Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rána v ústech se hojí desetkrát rychleji než na paži

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

09.08.2018 | Zdraví a životní styl

Většina lidí zažila nepříjemné zranění v ústech, nejčastěji při kousnutí se či po trhání zubu. A mnozí si také všimli, že za dva dny je ranka většinou víceméně zacelená. A bez jizvy. Zatímco řezná rána na ruce se hojí mnohem déle a zůstává po ní jizva. V ústech se totiž rány hojí desetkrát rychleji a bez zjizvení. Výzkumy těchto mechanismů můžou přispět k rychlejšímu hojení i na kůži.

V ústech totiž buňky produkují bílkoviny, které kožní buňky neznají. A tyto proteiny dokážou výrazně omezit zánět, zrychlit hojení a hlavně brání vzniku jizev. Při laboratorních pokusech, kdy vědci ze San Diega aplikovali zmíněné bílkoviny na kožní buňky, se rána v kůži zahojila třikrát rychleji a jizva byla nepatrná.

„Zranění v ústech se hojí desetkrát rychleji než na kůži,“ uvedl autor výzkumu doktor Silvio Gutkind z University of California v San Diegu v rozhovoru pro New Scientist.

Aplikace bílkovin z buněk ústní sliznice přitom třikrát zrychlí hojení také na kůži.

„Většinu času trávíme tím, že se učíme, jak zahojit zranění pod vodou. Takže dává smysl, že hojení ran jde opravdu mnohem lépe na naší vlhké sliznici,“ uvedl k výzkumu doktor Luis Garza z Johns Hopkins University v Marylandu.

Když tělo potřebuje pomoci

Každý z nás už se jistě v životě potýkal s poraněním, které se nechtělo zahojit takovou rychlostí, jak bychom si představovali. Jak můžeme svmu tělu v hojení ran pomoci?

Pokud se nemůžete svého zranění zbavit, nařízněte list aloe vera. Gel je schopen zabíjet bakterie a kontrolovat záněty. Navíc podporuje růst nových kožních buněk. Proto aloe vera aplikujte co nejčastěji. Rána se brzy zahojí a co víc, minimalizuje se jizva.

Taé heřmánek se dá považovat za bylinu s všestranným využitím. Své místo tedy má i při hojení ran. Pomáhá při různých kožních vyrážkách, na zanícené rány a při spáleninách. A ve formě obkladu nebo koupele zabraňuje tvoření jizev. Máte-li ho po ruce, vaše rána nemá šanci!

Nakonec se ujistěte, že vaše každodenní strava obsahuje mnoho zdravých potravin, jako je čerstvé ovoce a zelenina, které mohou pomoci posílit váš imunitní systém a dodat tělu vitaminy a minerály potřebné k uzdravení. Také byste měli konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny, protože protein je nutný k hojení kůže.

Za bolestmi po cvičení mohou stát nebezpečné chyby. Co dě...

Těstoviny s červenou řepou

Těstoviny s červenou řepou

12 hlasů
1h a 35min 1129 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Polévka s avokádem

11 hlasů
20min 313kJ 85 Kč

Osvěžující, snadná a chutná polévka.

Králík na smetaně s tymiánem

24 hlasů
1h a 45min 422kJ 270 Kč

Králík na česneku, nebo na smetaně je klasika, vyzkoušejt...

Poradny

Kdo platí zdravotní pojištění po konci podpůrčí doby?

Dobrý den, jestliže jste po ukončení dočasné pracovní neschopnosti nastoupila zpět do zaměstnání ... Více

Jaký je postup výpočtu příspěvku na bydlení?

Dobrý den,je možné, že problém je ve výši tzv. normativních nákladů na bydlení. Výše příspěvku na... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více