Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Šlofík po obědě je zdravý pro ženy, ne však pro muže

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13. 1. 2019 | Zdraví a životní styl

Většina lidí, kteří se oddávají během silvestru bujarým oslavám, Nový rok prospala. Dospávání pijatiky se jeví jako nejlepší způsob, jak se vyhnout kocovině. Jenže podle vědců z Nizozemska není pro obě pohlaví stejně prospěšné. Zatímco ženy dospáváním probdělé noci mohou předejít negativním důsledkům na zdraví, mužům polehávání během světlé části dne škodí. Zvyšuje u nich riziko diabetu typu 2.

Spánek delší než devět hodin ovlivňuje u mužů reakci těla na inzulín a hladinu glukózy v krvi. Zatímco u žen se dospáváním únavy během dne zlepšuje citlivost tkání na inzulín a tělo lépe reguluje hladinu glukózy v krvi. Pospávání během dne u mužů tedy zvyšuje riziko rozvoje diabetu typu 2.

„U skupiny osmi set zdravých jedinců jsme prokázali, že ve vztahu mezi délkou spánku a metabolismem glukózy existuje pohlavní rozdíl. U mužů dlouhý spánek a dospávání během dne škodí stejně jako příliš krátký spánek. Jejich buňky hůře reagují na inzulín, hůře přijímají glukózu z krve, čímž se zvyšuje riziko rozvoje diabetu typu 2. U žen jsme nic takového nepozorovali,“ tvrdí doktorka Femke Ruttersová ze Svobodné univerzity v Amsterdamu.

Šlofík po obědě? Ano!

Že kvalitní noční odpočinek je ve všech směrech prospěšný, to víme všichni. Jenže ani ten odpolední, byť chvilkový, nezůstává nijak pozadu! Vždyť díky němu omládnete, zbavíte se stresu a ještě podpoříte hubnutí.

„Studie ukazují, že po krátkém odpoledním spánku se budete cítit mnohem lépe – a téměř okamžitě po probuzení. Já osobně ho vřele doporučuji, neboť vám může změnit život k lepšímu,“ přiznává americká spánková specialistka a psycholožka Sara Mednick působící na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Podle této expertky dokáže „klimbání“ velké věci. A to nejen s vaší myslí, ale i krásou! Proč tuto „ozdravnou kúru“ provádět dennodenně?

Spánková specialistka je toho názoru, že chvilkové „schrupnutí“ blokuje destruktivní chemické látky, které zhoršují zvládání stresu. Takže ano, jde tedy skutečně o efektivní uklidňující metodu k usnadnění psychicky náročných situací. Tato příjemná „činnost“ zároveň tlumí migrény i bolesti hlavy, příznivě působí na sexuální libido, zvyšuje produkci neurotransmiteru serotoninu, jež má pod palcem pocity radosti a štěstí, a navíc zlepšuje soustředění a kreativitu.

Pokud máte obavy o to, že když odpoledne „hodíte záda“, naruší vám to noční spánek, prý se bát rozhodně nemusíte. Sara Mednick tvrdí, že zdřímnutí kolem druhé hodiny odpoledne nemá naprosto žádné následky, ba naopak. Uvolníte tak svůj mozek, který bude večer lépe nakloněn bezproblémovému usínání. Tak teď už jen zbývá zavřít oči a oddat se sladkému nicnedělání… Alespoň na pár minut!

Je jedno, jestli pijete první pivo, nebo víno. Kocovinu b...

Kuřecí stehna s bylinkami

Kuřecí stehna s bylinkami

7 hlasů
1h a 5min 644 kJ 145 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Řecká musaka

10 hlasů
1h a 5min 508kJ 165 Kč

Řekové si umí užívat život. A to platí také o jejich k...

Zapečené kuřecí maso s těstovinou

9 hlasů
1h a 15min 883kJ 190 Kč

Večeře pro celou rodinu.

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více