Manželství je nejsilnější prevencí demence

Evropští neurologové tvrdí, že mají průkazná a zatím nejrozsáhlejší data o pozitivním vlivu manželství na zdraví nervové soustavy. Lidé žijící v manželství jsou totiž ohroženi rozvojem starobní demence o třicet procent méně než osoby žijící osamoceně. A to především proto, že partneři se nutí k návštěvám lékaře, užívání léků, ulevují od psychologického stresu, jsou zárukou lepší finanční situace a podporují ve zdravějším životním stylu.

„Ovdověním se riziko demence zvýší o dvacet procent, stres vznikající při truchlení nad ztrátou blízkého poškozuje kognitivní funkce,“ tvrdí vědci z University College London, kteří své výsledky opírají o životní styl a zdravotní stav osmi set tisíc lidí z Evropy, Asie a Ameriky.

„Naše objevy jsou nejsilnějšími důkazy publikovanými do dneška, lidé žijící v manželství jsou nejméně ohroženi demencí,“ tvrdí autoři na stránkách odborného časopisu Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.

Zdravé srdce i kosti

Ovšem nejen na náš mozek svazek dvou lidí působí pozitivně! Manželství – pokud bylo harmonické – prokazatelně souvisí s tvrdšími kostmi a menším rizikem zlomenin ve vyšším věku. S nižším rizikem depresí a lepším celkovým psychickým stavem. Osoby žijící ve spokojeném manželství také mají zdravější srdce a cévy, vzácněji trpí infarktem a mrtvicí, jsou celkově šťastnější a také se mnohem lépe a rychleji zotavují z nemocí. Celkově je u nich nižší riziko předčasného úmrtí a platí to i v případě pooperačního rizika.

Za blahodárnými účinky je třeba vidět především vliv partnerů na sebe. Pokud žijí v harmonickém stavu, vzájemně se podporují k zdravějšímu životnímu stylu a více si vzájemně hlídají zdraví. Prokazatelně také méně pijí alkohol a kouří.

Ale psychologické aspekty pohody, jistoty a bezpečí v takovém vztahu jsou také nezanedbatelné. Podle vědců ze Seattlu se lidé, kteří onemocní rakovinou tlustého střeva, zbaví choroby a uzdraví s mnohem větší pravděpodobností, pokud mají psychickou oporu v partnerovi.


Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejste zrovna pověstní respektováním pravidel za každou cenu. Pokud se nějaké zcela vymyká vašemu přesvědčení, upravíte ho podle sebe. A i když vám to většinou prochází bez nějakých následků, tento týden by vám takový postup &sc... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

71 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:04
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:54
20 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:53

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat