Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Víkendové dospávání neřeší nedostatek spánku z pracovního týdne

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.03.2019 | Zdraví a životní styl

Dlouhá pracovní doba, k tomu osobní zájmy a starosti v domácnosti pozřou většinu ze čtyřiadvacetihodinového dne. Mnozí zaměstnaní lidé tak během pracovního týdne spánek trochu šidí a netráví jím sedm až devět hodin každou noc. V sobotu dopoledne či případně i v neděli pak polehávají v posteli déle a snaží se deficit dospat. Jenže! Ze zdravotního hlediska je jim to k ničemu.

Jeden z nejpřesněji sledovaných experimentálních výzkumů na dané téma přinesl tvrdé důkazy o tom, že z hlediska účinků na zdraví deficit dospat nelze.

Vědci z Colorada sledovali skupinu osob, která spala denně jen kolem pěti hodin. Jedna polovina směla o víkendu pospávat déle, druhá nikoli. Autoři pak sledovali mnoho zdravotních charakteristik u všech osob. Obě skupiny nutila spánková deprivace jíst v noci, obě skupiny výrazně přibraly a obě měly výrazně zhoršený metabolismus. Skupina, která se o víkendu deficit snažila dospat, na tom nebyla v ničem lépe.

„Na konci experimentu jsme neviděli žádnou výhodu pro metabolismus,“ tvrdí doktor Chris Depner z University of Colorado. Jinými slovy, ani dospávání nesnížilo riziko rozvoje metabolického syndromu, který souvisí s rozvojem diabetu typu 2, obezitou a chorobami srdce a cév. Spánková deprivace také zvyšuje riziko rakoviny.

Výzkum opět dokazuje, že správná spánková hygiena nemůže být ničím nahrazena a spánková deprivace vyřešena dospáváním o víkendu.

Hlavně pravidelně

Jenže ani lidé, kteří poctivě tráví spánkem každou noc 8 hodin, nemají ještě zdaleka vyhráno. Podstatné je totiž také to, v kolik hodin člověk odchází do postele a v kolik stává, a aby byl tento čas každý den shodný. Jedině tak totiž fungují biorytmy v těle pravidelně a organismus je chráněn před onemocněním a předčasným stárnutím.

Vědci z Duke University zjistili, že i lidé, kteří spí osm hodin denně, ale každý den odcházejí v jiný čas do postele a v jiný čas vstávají, jsou ohroženi chorobami srdce a cév více než ti, kdo usínají a vstávají každý den ve stejnou hodinu.

Podle všeho totiž nepravidelnost narušuje biorytmy, které jsou pro správné fungování orgánů nezbytné. Tělo se po miliony let vyvíjelo v pravidelných cyklech střídání světlé a tmavé části dne a lidé víceméně usínali a vstávali v pravidelných intervalech. Až moderní průmyslová doba díky elektřině a technologiím výrazně narušila každodenní rytmy.

Tým psychiatrů z Duke University prokázal, že lidé spící v nepravidelných časových intervalech jsou častěji obézní, častěji mají diabetes typu 2 a častěji onemocní chorobami srdce a cév. A je jedno, že naspí osm hodin denně. Ohroženi jsou stejně více než ti, kdo usínají a vstávají pravidelně.

Není to jen céčko. Které neznámé vitaminy potřebujeme

Těstoviny s pancettou

Těstoviny s pancettou

13 hlasů
1h a 5min 746 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Květák s ředkvičkovým máslem

11 hlasů
35min 291kJ 120 Kč

Rychlovka, kterou zvládne každý. Velmi rychlý recept n...

Kuřecí maso s kukuřicí a fazolemi

6 hlasů
1h a 30min 530kJ 150 Kč

Vydatné jídlo s kuřecím masem, bílými fazolemi a kukuřicí.

Poradny

Pobírám nízký příspěvek na bydlení, co mám dělat?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více