Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nejde jen o únavu. Proč potřebujeme kvalitní spánek

Miluje dobré jídlo a svého kocourka. Nesnáší reklamy na zázračné hubnoucí přípravky. Ráda zútulňuje svůj byteček.

Zobrazit další články autorky

8. 1. 2018 | Zdraví a životní styl

Co se stane, když pořádně nespíme? Většinu lidí napadne, že budeme hodně unavení. Jenže to zdaleka není všechno. K čemu všemu přispívá kvalitní a dostatečný spánek?

Ještě hledáte důvod, proč neponocovat a dopřávat svému tělu pořádnou porci spánku každý den?

Už žádné zapomínání

Paměť a spánek jdou ruku v ruce. Prakticky žádný jiný trénink pro mozek (nejrůznější hlavolamy, křížovky a hry) pořádný a pravidelný spánek nemohou nahradit. Navíc podle některých výzkumů jsme schopní si po spaní lépe pamatovat, co jsme se naučili den předtím. A aby toho nebylo málo – když jsme dobře vyspaní, snáze zpracováváme nové informace.

Úsměv, prosím

Vyčítají vám poslední dobou, že s vámi není k vydržení? Snadno se rozčílíte, pořád se mračíte a vůbec máte náladu pod psa? Nejspíš svému tělu nějakou dobu nedopřáváte dostatek kvalitního spánku. Nevyspání totiž způsobuje, že hůře zpracováváme emoce a reagujeme přemrštěně i na maličkosti, nad kterými jinak mávneme rukou.

Pojďme se milovat

„Jsem unavená/unavený.“ Tak tento důvod je mezi partnery skloňován v souvislosti s odmítáním sexu asi nejčastěji. Ono totiž není snadné užít si milování, když jste unavení. A navíc – dlouhodobý spánkový deficit snižuje libido a u mužů může podpořit erektilní dysfunkci.

Více let pro život

Vědci v několika studiích spojili pravidelný, alespoň 8hodinový spánek u dospělých také s vyšší délkou lidského života. Mimochodem, i tady platí, že nic se nemá přehánět. Takže pokud spíte více než 10 hodin denně, nijak si život neprodlužujete.

Viry bez šance

Jen málokterou zimu nepřijde ke slovu chřipková epidemie, kvůli níž skončí v posteli (a někdy bohužel i v nemocnici) spousta lidí. V prevenci chřipky, ale i ostatních viróz nebo třeba nachlazení můžeme mnohé udělat. A kvalitní pravidelný spánek je pomocníkem číslo jedna. Tak ho neodbývejte!

Snazší cesta k vysněné postavě

Je prokázáno, že lidé, kteří nedostatečně nebo nekvalitně spí, mají větší sklony k obezitě. Působí totiž u nich hormon hladu ghrelin, který je nutí více jíst a vyhledávat především vysoce kalorické potraviny. Navíc když jsme unavení, nejsme tak naklonění pohybu, takže o nějakém cvičení si můžeme nechat jen zdát (tedy pokud bychom spali, že).

Když se v noci budíte v ten samý čas

Telecí velikonoční polévka

Telecí velikonoční polévka

10 hlasů
1h a 10min 397 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečený bažant

13 hlasů
2h a 30min 506kJ 260 Kč

Bažant pečený na bílém víně s houbami.

Kopřivový salát s mladou mrkví

9 hlasů
20min 368kJ 55 Kč

Jarní salát s kopřivami.

Poradny

Mohu v době nástupu na MD nastoupit do práce?

Dobrý den,přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou ... Více

Jsem v evidenci ÚP, dostanu nemocenskou nebo PPM?

Dobrý den,omlouvám se za předchozí nejasnou odpověď, přehlédla jsem informaci, že jste na ÚP, res... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více