleno,pokud má Váš manžel se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o... Více

S kým mám řešit nemocenskou po přepisu firmy?

Dobrý den,z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co se dělo po ukončení Vaší nemocenské (dočasné prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vztahem se prožene menší přeháňka. Budete mít totiž pocit, že se vám váš partner vzdaluje. Strach však plodí negativní pocity a neustálým uháněním rozhodně nic nezachráníte. V klidu si s protějškem promluvte. Uvidíte, že ...

Více