Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Víkendové dospávání neřeší nedostatek spánku z pracovního týdne

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.03.2019 | Zdraví a životní styl

Dlouhá pracovní doba, k tomu osobní zájmy a starosti v domácnosti pozřou většinu ze čtyřiadvacetihodinového dne. Mnozí zaměstnaní lidé tak během pracovního týdne spánek trochu šidí a netráví jím sedm až devět hodin každou noc. V sobotu dopoledne či případně i v neděli pak polehávají v posteli déle a snaží se deficit dospat. Jenže! Ze zdravotního hlediska je jim to k ničemu.

Jeden z nejpřesněji sledovaných experimentálních výzkumů na dané téma přinesl tvrdé důkazy o tom, že z hlediska účinků na zdraví deficit dospat nelze.

Vědci z Colorada sledovali skupinu osob, která spala denně jen kolem pěti hodin. Jedna polovina směla o víkendu pospávat déle, druhá nikoli. Autoři pak sledovali mnoho zdravotních charakteristik u všech osob. Obě skupiny nutila spánková deprivace jíst v noci, obě skupiny výrazně přibraly a obě měly výrazně zhoršený metabolismus. Skupina, která se o víkendu deficit snažila dospat, na tom nebyla v ničem lépe.

„Na konci experimentu jsme neviděli žádnou výhodu pro metabolismus,“ tvrdí doktor Chris Depner z University of Colorado. Jinými slovy, ani dospávání nesnížilo riziko rozvoje metabolického syndromu, který souvisí s rozvojem diabetu typu 2, obezitou a chorobami srdce a cév. Spánková deprivace také zvyšuje riziko rakoviny.

Výzkum opět dokazuje, že správná spánková hygiena nemůže být ničím nahrazena a spánková deprivace vyřešena dospáváním o víkendu.

Hlavně pravidelně

Jenže ani lidé, kteří poctivě tráví spánkem každou noc 8 hodin, nemají ještě zdaleka vyhráno. Podstatné je totiž také to, v kolik hodin člověk odchází do postele a v kolik stává, a aby byl tento čas každý den shodný. Jedině tak totiž fungují biorytmy v těle pravidelně a organismus je chráněn před onemocněním a předčasným stárnutím.

Vědci z Duke University zjistili, že i lidé, kteří spí osm hodin denně, ale každý den odcházejí v jiný čas do postele a v jiný čas vstávají, jsou ohroženi chorobami srdce a cév více než ti, kdo usínají a vstávají každý den ve stejnou hodinu.

Podle všeho totiž nepravidelnost narušuje biorytmy, které jsou pro správné fungování orgánů nezbytné. Tělo se po miliony let vyvíjelo v pravidelných cyklech střídání světlé a tmavé části dne a lidé víceméně usínali a vstávali v pravidelných intervalech. Až moderní průmyslová doba díky elektřině a technologiím výrazně narušila každodenní rytmy.

Tým psychiatrů z Duke University prokázal, že lidé spící v nepravidelných časových intervalech jsou častěji obézní, častěji mají diabetes typu 2 a častěji onemocní chorobami srdce a cév. A je jedno, že naspí osm hodin denně. Ohroženi jsou stejně více než ti, kdo usínají a vstávají pravidelně.

Čtyři veganské dny v měsíci omezí záněty ve střevech

Brambory zapečené se sýrovou omáčkou

Brambory zapečené se sýrovou omáčkou

8 hlasů
50min 515 kJ 70 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Hrášková polévka s kuřecím masem

12 hlasů
40min 291kJ 85 Kč

Snadno, rychle a chutně připravíte polévku ze sterilov...

Bramborový salát s chřestem

7 hlasů
30min 224kJ 95 Kč

Jemný bramborový salát s chřestem.

Poradny

nejvhodnější doba na očkování proti klíšť. encefalitidě

Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok. V době, kdy může být již zv... Více

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě

Dobrý den, obě u nás dostupné vakcíny mají porovnatelnou a tedy vysokou účinnost i bezpečnost. Ma... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více