Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dopřejte si plnotučné mléko, sýry nebo jogurty. Snížíte riziko onemocnění srdce

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12.10.2018 | Zdraví a životní styl

Plnotučné mléčné výrobky byly v posledních letech démonizovány, protože obsahují hodně nasycených mastných kyselin. A řada výzkumů z různých pracovišť světa prokázala, že vysoký příjem nasycených mastných kyselin souvisí s vyšší hladinou nezdravého cholesterolu v krvi a rozvojem onemocnění srdce a cév.

Jenže kanadští vědci v rozsáhlém a velmi průkazném výzkumu zjistili, že střídmá konzumace plnotučných mléčných výrobků naopak souvisí s nižší hladinou LDL cholesterolu a nižším rizikem onemocnění oběhové soustavy.

Tři porce jsou ideální

Podle autorů z McMasterovy univerzity, jejichž studii publikoval nejprestižnější lékařský časopis Lancet, tři porce plnotučných mléčných výrobků denně neškodí, pakliže jsou jediným zdrojem nasycených mastných kyselin. To se tedy týká hlavně zemí a sociálních vrstev, které se denně necpou červeným masem a uzenářskými výrobky, ale kde jsou mléčné výrobky hlavním zdrojem nasycených kyselin.

Porcí se přitom myslí sklenice plnotučného mléka, nebo čajová lžička másla, nebo plátek plnotučného sýra, nebo jeden plnotučný jogurt, nebo půl kostky plnotučného tvarohu. Tyto výrobky jsou bohatým zdrojem vápníku, draslíku, hořčíku, vitaminů K1 a K2 a také probiotik.

Zdravější srdce

Devítiletým sledováním zdravotního stavu a stravovacích návyků několika desítek tisíc osob z několika kontinentů světa vyšlo najevo, že osoby konzumující tři porce plnotučných mléčných výrobků umíraly na choroby oběhové soustavy, infarkt a mrtvici výrazně méně než osoby, které nekonzumovaly plnotučné mléčné výrobky vůbec.

„Bez ohledu na to, v jaké zemi na světě jsme sledovali konzumaci, byly trendy všude stejné. To znamená, že jiný typ jídelníčku naše výsledky neovlivňoval… Neříkáme, že by lidé, kteří jedí sedm porcí plnotučných mléčných výrobků denně měli zvýšit příjem těchto potravin, ale tvrdíme, že střídmá konzumace tří porcí denně je pro zdraví prospěšná,“ uvedla doktorka Mahshid Dehghan z McMaster University v rozhovoru pro deník The Mail.

Jak si zajistit pevnou vůli, která se hodí nejen při hubnutí

Citrónová polévka

Citrónová polévka

13 hlasů
50min 234 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Makrela na bílém víně

11 hlasů
60min 339kJ 211 Kč

Makrela pečená na víně, cibuli a citrónech.

Rizoto se španátem a houbami

12 hlasů
45min 454kJ 95 Kč

Jednoduché rizoto se špenátem a houbami.

Poradny

Mám po rodičovské dovolené podepsat výpověď?

Dobrý den,zaměstnavatel je opravdu povinen Vám držet pracovní místo nejdéle do tří let od narozen... Více

Musím v práci doložit rodný list dítěte?

Dobrý den,neuvádíte, komu máte dokládat rodný list a o jakou smlouvu se jedná, ale předpokládám, ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi vám bude chtít přebrat vaši lásku, to si však rozhodně nenecháte líbit! Naopak, rozhodnete se stůj co stůj ubránit svůj vztah. Moc dobře si však uvědomujete, že není zapotřebí agresivita a síla, ale prozíravost a chytrost. Umíte si poradit!

Více