Proč je zívání nakažlivé? Vědci znají odpověď

To, že zívání je nakažlivé, není žádný výmysl. Je to vědecky prokazatelný jev. Ať už někoho vidíme nebo slyšíme zívat, nebo dokonce když o zívání jen mluvíme nebo čteme, většinou si právě tehdy musíme zívnout i my. Není to ale jev vlastní pouze lidem. Nejnovější studie ukazují, že i šimpanzi zívají, když vidí jiné druhy primátů zívat a podobně reagují dokonce i psi.

Zívají lidé, psi i opice

Lidé ani zvířata nezívají jen proto, že jsou unavení nebo znudění. Proč to tedy děláme? Přestože nám zívání může připadat naprosto zbytečné, ve skutečnosti jde o velmi důležitou činnost. Pomocí něj se totiž prokrvují naše mozkové buňky, a tím se dokážeme na věci více soustředit. Nejde tedy o příznak únavy, ale naopak o jakési probrání. Mozek se nás takto pokouší připravit na důležitou událost.

Zívání ze soucitu

Zívání je vlastně velmi přesná nervově-svalová posloupnost, která má svůj konkrétní průběh. Člověk si nemůže zívnout pouze trochu, buď to udělá, nebo ne. Zívnutí trvá v průměru asi 6 sekund, ale někdy může být i delší nebo kratší. A proč je tedy nakažlivé?

Podle studie švýcarských vědců způsobují tento jev takzvané zrcadlové neurony, které dokážou ovlivnit naše chování. To znamená, že pokud vidíme někoho zívat, tyto neurony začnou pracovat a přinutí nás zívnout si také. Jde vlastně o jakýsi projev empatie a vcítění se do situace druhých. To také vysvětluje, proč si například autisté při pohledu na zívajícího člověka nikdy nezívnou.

Zívejte bez okolků

Zívání je tedy rozhodně zajímavá činnost, ale možná jste ani nevěděli, že je i velmi zdravá. Při zívání se nám totiž lépe rozproudí krev a dostane se do celého těla včetně mozku. Svalstvo, hlavně v oblasti očí, se při něm nejprve stáhne, a pak se zase uvolní, čímž se jakoby procvičí. Zívání může mít i pozitivní vliv na náš emocionální stav, protože se při něm vyplavují hormony štěstí. Mění se při něm pH a snižuje se hladina toxinů v organismu. Pomáhá také odstraňovat škodlivé látky z jater, stimuluje produkci slz, které zvlhčují suché a unavené oči a uvolňuje břišní svalstvo.

Schválně, kolikrát jste si zívli, než jste dočetli až sem?Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Dotahujte do konce vše, co začnete – a to jak v pracovní, tak i osobní oblasti. Nezačínejte rozhovor, který nebudete schopni uzavřít, nejděte do sporu, pokud už je předem jasné, že jej nevyřešíte. Přiděláte si tím totiž spoustu starostí navíc &n... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

21 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:01
70 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:50

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat