Sedmero jazykových předsevzetí do roku 2020

14.01.2020 | Zajímavosti

K novému roku neodmyslitelně patří předsevzetí. Kromě těch klasických si také často dáváme i ty méně tradiční. Jako je třeba zkusit výuku cizích jazyků. Pokud jste si dali zrovna tohle předsevzetí, tak s našimi jednoduchými tipy to půjde samo, a věřte, že tento nový návyk vám může otevřít dveře nejen k lepší práci, ale také pomoct získat nové přátele a zkušenosti.

Mluvte

Ať už s cizím jazykem začínáte, chcete oprášit své jazykové dovednosti, nebo se pouze v cizím jazyce rozvíjet, musíte jej aktivně používat. Tedy mluvit, mluvit, mluvit. Domluvte se s kamarádkou, která daný jazyk ovládá, že spolu budete chodit každý čtvrtek na kávu a bavte se o všedních věcech, aniž byste přecházeli do češtiny. Případně existují i webové stránky, který tento problém řeší, např. English Central, nebo si zájemci mohou najít známé na konverzaci online např. na conversationexchange.com. Hovořte, vyprávějte, argumentujte. Nová znalost je k ničemu, pokud ji nebudete používat.

Cizojazyčná média alespoň 3 hodiny týdně

Pokud vám to vaše úroveň dovolí, zkuste sledovat zahraniční média. Nejenže budete vědět, co se děje ve světě, ale též si rozšíříte slovní zásobu. S argumentem, že na to nemáte čas, neuspějete. Jedete autem do práce? Zpříjemněte si čekání v koloně poslechem např. BBC nebo CNN. Jedete do práce hromadnou dopravou? Přečtěte si cizojazyčné noviny v tramvaji – třeba na vašem chytrém telefonu.

Bez dabingu

Sledování filmů bez dabingu v původním znění vám nejen umožní zjistit, jak pronikavý hlas má George Clooney, ale také vám pomůže nacvičit poslech a rychle se zorientovat v mluveném projevu. Abyste dosáhli kýženého efektu, vykašlete se na české titulky, protože jejich čtení vám s cizím jazykem moc nepomůže. Raději si zapněte titulky ve stejném jazyce, tak se vám výborně spojí mluvené slovo se slovem psaným. Pokud si na filmy ještě netroufáte, pusťte si nějaký seriál v původním znění, který už v češtině znáte nazpaměť.

Čtěte cizojazyčnou literaturu

Už na škole jste místo povinné literatury dávali přednost filmu nebo výpiskům kamaráda? Zapomeňte na svá školní léta a udělejte něco pro sebe. Nemusíte číst hned Tolstého v originále, ale vytipujte si zajímavou knihu přizpůsobenou vaší úrovni jazyka. Řada vydavatelství nabízí množství titulů pro širokou škálu jazykových úrovní. Vyberou si i začátečníci!

Zapište se do kurzu

Chcete s jazykem začít nebo máte pocit, že nemáte dostatečnou motivaci k samostudiu? Zapište se do skupinové lekce. Výhodou skupinové lekce je, že poznáte nové lidi a  budete mít nad sebou lektora, který vám pomůže, pokud se dostanete do slepé uličky. V případě, že jste v nabídce kurzů nenašli žádný, který by vám vyhovoval, můžete si nechat ušít kurz na míru. Tuto možnost dnes nabízí většina jazykových škol.

Pobyt v zahraničí

Odpočívat je nezbytné, ale odpočinek, při kterém pro sebe i něco uděláte, je dvojnásobně prospěšný. Naordinujte si s partnerem či rodinou prodloužený víkend v letním Londýně nebo Vídni a zkuste se domluvit tamním jazykem. Nestyďte se, místní vám jistě rádi odpustí jazykové nepřesnosti a naopak ocení snahu se domluvit. Máte strach, že to bez podpory lektora v zahraničí nezvládnete, ale zároveň chcete cestovat? Nemusíte si zoufat. V dnešní době není problém vybrat si z nejrůznějších zážitkových výukových kurzů. Země a délka kurzu většinou závisí čistě na vašem výběru, a dokonce je možné najít i kurzy, které vás při pobytu v zahraničí připraví třeba na jazykovou zkoušku.

Každý den jedno nové slovíčko/fráze

Stáhněte si do svého chytrého telefonu aplikaci, která vám pomůže s učením cizího jazyka, a s její pomocí se každý den naučte alespoň jedno nové slovíčko a snažte se jej používat. Nezabere vám to mnoho času a takto obohatíte svou slovní zásobu za rok o 365 slovíček, což není úplně k zahození.

Tipů, jak se naučit cizí jazyk je mnoho. Stačí si vybrat ten, který vám bude vyhovovat. Zkuste si naplánovat studium na ráno nebo dopoledne, ať už je to zhlédnutí videa na YouTube, přečtení si článku nebo zopakování si pár frází v aplikaci cestou do práce. Budete mít více energie než večer po práci a učení cizího jazyka vám tak půjde lépe.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete mít tendenci věnovat veškerou svou pozornost své práci a kariéře obecně. Jenže to se nesetká s přílišným pochopením ze strany vašich nejbližších, kteří se budou cítit, jako byste je zanedbávali. Vy naopak budete bojovat s pocitem, že se vaši pozornost snaží odpoutat od něčeho, co je pro vás aktuálně velmi důležité, a tak příle... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

26 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
3 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
8 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat