Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zažeňte zimní splín něčím na zub. Tahle jídla vám pomůžou

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

10. 1. 2019 | Zdraví a životní styl

Podzim a zima jsou na naši psychiku poměrně náročnými obdobími. A není divu – světla ubývá, sluneční paprsky často nevídáme, zato na nás padá šeď mraků a ke všemu se přidává předvánoční stres.

Ačkoli to odborníci rozhodně nedoporučují, řada z nás řeší vypjaté situace jídlem. Jenže to se může negativně promítnout do naší postavy i na našem zdraví. Naštěstí je tu řešení! Tučná a sladká jídla, která stejně žádný splín nevyřeší, nahraďte dobrotami, které prokazatelně zlepšují náladu (a nezatěžují organismus).

Po čem nejlépe sáhnout?

Chřest

I když není zrovna sezóna, dá se tahle dobrota sehnat i nyní. A je to dobře! Chřest obsahuje tryptofan, který pozitivně ovlivňuje produkci serotoninu, jehož nedostatek může vést ke špatné náladě, smutku, úzkostem a depresím.

Banány, brokolice…

Čerstvé ovoce a zelenina jsou obecně zásobárnou obrovského množství důležitých vitaminů a antioxidantů. Teď na podzim a v zimě byste rozhodně neměli přehlížet například banány (jsou všude k sehnání a co víc, často patří k nejlevnějšímu ovoci v supermarketu). Jsou napěchované vitaminy skupiny B, které hrají důležitou roli v ovlivňování naší nálady. To samé platí i o zmíněné brokolici.

Ryby

Ačkoli spousta z nás jí ke štědrovečerní večeři kapra, neměli bychom s rybami čekat až do Vánoc. Obsahují totiž omega-3 mastné kyseliny, které zvyšují produkci již zmíněného serotoninu, ale také jeho „kolegy“ dopaminu. Ten mozek vylučuje, když se mu děje něco velmi příjemného (třeba při orgasmu). O důvod víc, proč si dopřát lososa, kapra, makrelu nebo třeba obyčejné sardinky a mnoho dalších zástupců rybí říše.

Zelený čaj

Každému je jasné, že kofein nebo tein zvyšuje přísun energie a zlepšuje náladu. Ale sypat do sebe jedno kafe za druhým není pro náš organismus úplně optimální. Nahraďte pár šálků kávy zeleným čajem! Získáte s ním i důležité antioxidanty, které podpoří činnost organismu. A navíc vám nebude hrozit, že se tak rychle předávkujete kofeinem.

Hořká čokoláda

Mlsání povoleno! Tedy s mírou, a jen pokud si dopřáváte hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa (alespoň 70 %). Ta totiž obsahuje již zmíněný tryptofan, který vašemu mozku (a tím pádem i vaší náladě) udělá moc dobře.

x

Štěstí během chvíle. Jak se znovu usmívat, i když máte de...

Pampeliškový salát

Pampeliškový salát

8 hlasů
25min 746 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Platýz s citronovým přelivem

7 hlasů
45min 851kJ 137 Kč

Recept na filety jemného rybího masa opečeného na olej...

Vepřová krkovice na víně

12 hlasů
1h a 15min 720kJ 210 Kč

Marinované plátky vepřového masa s tymiánem.

Poradny

Sníží mi kvůli nemocenské přídavek na dítě?

Dobrý den,podmínky výplaty přídavku na dítě upravují § 17 - 19 zákona o státní sociální podpoře. ... Více

Mám vyčerpat dovolenou po MD nebo až po RD?

Dobrý den,k variatně 1: Pokud si po ukončení MD požádáte o čerpání řádné dovolené, během dovolené... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete mít opravdu velké štěstí. Splní se vám dlouho očekávané přání! Radost bude veliká a užijete si ji po právu. Nebojte se trochu provětrat peněženku a pozvat své přátele a blízké na pořádnou oslavu. Rozhod...

Více