Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dopřejte si plnotučné mléko, sýry nebo jogurty. Snížíte riziko onemocnění srdce

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12.10.2018 | Zdraví a životní styl

Plnotučné mléčné výrobky byly v posledních letech démonizovány, protože obsahují hodně nasycených mastných kyselin. A řada výzkumů z různých pracovišť světa prokázala, že vysoký příjem nasycených mastných kyselin souvisí s vyšší hladinou nezdravého cholesterolu v krvi a rozvojem onemocnění srdce a cév.

Jenže kanadští vědci v rozsáhlém a velmi průkazném výzkumu zjistili, že střídmá konzumace plnotučných mléčných výrobků naopak souvisí s nižší hladinou LDL cholesterolu a nižším rizikem onemocnění oběhové soustavy.

Tři porce jsou ideální

Podle autorů z McMasterovy univerzity, jejichž studii publikoval nejprestižnější lékařský časopis Lancet, tři porce plnotučných mléčných výrobků denně neškodí, pakliže jsou jediným zdrojem nasycených mastných kyselin. To se tedy týká hlavně zemí a sociálních vrstev, které se denně necpou červeným masem a uzenářskými výrobky, ale kde jsou mléčné výrobky hlavním zdrojem nasycených kyselin.

Porcí se přitom myslí sklenice plnotučného mléka, nebo čajová lžička másla, nebo plátek plnotučného sýra, nebo jeden plnotučný jogurt, nebo půl kostky plnotučného tvarohu. Tyto výrobky jsou bohatým zdrojem vápníku, draslíku, hořčíku, vitaminů K1 a K2 a také probiotik.

Zdravější srdce

Devítiletým sledováním zdravotního stavu a stravovacích návyků několika desítek tisíc osob z několika kontinentů světa vyšlo najevo, že osoby konzumující tři porce plnotučných mléčných výrobků umíraly na choroby oběhové soustavy, infarkt a mrtvici výrazně méně než osoby, které nekonzumovaly plnotučné mléčné výrobky vůbec.

„Bez ohledu na to, v jaké zemi na světě jsme sledovali konzumaci, byly trendy všude stejné. To znamená, že jiný typ jídelníčku naše výsledky neovlivňoval… Neříkáme, že by lidé, kteří jedí sedm porcí plnotučných mléčných výrobků denně měli zvýšit příjem těchto potravin, ale tvrdíme, že střídmá konzumace tří porcí denně je pro zdraví prospěšná,“ uvedla doktorka Mahshid Dehghan z McMaster University v rozhovoru pro deník The Mail.

Probouzíte se ráno celí rozlámaní? Změňte polohu nebo pol...

Pečené brambory s anglickou slaninou

Pečené brambory s anglickou slaninou

7 hlasů
1h a 10min 720 kJ 99 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborový koláč

10 hlasů
1h a 20min 534kJ 70 Kč

Strouhané brambory zapečené s vejci.

Pestrý těstovinový salát

3 hlasy
50min 666kJ 60 Kč

Těstovinový salát se zeleninou.

Poradny

Jak dlouho musí být klíště přisáto, aby došlo k nákaze?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. K nákaze virem klíšťové encefalitidy může dojít už za dvě hodiny... Více

Jaká jsou rizika v případě očkování dětí?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. Očkování proti klíšťové ecefalitidě u dětí je prověřené již desí... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více