Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rána v ústech se hojí desetkrát rychleji než na paži

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

9. 8. 2018 | Zdraví a životní styl

Většina lidí zažila nepříjemné zranění v ústech, nejčastěji při kousnutí se či po trhání zubu. A mnozí si také všimli, že za dva dny je ranka většinou víceméně zacelená. A bez jizvy. Zatímco řezná rána na ruce se hojí mnohem déle a zůstává po ní jizva. V ústech se totiž rány hojí desetkrát rychleji a bez zjizvení. Výzkumy těchto mechanismů můžou přispět k rychlejšímu hojení i na kůži.

V ústech totiž buňky produkují bílkoviny, které kožní buňky neznají. A tyto proteiny dokážou výrazně omezit zánět, zrychlit hojení a hlavně brání vzniku jizev. Při laboratorních pokusech, kdy vědci ze San Diega aplikovali zmíněné bílkoviny na kožní buňky, se rána v kůži zahojila třikrát rychleji a jizva byla nepatrná.

„Zranění v ústech se hojí desetkrát rychleji než na kůži,“ uvedl autor výzkumu doktor Silvio Gutkind z University of California v San Diegu v rozhovoru pro New Scientist.

Aplikace bílkovin z buněk ústní sliznice přitom třikrát zrychlí hojení také na kůži.

„Většinu času trávíme tím, že se učíme, jak zahojit zranění pod vodou. Takže dává smysl, že hojení ran jde opravdu mnohem lépe na naší vlhké sliznici,“ uvedl k výzkumu doktor Luis Garza z Johns Hopkins University v Marylandu.

Když tělo potřebuje pomoci

Každý z nás už se jistě v životě potýkal s poraněním, které se nechtělo zahojit takovou rychlostí, jak bychom si představovali. Jak můžeme svmu tělu v hojení ran pomoci?

Pokud se nemůžete svého zranění zbavit, nařízněte list aloe vera. Gel je schopen zabíjet bakterie a kontrolovat záněty. Navíc podporuje růst nových kožních buněk. Proto aloe vera aplikujte co nejčastěji. Rána se brzy zahojí a co víc, minimalizuje se jizva.

Taé heřmánek se dá považovat za bylinu s všestranným využitím. Své místo tedy má i při hojení ran. Pomáhá při různých kožních vyrážkách, na zanícené rány a při spáleninách. A ve formě obkladu nebo koupele zabraňuje tvoření jizev. Máte-li ho po ruce, vaše rána nemá šanci!

Nakonec se ujistěte, že vaše každodenní strava obsahuje mnoho zdravých potravin, jako je čerstvé ovoce a zelenina, které mohou pomoci posílit váš imunitní systém a dodat tělu vitaminy a minerály potřebné k uzdravení. Také byste měli konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny, protože protein je nutný k hojení kůže.

Elektronické cigarety zvyšují riziko infarktu a depresí

Polský boršč

Polský boršč

11 hlasů
1h a 40min 515 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Penne salát

13 hlasů
40min 557kJ 98 Kč

Lehký těstovinový salát se žampiony a cherry rajčaty.

Telecí plátky s mozzarellou

11 hlasů
45min 849kJ 160 Kč

Velmi jednoduchá příprava telecího masa s mozzarellou.

Poradny

Mám po rodičovské dovolené podepsat výpověď?

Dobrý den,zaměstnavatel je opravdu povinen Vám držet pracovní místo nejdéle do tří let od narozen... Více

Musím v práci doložit rodný list dítěte?

Dobrý den,neuvádíte, komu máte dokládat rodný list a o jakou smlouvu se jedná, ale předpokládám, ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi vám bude chtít přebrat vaši lásku, to si však rozhodně nenecháte líbit! Naopak, rozhodnete se stůj co stůj ubránit svůj vztah. Moc dobře si však uvědomujete, že není zapotřebí agresivita a síla, ale prozíravost a chytrost. Umíte si poradit!

Více