Cvičení omlazuje. Ale které?

Belgičtí vědci tvrdí, že elixírem mládí není žádný nápoj či pokrm, ale skutečnou cestou k věčnému mládí je intenzivní aerobní pohyb provozovaný každý den. Ten totiž dokáže zastavit proces stárnutí buněk na genetické úrovni. Pravidelným intenzivním sportem, při němž se člověk silně zadýchá, se totiž zpomaluje zkracování telomer na chromozomech.

Jak se buňky dělí, kondenzuje se jaderná DNA do chromozómů. Ty mají čtyři ramena, telomery. Jejich konce se s každým dělením o něco málo zkrátí. Když dosáhnou kritické délky, buňka není dále schopna dělení a stářím umírá. Postupně dochází ke zkracování telomer ve všech buňkách, což se navenek projevuje stárnutím buněk a tedy i tkání a celého organismu. Rychlost zkracování telomer rovná se de facto rychlosti stárnutí. A právě intenzivní aerobní pohyb – sprint, rychlá jízda na kole, náročné plavání – dokážou tento jev zpomalit.

Podle belgických vědců se přitom při intenzivním cvičení tvoří v buňkách enzymy, které prodlužují telomery. Takže při pravidelném pohybu je DNA chráněna před poškozením, chromozómy před zkracováním a buňka před stárnutím.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Následující dny poznáte, že co si neuděláte sami, nebude odvedeno dobře. A i když vám tím rozhodně naroste sebevědomí (což už nějakou dobu potřebujete), neuzavírejte se před svým okolím! Neodmítejte rady kolegů a rodinných příslušníků, nepohrdejte pravidly. Pamatujte, že v roli „neúspěšných“ se můžete ocitnout až příliš snadno. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

10 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:05

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat