Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Odstěhujte se na důchod na venkov. Ochráníte lépe svou pamět před úpadkem

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

23.07.2018 | Zdraví a životní styl

Mladé lidi většinou na venkově život příliš nebaví a táhne je do měst za poznáním, zábavou a širokými možnostmi společenského vyžití. Když lidem ale roky přibývají, je výhodné přesídlit do klidu menších sídel a přírody. Nasvědčuje tomu také studie španělských psychologů, podle nichž totiž stárnoucím lidem na venkově ochabují kognitivní funkce – myšlení a paměť – pomaleji než ve městech.

Vyplývá to z desetiletého srovnávacího sledování seniorů, přičemž ti na venkově měli o 4,6 procenta lepší výsledky testů myšlení a paměti.

„Existují důkazy, že riziko demence a kognitivního úpadku může být ovlivněno tím, že je člověk vystaven hazardům městského prostředí, jako znečištění a hluku, nebo životnímu stylu, který je stresující a sedavé. Ve srovnání s tím, život poblíž zelených ploch prokazatelně zvyšuje fyzickou aktivitu lidí a společenskou podporu, omezuje stres a oslabuje negativní účinky znečištění vzduchu a hluku,“ uvedla doktora Carmen de Keijzer z Barcelonského institutu globálního zdraví.

Nepřítel s obrazovkou

Pokud se chce člověk účinně chránit před Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence, musí začít v mládí. A to tím, že si zvykne na určitý životní styl, který se označuje jako zdravý. V jeho rámci se musí nejen dobře a vyváženě stravovat, ale musí mít i dostatek pohybu a především nesledovat tolik televizi. Té je dobré se vyhnout úplně.

„Cvičit, hlídat si krevní tlak a nesledovat televizi jsou tři klíčové faktory, jak si vytvořit v životě odolnost mozku před demencí,“ tvrdí vědci z University of California v Irvinu po čtrnácti letech výzkumů u osob starších devadesáti let.

Podle profesorky Claudie Kawasi byla zásadním bodem výzkumu pitva mozku sledovaných osob. Ta byla provedena na sedmnácti stech osobách po jejich smrti a prokázala, že mnozí, kteří demencí netrpěli, měli v mozku přesto nánosy plaku, které jsou přitom vztahovány k demenci jako její původci. Za skutečnost, že tito lidé demencí netrpěli, totiž může zdravý životní styl. Jiné osoby, u nichž se demence projevila, ale které naopak neměly nánosy plaku v mozku, žily naopak velmi nezdravě.

„Skupina osob, která byla jaksi imunní vůči demenci, cvičila více a sledovala televizi méně,“ tvrdí Kawasi.

Dopřejte si po dovolené detox. Co přidat do smoothie, aby...

Kuskus s mrkví

Kuskus s mrkví

8 hlasů
30min 609 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z kedlubny a jablek

7 hlasů
25min 484kJ 55 Kč

Rychlý salát z kedlubny přijde v létě k chuti.

Kapustová polévka

18 hlasů
50min 325kJ 85 Kč

Polévka typické vůně a chuti, s kapustou, klobásou a bram...

Poradny

Vnučka má dítě s Angličanem, dostane sociální dávky?

Dobrý den,porodné i rodičovský příspěvek patří mezi dávky státní sociální podpory. U těchto dávek... Více

Na jak dlouho mohu dát syna do školky?

Dobrý den,dokud pobíráte rodičovský příspěvek, hradí za Vás zdravotní pojištění stát. Jakmile pob... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Na kolegu v práci se budete moci beze zbytku spolehnout. Uleví se vám, neboť si velmi dobře uvědomujete, že vzájemná důvěra je v pracovním kolektivu takřka nezbytná. Spolupracovníci vás naštěstí přesvědčí o tom, že by vás nikdy v ničem nezklamali.

Více