Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Mějte přítomnost vos ve vaší zahradě pod kontrolou

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

29. 8. 2020 | Zajímavosti

Bojíte se vos, jejichž útoky s koncem léta nabírají na intenzitě? Je to pochopitelné, ale i tak se nevyplácí je z pozemku vyhánět. Pomohou vám totiž zlikvidovat škůdce.

Vosa. To je tvor, kvůli kterému je ochutnávka melounu na terase téměř adrenalinový sport. I když dosahuje poměrně malého vzrůstu, v lidech vzbuzuje velkou paniku. Přesto bychom ji měli na své zahradě vítat s otevřenou náručí. Proč je tento zástupce blanokřídlých živočichů užitečný a jak zařídit, aby si nás příliš nevšímal?

Škůdci, bojte se!

Larvy vos jsou výlučně masožravé a živí se hmyzem, který vosy dělnice uloví a dopraví je „domů“. Většinou se jedná o snadno dostupnou kořist, jako jsou housenky, mouchy, mšice, svilušky, molice a červi. Tím se dostáváme k tomu, že černožlutí létající predátoři, které tak úpěnlivě odháníme, regulují počet přemnožených škůdců, čímž chrání rostliny a vaši s láskou pěstovanou úrodu. Dělají to přirozeně a řídí se svými zákony. A za tuhle výpomoc nezaplatíte ani korunu.

Zachování přírodního řádu

To, že vosa dokáže vyplenit škůdce, ještě neznamená, že ona sama je v bezpečí. Bývá totiž chutnou svačinkou pro některé druhy ptáků, žab, ještěrek, mloků a plazů. Na její hnízdo, v němž pobývají stovky larev, nebojácně zaútočí i medvěd či jezevec. Zkrátka a dobře, vosa je součástí potravinového řetězce, který je klíčový pro zachování biologické rozmanitosti. Z tohoto pohledu je tedy velice užitečná. Jenže co když se jí stejně bojíte?

Odlákejte pozornost

Co vosu zaručeně přiláká, to je sladké. Když třeba skleničku s limonádou položíte daleko od sebe, nebude na vás útočit, protože pro ni přestanete být zajímaví. Dlužno dodat, že jako ochranný repelent můžete využít směs esenciálního mátového oleje s dalším nosným olejem. Pronikavé svěží aroma tohoto mazání ji zaručeně odpudí.

Falešné hnízdo jako dobrý nápad

Zmiňovaný živočich je velice teritoriální tvor a nikdy se nezabydlí v blízkosti své konkurence. Moc dobře ví, že by to nedělalo dobrotu. Proto je dobré rozvěsit na místech, kde trávíte nejvíce času, falešná hnízda. K tomu účelu bohatě postačí větší papírové sáčky, které vosa bude považovat za bydliště cizího společenství, což ji přiměje k rychlému odchodu.

Rostlinná říše je sofistikovanou formou inteligence

Kuřecí kousky se zelím Pak Choi

Kuřecí kousky se zelím Pak Choi

0 hlasů
2h a 0min 353 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí játra s cibulí a houbami

32 hlasů
45min 562kJ 120 Kč

Jednoduchá příprava kuřecích jater, s houbami, cibulí a o...

Vepřová panenka s fazolkami

0 hlasů
1h a 30min 730kJ 240 Kč

Toto jídlo je plné chuti. Šťavnatý kousek vepřové panenky...

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více