Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Odstěhujte se na důchod na venkov. Ochráníte lépe svou pamět před úpadkem

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

23.07.2018 | Zdraví a životní styl

Mladé lidi většinou na venkově život příliš nebaví a táhne je do měst za poznáním, zábavou a širokými možnostmi společenského vyžití. Když lidem ale roky přibývají, je výhodné přesídlit do klidu menších sídel a přírody. Nasvědčuje tomu také studie španělských psychologů, podle nichž totiž stárnoucím lidem na venkově ochabují kognitivní funkce – myšlení a paměť – pomaleji než ve městech.

Vyplývá to z desetiletého srovnávacího sledování seniorů, přičemž ti na venkově měli o 4,6 procenta lepší výsledky testů myšlení a paměti.

„Existují důkazy, že riziko demence a kognitivního úpadku může být ovlivněno tím, že je člověk vystaven hazardům městského prostředí, jako znečištění a hluku, nebo životnímu stylu, který je stresující a sedavé. Ve srovnání s tím, život poblíž zelených ploch prokazatelně zvyšuje fyzickou aktivitu lidí a společenskou podporu, omezuje stres a oslabuje negativní účinky znečištění vzduchu a hluku,“ uvedla doktora Carmen de Keijzer z Barcelonského institutu globálního zdraví.

Nepřítel s obrazovkou

Pokud se chce člověk účinně chránit před Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence, musí začít v mládí. A to tím, že si zvykne na určitý životní styl, který se označuje jako zdravý. V jeho rámci se musí nejen dobře a vyváženě stravovat, ale musí mít i dostatek pohybu a především nesledovat tolik televizi. Té je dobré se vyhnout úplně.

„Cvičit, hlídat si krevní tlak a nesledovat televizi jsou tři klíčové faktory, jak si vytvořit v životě odolnost mozku před demencí,“ tvrdí vědci z University of California v Irvinu po čtrnácti letech výzkumů u osob starších devadesáti let.

Podle profesorky Claudie Kawasi byla zásadním bodem výzkumu pitva mozku sledovaných osob. Ta byla provedena na sedmnácti stech osobách po jejich smrti a prokázala, že mnozí, kteří demencí netrpěli, měli v mozku přesto nánosy plaku, které jsou přitom vztahovány k demenci jako její původci. Za skutečnost, že tito lidé demencí netrpěli, totiž může zdravý životní styl. Jiné osoby, u nichž se demence projevila, ale které naopak neměly nánosy plaku v mozku, žily naopak velmi nezdravě.

„Skupina osob, která byla jaksi imunní vůči demenci, cvičila více a sledovala televizi méně,“ tvrdí Kawasi.

Meningokoky se nevyplatí podceňovat. Řada případů končí t...

Vepřová kýta v bylinkách

Vepřová kýta v bylinkách

16 hlasů
1h a 50min 692 kJ 195 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Houbová polévka

24 hlasů
45min 216kJ 50 Kč

Jednoduchý recept na houbovou polévku.

Řízky v lupínkové strouhance

15 hlasů
50min 723kJ 85 Kč

Řízky obalené ve strouhance z kukuřičných lupínků.

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více