Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ženy s více dětmi častěji končí s Alzheimerovou chorobou

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11.08.2018 | Zdraví a životní styl

Porodnost se stále snižuje, takže na Západě je stále méně rodin s více než jedním či dvěma potomky. Ale ženy, které se rozhodnou situaci zachránit, by měly být opatrné. Pokud totiž porodí více než pět dětí, hrozí jim ve stáří Alzheimerova choroba. Vědci z Jihokorejské republiky zjistili, že pět a více porodů výrazně zvyšuje riziko onemocnění.

„Je možné, že mírně zvýšená hladina estrogenu v první třetině těhotenství je v optimální míře chránící myšlenkové procesy. Ale v osmém týdnu těhotenství se množství estrogenu zdvojnásobí a vyšplhá postupně až ke čtyřicetinásobku normální hladiny. Pokud tyto výsledky potvrdíme v širší populaci, je možné, že poznatky povedou k hormonální prevenci onemocnění Alzheimerovou chorobou,“ tvrdí profesor Ki Woong Kim ze Soulské národní univerzity.

Ženy přitom onemocní Alzheimerovou chorobou mnohem častěji – tvoří až dvě třetiny všech pacientů. A už déle se uvažuje o tom, že na vině mohou být právě hormonální výkyvy během těhotenství a života.

A podle jihokorejských vědců je žena, která má pět a více dětí, ohrožena Alzheimerovou chorobou o sedmdesát procent více než ta, která má děti dvě.

Co pro sebe udělat

Alzheimerova choroba i další typy demence představují do budoucna závažný problém. Jak se zvyšuje průměrný věk obyvatel, je jasné, že lidí trpících některou z těchto poruch bude výrazně přibývat. A i když některé mechanismy onemocnění nejsou tak docela jasné, vědci se shodují v jednom – náš životní styl může mnohé v dobrém ovlivnit.

Američtí vědci identifikovali tři klíčové faktory životního stylu, které by vám podle všeho měly zajistit klidné stáří. Překvapivé je, že to jsou zcela obyčejné a jednoduché věci – pravidelný pohyb, udržování normální (optimální) hmotnosti a zdravá výživa. Když budete tato pravidla dodržovat, podle odborníků si zredukujete tvorbu bílkovin v mozku spojovaných právě s alzheimerem.

Odhaduje se, že celou polovinu případů Alzheimerovy choroby má na svědomí fyzická nečinnost a obezita. Mimochodem, kouření také, abychom byli kompletní. Zdravý způsob života tedy není jen lékařské klišé, ale vážně má své opodstatnění. Ostatně, americký průzkum publikovaný v časopise Americký magazín geriatrické psychiatrie to jen potvrzuje.

Závěry studie odhalily, že mezi jedinci žijícími zdravě a aktivně existují významné rozdíly – v porovnání s těmi, kteří tak nečiní. Jednoduše řečeno, ti, co měli dostatek pohybu a konzumovali středomořskou stravou plnou ryb, zeleniny, obilovin, luštěnin a olivového oleje, na tom byli podstatně lépe.

Dopřejte si po dovolené detox. Co přidat do smoothie, aby...

Kuskus s mrkví

Kuskus s mrkví

8 hlasů
30min 609 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z kedlubny a jablek

7 hlasů
25min 484kJ 55 Kč

Rychlý salát z kedlubny přijde v létě k chuti.

Kapustová polévka

18 hlasů
50min 325kJ 85 Kč

Polévka typické vůně a chuti, s kapustou, klobásou a bram...

Poradny

Vnučka má dítě s Angličanem, dostane sociální dávky?

Dobrý den,porodné i rodičovský příspěvek patří mezi dávky státní sociální podpory. U těchto dávek... Více

Na jak dlouho mohu dát syna do školky?

Dobrý den,dokud pobíráte rodičovský příspěvek, hradí za Vás zdravotní pojištění stát. Jakmile pob... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Na kolegu v práci se budete moci beze zbytku spolehnout. Uleví se vám, neboť si velmi dobře uvědomujete, že vzájemná důvěra je v pracovním kolektivu takřka nezbytná. Spolupracovníci vás naštěstí přesvědčí o tom, že by vás nikdy v ničem nezklamali.

Více