Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ženy s více dětmi častěji končí s Alzheimerovou chorobou

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11.08.2018 | Zdraví a životní styl

Porodnost se stále snižuje, takže na Západě je stále méně rodin s více než jedním či dvěma potomky. Ale ženy, které se rozhodnou situaci zachránit, by měly být opatrné. Pokud totiž porodí více než pět dětí, hrozí jim ve stáří Alzheimerova choroba. Vědci z Jihokorejské republiky zjistili, že pět a více porodů výrazně zvyšuje riziko onemocnění.

„Je možné, že mírně zvýšená hladina estrogenu v první třetině těhotenství je v optimální míře chránící myšlenkové procesy. Ale v osmém týdnu těhotenství se množství estrogenu zdvojnásobí a vyšplhá postupně až ke čtyřicetinásobku normální hladiny. Pokud tyto výsledky potvrdíme v širší populaci, je možné, že poznatky povedou k hormonální prevenci onemocnění Alzheimerovou chorobou,“ tvrdí profesor Ki Woong Kim ze Soulské národní univerzity.

Ženy přitom onemocní Alzheimerovou chorobou mnohem častěji – tvoří až dvě třetiny všech pacientů. A už déle se uvažuje o tom, že na vině mohou být právě hormonální výkyvy během těhotenství a života.

A podle jihokorejských vědců je žena, která má pět a více dětí, ohrožena Alzheimerovou chorobou o sedmdesát procent více než ta, která má děti dvě.

Co pro sebe udělat

Alzheimerova choroba i další typy demence představují do budoucna závažný problém. Jak se zvyšuje průměrný věk obyvatel, je jasné, že lidí trpících některou z těchto poruch bude výrazně přibývat. A i když některé mechanismy onemocnění nejsou tak docela jasné, vědci se shodují v jednom – náš životní styl může mnohé v dobrém ovlivnit.

Američtí vědci identifikovali tři klíčové faktory životního stylu, které by vám podle všeho měly zajistit klidné stáří. Překvapivé je, že to jsou zcela obyčejné a jednoduché věci – pravidelný pohyb, udržování normální (optimální) hmotnosti a zdravá výživa. Když budete tato pravidla dodržovat, podle odborníků si zredukujete tvorbu bílkovin v mozku spojovaných právě s alzheimerem.

Odhaduje se, že celou polovinu případů Alzheimerovy choroby má na svědomí fyzická nečinnost a obezita. Mimochodem, kouření také, abychom byli kompletní. Zdravý způsob života tedy není jen lékařské klišé, ale vážně má své opodstatnění. Ostatně, americký průzkum publikovaný v časopise Americký magazín geriatrické psychiatrie to jen potvrzuje.

Závěry studie odhalily, že mezi jedinci žijícími zdravě a aktivně existují významné rozdíly – v porovnání s těmi, kteří tak nečiní. Jednoduše řečeno, ti, co měli dostatek pohybu a konzumovali středomořskou stravou plnou ryb, zeleniny, obilovin, luštěnin a olivového oleje, na tom byli podstatně lépe.

Vánoce nejsou jen obdobím klidu a pohody. Jak se vyhnout ...

Smažené karbanátky

Smažené karbanátky

27 hlasů
40min 878 kJ 73 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kopřivová polévka

14 hlasů
35min 264kJ 58 Kč

Z mladých kopřiv vykouzlíte jednoduše velice chutnou p...

Hovězí pečeně

8 hlasů
6h a 45min 525kJ 410 Kč

Libové hovězí maso s omáčkou z vína a hořčice.

Poradny

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Jak se počítá podpora z ÚP po měsíci v novém práci?

Dobrý den,i když v novém zaměstnání nemáte odpracované celé čtvrtletí, výše podpory v nezaměstnan... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Nevíte, kam dřív skočit, a je na vás vyvíjen stále větší tlak. Pomůže vám papír, pero a utříděné myšlenky. Sepíšete si do detailu i ty nejmenší úkoly a sestavíte harmonogram jejich plnění. Vám pak půjde v&sc...

Více