Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Mozek umí zastavit přejídání sám, ale jen když člověk nesedí

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12.01.2018 | Zdraví a životní styl

Švédští vědci tvrdí, že lidský mozek má speciální varovný systém, který se zapíná, když se jeho majitel přejídá a začne přibývat na váze. Jenže tento mechanismus je účinný zároveň jen tehdy, když člověk minimálně během dne posedává. V moderní sedavé společnosti je jasné, proč je tolik lidí obézních.

Většina lidí totiž sedí v zaměstnání i doma po skončení pracovní doby. Mozek tedy nemá žádnou šanci systém aplikovat.

„Pokud mozek savců zaznamená zvýšení tělesné hmotnosti, spustí signály, které podvědomě říkají mozku, aby přestal tolik jíst. Nicméně tyto vnitřní váhy nefungují u těch, kdo příliš dlouho během dne sedí, především u zaměstnanců kanceláří, kteří tráví hodiny u stolu,“ tvrdí autoři z Univerzity v Gothenburgu.

„Objevili jsme naprosto nový systém, který reguluje množství tuku. Doufáme, že tyto objevy povedou k novému směru ve výzkumu obezity,“ dodal profesor John-Olov Jansson.

Jak skoncovat s vlčím hladem

Všichni víme, že přejídání nám nijak nesvědčí. Jenže co když přijdete večer z práce a máte pocit, že pokud se hned nevrhnete na lednici, že nejspíš umřete hlady? Takovým záchvatům se v češtině přiléhavě říká vlčí hlad. A právě ten ono nebezpečné přejídání často způsobuje. Jak na něj?

Rozhýbat ho

Je to jednoduché – když si místo výletu do lednice dopřejete několik cviků, vaše tělo přestane na jídlo myslet. Opravdu to funguje.

Ukolébat ho

A pro zavilé nepřátele pohybu tu máme řešení z pomyslného opačného konce. Pěkně své tělo naložte do horké vany, třeba s levandulovou pěnou. Tím ho ukolébáte ke spánku a na jídlo nebude ani pomyšlení.

Přepít ho

Tedy ne alkoholem, to by byla velká chyba. Ale sklenicí vody nebo šálkem zeleného (či bylinkového) čaje. Mají v podstatě nula kalorií a pocit sytosti na nějakou dobu také dodají. Však se říká – hlad je převlečená žízeň.

Předejít mu

Možná vás vlčí hlad přepadá proto, že nedostatečně nebo nevhodně večeříte. Zamyslete se, zda váš večerní pokrm obsahuje vše, co má, tedy správný podíl sacharidů, bílkovin a především vlákniny, která nadlouho zasytí. Na talíři by rozhodně neměla chybět zelenina, skvělé jsou rovněž luštěniny. Mimochodem, ideální večeří jsou zeleninové polévky (ne krémové se smetanou) a plátek celozrnného chleba. Hlad po nich určitě nedorazí!

x

Páchnete sami sobě. Kdy zpozornět a vyhledat odbornou pomoc

Plněný pečený pstruh

Plněný pečený pstruh

11 hlasů
50min 392 kJ 320 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Candát se žampióny

11 hlasů
50min 521kJ 280 Kč

Recept na chutný oběd pro milovníky ryb.

Králík na smetaně a hořčici

16 hlasů
2h a 55min 810kJ 150 Kč

Recept na přípravu dietního králíčího masa.

Poradny

Mám vyčerpat dovolenou po MD nebo až po RD?

Dobrý den,k variatně 1: Pokud si po ukončení MD požádáte o čerpání řádné dovolené, během dovolené... Více

Budu bydlet se sznem sama, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,jestliže budete nájemcem (mít řádnou nájemní smlouvu) a budete moci prokázat výdaje za ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete mít opravdu velké štěstí. Splní se vám dlouho očekávané přání! Radost bude veliká a užijete si ji po právu. Nebojte se trochu provětrat peněženku a pozvat své přátele a blízké na pořádnou oslavu. Rozhod...

Více