Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kolíbka pro dospělé. Houpací postel urychlí usínání

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12. 2. 2019 | Zdraví a životní styl

Houpání novorozence ve snaze rychle ho uspat není žádný vynález moderních dějin. Lidé svými kojenci a batolaty pohupují v náručí či na kolíbkách už od pravěku. Ale houpavé pohyby mohou být lékem na nespavost dospělých moderní doby. Vědci z Ženevy totiž zjistili, že kývavé pohyby lůžka nejenže pomohou dospělého rychle uspat, ale také při nich kvalitněji spí.

Vědci z Ženevské univerzity vyrobili ve své spánkové laboratoři postel, která připomínala obří kolébku. Ne tvarem, ale jemnými houpavými pohyby lůžka. Dospělí, kteří na ní jako pokusné osoby spali, usínali mnohem rychleji a spali tvrdším spánkem než na lůžku bez pohybů.

„Houpavé pohyby vedly především k delšímu období, které mozek trávil ve velmi pomalých vlnách. To je ten nejhlubší spánek, který je velmi podstatný pro zotavení těla a správné funkce paměti. Takže čím déle v této fázi člověk setrvá, tím více je odpočatý a čilejší následující den,“ tvrdí autoři z Ženevy.

Není přitom jasné, zda by byl účinek ale stejný i při dlouhodobém spánku na takovém lůžku.

„A houpací síť by zřejmě také nebyla tak účinná, ačkoli lidé často uvádějí, že při houpání v ní zažívají hluboký pocit uvolnění,“ tvrdí jeden z autorů doktor Laurence Bayer.

V říši snů snadno a rychle

Že zrovna nemáte po ruce houpací síť, abyste pomohli přivolat spánek, a tak by se vám hodily nějaké snáze proveditelné rady, jak se rychle propadnout do říše snů? Zkuste některé z těch následujících!

Spousta z nás podceňuje zatemnění v ložnici. Raději investujeme do designových a na pohled hezkých závěsů, jež sice vypadají dokonale, ale před světlem nás příliš neuchrání. Zkuste se v obchodě porozhlédnout po závěsech, které skutečně světlo nepropouštějí. Nebojte, nemusí se vždy jednat o tmavé a těžké látky. Spousta výrobců nabízí speciální závěsy, jež jsou elegantní, ale dokonale místnost zastíní.

Že není nic méně přitažlivého, než se vypravit do postele s teplými ponožkami na nohou? No a co! Podle americké National Sleep Foundation mohou ponožky fungovat jako hřejivý prášek na spaní. Když je nám teplo na nohy, lépe naše tělo relaxuje a vyšle mozku signál, že je čas jít spát. Že na nohou při spaní ponožky prostě nesnesete? Zkuste alespoň chodidla pečlivě obalit dekou. Nebo sáhněte po staré dobré ohřívací lahvi…

Nemusíte být zrovna fanouškem aromaterapie, abyste mohli využít účinky esenciálních olejů při usínání. Například levandulový olej nakapaný na kapesník, který položíte večer na polštář, zajistí rychlý výlet do říše snů. Ostatně v obchodech najdete i speciální směsi ve spreji, které usnadní usínání. Tak proč je nevyužít!

Je jedno, jestli pijete první pivo, nebo víno. Kocovinu b...

Špagetová bábovka

Špagetová bábovka

17 hlasů
50min 599 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Řecká musaka

10 hlasů
1h a 5min 508kJ 165 Kč

Řekové si umí užívat život. A to platí také o jejich k...

Zapečené kuřecí maso s těstovinou

9 hlasů
1h a 15min 883kJ 190 Kč

Večeře pro celou rodinu.

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více