Co s vysokým cholesterolem?

Ráno rohlík, do práce autem, bageta přes den, stres, žádný pohyb a večer bodová dieta (co uvidím, to „zbodnu“). A potom se divíte, když přibíráte na váze, buší vám srdce a cholesterol je daleko za hranicí.

Krevní testy vám zvýšenou hladinu LDL (tzv. špatného cholesterolu) ukážou spolehlivě. Podle statistik jsou kardiovaskulární choroby v České republice dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí. Umírá na ně až 50 % lidí.

„LDL cholesterol je hlavním rizikovým faktorem aterosklerózy, protože se usazuje do stěn tepen a ve finále pak připravuje cestu k srdečnímu onemocnění,“ uvádí MUDr. Roman Cibulka z ordinace pro poruchy metabolismu Ústavu klinické biochemie a hematologie FN a LF UK v Plzni.

Co můžete udělat sami

Nejdůležitější je chtít a pak začít rychle jednat. Není přece nutné být součástí statistik úmrtnosti. Potravou člověk přijímá cca 30-50 % cholesterolu, zbytek se tvoří v organismu, především v játrech z tuků. Můžete tedy začít právě zde. Jak?

  • Omezte příjem tuků v potravě (uzeniny, tučná masa, tučné sýry, majonéza, máslo, sádlo…).
  • Jezte více zeleniny a ovoce (vláknina má ochranný vliv před aterosklerózou).
  • Jezte zdravě a pravidelně (ráno a večer to opravdu nestačí).
  • Hodně se hýbejte (svalové buňky využívají cholesterol a ten nemá čas usazovat se v tepnách).
  • Udržujte si optimální váhu (nejezte pilulky, ale vyváženou stravu).
  • Nekuřte!

Jak jsme na tom?

Jak jsou na tom s rizikem kardiovaskulárních problémů zaměstnanci firem, zjišťoval projekt ústavu Zdravotní gramotnost národa „Den krve“.  Výsledky vyhodnocoval MUDr. Cibulka a byl velmi překvapen. 38 % účastníků mělo zvýšenou hladinu LDL cholesterolu.

Na základě komplexního zhodnocení několika ukazatelů bylo zjištěno, že má 20 % testovaných střední riziko srdečního onemocnění a dokonce 4 % mělo velmi vysoké riziko! Tito lidé vůbec o svých problémech nevěděli a na preventivní prohlídku si bohužel neudělali čas.

„Doporučili jsme všem důkladnou osvětu ohledně zdravého životního stylu, změnu životosprávy a některým také farmakologickou léčbu,“ uvádí MUDr. Cibulka.

Testy napoví

I když necítíte žádný zdravotní problém, choďte pravidelně na krevní testy. Jen tak budete moci zachytit problém včas a začít ho řešit. Na testy choďte i v průběhu cíleného snižování hladiny cholesterolu, protože jeho příliš nízké hodnoty nemusejí být vždy žádoucí.

Více informací o cholesterolu získáte na stránkách labtestsonline.czSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Chléb s avokádem

(17 hlasů)

Houby se sazeným vejcem

(21 hlasů)

Omeleta plněná špenátem

(34 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

V zaměstnání se tento týden dokážete vyšvihnout. Vaše pevná vůle a odhodlání bude slavit velké úspěchy! Kolegy i zaměstnavatele přesvědčíte, že umíte být výkonný pracant, kterého by si měli velice vážit. Vytrvejte v tomto... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

11 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat