Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kadidlo může léčit artritidu. Kostmi a klouby to ale nekončí

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

04.12.2018 | Zdraví a životní styl

Jedna z nejdéle užívaných pryskyřic v dějinách lidstva začala zajímat vědce zabývající se léčbou artritidy. Biblí opěvovaná pryskyřice kadidlovníku pravého totiž obsahuje látky, které potlačují zánět v postiženém kloubu. Podle vědců z Alabamy látky obsažené v kadidle účinně blokují bílkoviny působící bolest.

Izolací látek obsažených v pryskyřici kadidlovníku pravého by mohl vzniknout nový lék na artritidu a zánětlivá onemocnění kloubů a šlach.

„Identifikovali jsme některé důležité molekulární terče související s rozvojem zánětů u lidí, které výtažky z kadidla dokážou blokovat. Není jasné, proč stromy tvoří tyto látky, zřejmě se chtějí samy chránit před hmyzími či houbovými parazity… Problém při využitelnosti těchto látek tkví v tom, že jsou rozpustné v tucích, nikoli ve vodě, takže je těžko dostaneme do krve,“ uvedl profesor Will Setzer z University of Alabama.

Jednou možností je smíchat kadidlo s emulgátorem, který usnadní vstřebávání do vodního prostředí – krve – nebo lokální aplikace v podobě mastí.

Kostmi a klouby to nekončí

Kadidlo, někdy označované jako olibanum, je také běžný typ esenciálního oleje používaného v aromaterapii, který může nabídnout řadu přínosů pro zdraví. A že jich není málo! Při inhalování bylo prokázáno, že kadidlo vykazuje snížení srdeční frekvence a vysoký krevní tlak. Působí proti úzkosti, ale na rozdíl od léků na předpis nemá negativní vedlejší účinky a nezpůsobuje ospalost.

Esenciální olej kadidlo pomůže snížit příznaky spojené s menstruací a menopauzou tím, že vyrovnává hladiny hormonů, ačkoli výzkum na toto téma je omezen. Kadidlo se používá k úlevě od bolestí, křečí, zácpy, úzkosti, nevolnosti a únavy. Může také pomoci při regulaci produkce estrogenu. Zároveň podporuje trávení, ulevuje od stresu a napomáhá dobrému spánku. Tak co, máte ho doma?

Studie ukázaly, že kadidlo má schopnosti posílit imunitu, které mohou pomoci při ničení nebezpečných bakterií či virů. Výzkumníci z univerzity Mansoura v Egyptě provedli laboratorní studii a zjistili, že kadidlo vykazuje silnou imunostimulační aktivitu a může být použito k prevenci tvorby zárodků na kůži či v ústech. Antiseptické vlastnosti tohoto oleje zabraňují vzniku zánětu dásní, špatného dechu, zánětu dutin, zubů, vředů a jiných infekcí.

Jak si o Vánocích nepokazit dietu ani zažívání

Zelná polévka

Zelná polévka

15 hlasů
1h a 50min 364 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Zaječí guláš

7 hlasů
1h a 25min 477kJ 120 Kč

Guláš nemusí být vždy jen z hovězího nebo vepřového ma...

Telecí maso se zeleninou

19 hlasů
1h a 40min 268kJ 120 Kč

Telecí maso se zeleninou pečené v troubě.

Poradny

Můžu mít kvůli OČR krácenou dovolenou?

Pěkný den i Vám, Jano,ošetřování člena rodiny je podle § 191 zákoníku práce důležitou osobní přek... Více

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Právě začínající předvánoční týden konečně trochu uberete z tempa (a týká se to především vašeho pracovního nasazení), s nímž jste se vrhli do několika posledních dnů. A věřte, že bylo na čase – sami jste již nějakou dobu tu&scar...

Více