Přiznejte se, kolik hodin jste dnes trávili na internetu a sociálních sítích? Pokud spadáte do standardního průměru, málo času to asi nebylo. Víte, že kvůli tomu dostává na frak vaše myšlení i gramotnost?
O špatném vlivu moderních technologií a sociálních médií se ve vědeckých sférách mluví už nějakou dobu. Neustálá potřeba kontrolovat telefon a být stále online se stala jakousi populační přirozeností, reflexem i životním stylem, což má prý pro inteligenci hodně negativní důsledky. Jinými slovy – hloupneme a můžeme si za to sami.
Jde to s námi z kopce
Nedávný článek publikovaný v magazínu The Financial Times, který se opírá o rozbor několika mezinárodních studií, varuje, že schopnost průměrného moderního člověka uvažovat a řešit nové problémy výrazně klesá (1). Tato analýza zároveň ukázala, že v zemích s vysokými příjmy se v posledních letech zhoršují výsledky v základních dovednostech, jako je čtení, matematika a přírodní vědy. Příliš neuklidní ani zjištění, že stále více lidí údajně vykazuje potíže s myšlením, gramotností, soustředěním a učením, přičemž tento nárůst se časově shoduje s obdobím rychlého šíření sociálních médií. O náhodu s největší pravděpodobností opravdu nejde. A žádné překvapení to vlastně také není.
Online svět jako kognitivní past
Už dávno se prokázalo, že internet je dobrým sluhou jen v případě, že se to s ním nepřehání. Při nadměrném používání oslabuje naši pozornost (2), zhoršuje paměť (3), a dokonce zmenšuje objem našeho mozku (4). Ruku v ruce s přehnaným používáním chytrých telefonů méně čteme knihy i novinové články a místo toho konzumujeme více příspěvků na sociálních sítích a videoobsahu. Všechna ta krátká videa, která sledujeme, online návody, jimiž se řídíme, a procházení příspěvků přátel, nad nimiž mnohdy cítíme lehký osten závisti, to vše podle odborníků přispívá k postupnému otupování naší schopnosti hlubokého soustředění a kritického myšlení. Otázkou je, kam až to povede…
Zdroje: (1) www.ft.com/content/a8016c64-63b7-458b-a371-e0e1c54a13fc, (2) www.apa.org/news/podcasts/speaking-of-psychology/attention-spans, (3) www.wexnermedical.osu.edu/our-stories/how-internet-affects-your-brain, (4) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6502424/
Sledujte nás na sociálních sítích: