Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Riziko zlomeniny krčku snižují pevná hýždě

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

07.12.2017 | Zdraví a životní styl

Zlomenina krčku výrazně zhoršuje kvalitu života starších osob. Nezřídka bývá kloubní náhrada zvýšeným rizikem předčasného úmrtí. Podle odborníků je ale důležitá prevence a to nejen v podobě správné kostní výživy. Ale pevnost kloubů a kostí ovlivňují hlavně aktivní a dobře fungující svaly. Riziko zlomeniny krčku výrazně snižují také pevné hýždě.

„Být aktivní a udržovat si dobrý krevní oběh a kondici oběhové soustavy včetně posilování stability kolem kloubů jsou efektivní metody snižování rizika zlomeniny krčku,“ tvrdí doktor Matt Roberts z Londýna.

Lidem s rizikem zlomeniny doporučuje posilovat především hýždě a stehna. Tím se totiž fixuje kyčelní kloub. A posilování hýždí je nezbytné také u osob po operaci kloubní náhrady.

„Obnova síly hýžďových svalů – zadku – je nezbytná pro úspěšné zotavení po operaci. A ano, je to přesně ten případ aktivního používání jako prevence ztráty funkce,“ vysvětluje doktor Roberts v rozhovoru pro deník The Mail.

Ideálním posilováním u starších osob je leh na zádech s pokrčenýma nohama a zatínání hýždí a zvedání pánve ke stropu. Čím více opakování člověk zvládne, tím lépe. Cvičením navíc člověk přijde o nadbytečné tukové zásoby, sníží svou tělesnou hmotnost a tím uleví také kloubům.

Pevný zadeček? Spíše báto...

Jenže stále méně lidí má zřetelný rozdíl mezi hýžděmi a stehny. Kdysi jasně vyrýsované proporce pozadí a dolních končetin se podle fitness expertů stírají především kvůli sedavému povolání a nedostatečnému používání stehen a hýždí. A pomoci může samozřejmě sport nebo třeba jóga.

Častěji k tomu dochází u žen, u nichž se nevyvinou řádné hýžďové svaly a tuková vrstva se slévá s tou na stehnech. Ovšem ani muži už dnes nejsou výjimkou. Jim však, pokud pravidelně cvičí, svaly rostou rychleji a rozdíl mezi zadkem a stehny je zřetelnější. Svaly, které formují pozadí a stehna, se posilují především při častém zvedání z podřepu, běhu a při dalších aktivitách. Při občasné chůzi a sezení dochází k zakrnění hýždí a zániku pozadí.

Vypadá to pak, že vám zadek spadl na stehna… vypadá to jako bláto a vlastně to taky bláto je,“ míní cvičitelka pilates Valerie Samulsk z newyorského centra YogaWorks.

Řada jógových asán může proti povadlému pozadí pomoci. Především ty, při nichž se zanožuje a nohy tlačí vzhůru k nebi. Jedním z cviků je leh na břiše, kdy se pokrčí nohy v kolenou směrem k nebi, ruce uchopí chodidla a hlava s trupem se zvednou z podložky a trčí vzhůru. Stejně tak nohy chycené v rukou se snaží mířit co nejvýše. A hýždě jsou silně zatnuté, tělo se dotýká podložky jen v oblasti stydké spony a přední strany kyčlí.

Vrcholí sezona ořechů. Nasbírejte si zdraví ve skořápce

Salát z ředkviček

Salát z ředkviček

9 hlasů
20min 1786 kJ 40 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Placky s medem

11 hlasů
40min 810kJ 40 Kč

Placky z vařených brambor.

Rybí filé s liškami

0 hlasů
1h a 25min 575kJ 200 Kč

Netradiční, ale skvělá kombinace ryby a hub.

Poradny

Jak ochránit budoucího manžela před mými exekucemi?

Dobrý den, na úvod je potřeba říci, že ne všechny dluhy se automaticky stávají součástí společnéh... Více

Jaký zvolit ekologický produkt pro vyčištění WC?

Dobrý den,vaše změna přístupu nás velmi těší. Pokud jde o běžné produkty, máte pravdu, obyčejné č... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více