Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vysoká hladina testosteronu souvisí se smrtelnými nemocemi srdce a cév

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

25.03.2019 | Zdraví a životní styl

Hladina testosteronu v krvi muže je nejvyšší mezi jeho dvacátými a třicátými narozeninami. Po třicítce začne klesat a s přibývajícími roky se hladina tohoto hormonu výrazně snižuje. Muži přicházejí o svou sílu a také energičnost. Později ve stáří se dostavují únavnost a potíže se sexuálními funkcemi. Zvyšovat testosteron lze přirozeně silovými sporty, řada mužů na Západě ale dnes sahá také po náhradní hormonální léčbě. Jenže ta souvisí s vážnými zdravotními riziky.

Čím vyšší hladina tohoto hormonu později v životě, tím vyšší riziko infarktu, mrtvice a srdeční zástavy. Vyplývá to ze studie kardiologů ze City University of New York a Hongkongské univerzity, kteří sledovali čtyři sta tisíc mužů. Vysoká hladina testosteronu v krvi souvisí s vysokou mírou krevních sraženin, selhání srdce a infarktů.

„Testosteron velmi přispívá k tromboembolii, selhání srdce a infarktu myokardu u mužů,“ tvrdí profesorka Mary Schooling ze City University of New York.

Lékaři, kteří mužům předepisují náhradní hormonální léčbu testosteronem k zvýšení energie v těle a zlepšení sexuálních funkcí, by podle ní měli velmi pečlivě zvážit zdraví oběhového soustavy pacienta a nevystavovat ho zvýšenému riziku smrtelných chorob srdce a cév.

Zajímavé zjištění

Hladina testosteronu volivňuje u mužů řadu pochodů. Se zajímavým zjištěním přišli nedávno také oxfordští vědci, když objevili zajímavý vztah mezi hladinou testosteronu v krvi muže a rizikem onemocnění rakovinou prostaty. Jedinci, kteří mají hormonu nejméně, onemocnějí zhoubným nádorem předstojné žlázy méně často.

Objev vědců z Oxfordské univerzity neznamená, že je jako muž lepší mít hladinu tohoto pohlavního hormonu nižší. Ale přispěje k chápání rakoviny prostaty, jejího vzniku a rozvoje a může přispět k novým metodám léčby. Třeba tím, že se u mužů s nádorem hladina hormonů sníží pomocí léků.

Rakovinou prostaty onemocní každý osmý muž v populaci. A ze sledování devatenácti tisíc mužů přitom oxfordští urologové prokázali, že u jedinců s nejnižší hladinou hormonu v krvi je riziko o dvacet procent nižší než u těch, kdo mají hladinu v normálním rozmezí.

„Je to zajímavý biologický objev, který by nám mohl pomoci chápat, jak se rakovina prostaty rozvíjí a jak postupuje,“ tvrdí profesor Tim Key z Oxfordu.

V šálku čaje baleného v plastovém sáčku vypije člověk 11 ...

Salát s těstovinou a houbami

Salát s těstovinou a houbami

17 hlasů
1h a 10min 718 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Dušená kuřecí stehna

5 hlasů
1h a 35min 395kJ 155 Kč

Kuřecí stehna dušená s olivami.

Sleďový salát

6 hlasů
25min 485kJ 50 Kč

Sleďový salát s brusinkami.

Poradny

Jak vymoci mzdu při ústně sjednané pracovní smlouvě?

Dobrý den,zákoník práce sice vyžaduje písemnou formu pracovní smlouvy, ale pokud je pracovní smlo... Více

Mám při práci na DPČ nárok na náhradu mzdy?

Dobrý den,odpověď na Váš dotaz záleží na tom, zda dohoda o pracovní činnosti (DPČ) byla ukončena ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více