Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Mravenci produkují antibiotika, která chrání rostliny před nemocemi

01.11.2019 | Zajímavosti

Vědci z Dánska tvrdí, že by mravenci pasoucí mšice a sbírající různé housenky na rostlinách mohli být novým zdrojem biologické léčby onemocnění rostlin. Syntetické pesticidy představují ekologickou katastrofu, navíc je jejich účinnost většinou omezená. Ale mravenci produkují látky, které prokazatelně tlumí čtrnáct různých onemocnění a celkově snižují míru infekce rostlin o devětapadesát procent.

Podle biologů Joachima Offenberga a Christiana Damgaarda z Aarhuské univerzity představují ohromnou možnost pro vývoj nových léčiv, které by byly biologické a bez vedlejších negativních účinků syntetických pesticidů.

Hmyz k nezaplacení

Mravenci jsou velmi čistotný a odolný druh blanokřídlého hmyzu. Podobně jako včely produkují na povrchu svého těla látky, které působí jako dezinfekce a antibiotikum. Navíc si na svých tělech udržují kolonie bakterií, které zřejmě také produkují antibiotické léky vůči patogenům.

Desítky druhů mravenců loví potravu na rostlinách, nejčastěji dřevinách, na jejichž šťavnatých koncích také pasou a chrání mšice. Ačkoli tím rostlině škodí, protože mšice deformují růstové vrcholy, chrání rostlinu zároveň před čtrnácti různými onemocněními. U jabloní bylo prokázáno, že snižují míru hniloby a strupovitosti.

Všechno má své ale...

Nicméně mravenci ale u některých jiných typů onemocnění míru infekce zvyšují. Takže sami o sobě nejsou řešením jako ochrana před chorobami zemědělských plodin. Ovšem analýzou látek, které produkují, bychom mohli získat účinné léky proti řadě onemocnění.

„Zatím nevíme, jak přesně mravenci rostliny léčí. Ale víme, že mravenci vylučují feromony na své cestě po rostlině, aby našli znova stejnou stezku. A víme, že některé z těchto feromonů mají antibiotické účinky. Léčivý účinek pro rostliny by tudíž mohl souviset s těmito feromony,“ míní doktor Offenberg z Aarhuské univerzity.

Mravenci by ale také mohli poskytnout nová antibiotika proti bakteriálním onemocněním člověka.

Balení elektroniky do letadla má jisté podmínky

Kuře s jablečnou omáčkou

Kuře s jablečnou omáčkou

11 hlasů
1h a 25min 340 kJ 170 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Losos s javorovým sirupem

15 hlasů
35min 989kJ 152 Kč

Naprosto jednoduchý recept na vynikajícího lososa.

Hruškové placičky

12 hlasů
40min 849kJ 60 Kč

Recept na jemné placičky s hruškami a tvarohem.

Poradny

Loni jsem dostala výpověď, co dělat pro nárok na PPM?

Dobrý den,pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným ob... Více

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více