Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Mozek umí zastavit přejídání sám, ale jen když člověk nesedí

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12.01.2018 | Zdraví a životní styl

Švédští vědci tvrdí, že lidský mozek má speciální varovný systém, který se zapíná, když se jeho majitel přejídá a začne přibývat na váze. Jenže tento mechanismus je účinný zároveň jen tehdy, když člověk minimálně během dne posedává. V moderní sedavé společnosti je jasné, proč je tolik lidí obézních.

Většina lidí totiž sedí v zaměstnání i doma po skončení pracovní doby. Mozek tedy nemá žádnou šanci systém aplikovat.

„Pokud mozek savců zaznamená zvýšení tělesné hmotnosti, spustí signály, které podvědomě říkají mozku, aby přestal tolik jíst. Nicméně tyto vnitřní váhy nefungují u těch, kdo příliš dlouho během dne sedí, především u zaměstnanců kanceláří, kteří tráví hodiny u stolu,“ tvrdí autoři z Univerzity v Gothenburgu.

„Objevili jsme naprosto nový systém, který reguluje množství tuku. Doufáme, že tyto objevy povedou k novému směru ve výzkumu obezity,“ dodal profesor John-Olov Jansson.

Jak skoncovat s vlčím hladem

Všichni víme, že přejídání nám nijak nesvědčí. Jenže co když přijdete večer z práce a máte pocit, že pokud se hned nevrhnete na lednici, že nejspíš umřete hlady? Takovým záchvatům se v češtině přiléhavě říká vlčí hlad. A právě ten ono nebezpečné přejídání často způsobuje. Jak na něj?

Rozhýbat ho

Je to jednoduché – když si místo výletu do lednice dopřejete několik cviků, vaše tělo přestane na jídlo myslet. Opravdu to funguje.

Ukolébat ho

A pro zavilé nepřátele pohybu tu máme řešení z pomyslného opačného konce. Pěkně své tělo naložte do horké vany, třeba s levandulovou pěnou. Tím ho ukolébáte ke spánku a na jídlo nebude ani pomyšlení.

Přepít ho

Tedy ne alkoholem, to by byla velká chyba. Ale sklenicí vody nebo šálkem zeleného (či bylinkového) čaje. Mají v podstatě nula kalorií a pocit sytosti na nějakou dobu také dodají. Však se říká – hlad je převlečená žízeň.

Předejít mu

Možná vás vlčí hlad přepadá proto, že nedostatečně nebo nevhodně večeříte. Zamyslete se, zda váš večerní pokrm obsahuje vše, co má, tedy správný podíl sacharidů, bílkovin a především vlákniny, která nadlouho zasytí. Na talíři by rozhodně neměla chybět zelenina, skvělé jsou rovněž luštěniny. Mimochodem, ideální večeří jsou zeleninové polévky (ne krémové se smetanou) a plátek celozrnného chleba. Hlad po nich určitě nedorazí!

Ženy pracující 45 hodin týdně jsou ohroženy cukrovkou, pr...

Rybí filé v alobalu

Rybí filé v alobalu

11 hlasů
45min 614 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zeleninový vývar se sýrem

11 hlasů
35min 365kJ 85 Kč

Vývar se sýrem Gouda.

Telecí kostky na pivu

1 hlas
1h a 50min 507kJ 250 Kč

Šťavnaté kousky masa v pivní omáčce.

Poradny

Za jakých podmínek mohu synovi zrušit trvalý pobyt?

Dobrý den, Jitko,co se týče zrušení trvalého pobytu, trvalý pobyt může zrušit majitel nemovitosti... Více

Za jak dlouho po nástupu do práce dostanu nemocenskou?

Dobrý den, Bobe,nárok na nemocenské dávky vzniká současně se vznikem pracovního poměru, takže můž... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi ve vás probudí soutěživého ducha. Ukážete proto okolí, že když chcete, umíte ze sebe dostat to nejlepší. Bude to velice důležité, a to především pro vás samotné. Upevníte tak své sebevědomí a důvěru ve své schopnosti. M&aa...

Více