Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vysoká hladina testosteronu souvisí se smrtelnými nemocemi srdce a cév

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

25.03.2019 | Zdraví a životní styl

Hladina testosteronu v krvi muže je nejvyšší mezi jeho dvacátými a třicátými narozeninami. Po třicítce začne klesat a s přibývajícími roky se hladina tohoto hormonu výrazně snižuje. Muži přicházejí o svou sílu a také energičnost. Později ve stáří se dostavují únavnost a potíže se sexuálními funkcemi. Zvyšovat testosteron lze přirozeně silovými sporty, řada mužů na Západě ale dnes sahá také po náhradní hormonální léčbě. Jenže ta souvisí s vážnými zdravotními riziky.

Čím vyšší hladina tohoto hormonu později v životě, tím vyšší riziko infarktu, mrtvice a srdeční zástavy. Vyplývá to ze studie kardiologů ze City University of New York a Hongkongské univerzity, kteří sledovali čtyři sta tisíc mužů. Vysoká hladina testosteronu v krvi souvisí s vysokou mírou krevních sraženin, selhání srdce a infarktů.

„Testosteron velmi přispívá k tromboembolii, selhání srdce a infarktu myokardu u mužů,“ tvrdí profesorka Mary Schooling ze City University of New York.

Lékaři, kteří mužům předepisují náhradní hormonální léčbu testosteronem k zvýšení energie v těle a zlepšení sexuálních funkcí, by podle ní měli velmi pečlivě zvážit zdraví oběhového soustavy pacienta a nevystavovat ho zvýšenému riziku smrtelných chorob srdce a cév.

Zajímavé zjištění

Hladina testosteronu volivňuje u mužů řadu pochodů. Se zajímavým zjištěním přišli nedávno také oxfordští vědci, když objevili zajímavý vztah mezi hladinou testosteronu v krvi muže a rizikem onemocnění rakovinou prostaty. Jedinci, kteří mají hormonu nejméně, onemocnějí zhoubným nádorem předstojné žlázy méně často.

Objev vědců z Oxfordské univerzity neznamená, že je jako muž lepší mít hladinu tohoto pohlavního hormonu nižší. Ale přispěje k chápání rakoviny prostaty, jejího vzniku a rozvoje a může přispět k novým metodám léčby. Třeba tím, že se u mužů s nádorem hladina hormonů sníží pomocí léků.

Rakovinou prostaty onemocní každý osmý muž v populaci. A ze sledování devatenácti tisíc mužů přitom oxfordští urologové prokázali, že u jedinců s nejnižší hladinou hormonu v krvi je riziko o dvacet procent nižší než u těch, kdo mají hladinu v normálním rozmezí.

„Je to zajímavý biologický objev, který by nám mohl pomoci chápat, jak se rakovina prostaty rozvíjí a jak postupuje,“ tvrdí profesor Tim Key z Oxfordu.

Za špatnou náladou může být jen nedostatek živin

Losos z alobalu

Losos z alobalu

9 hlasů
55min 1103 kJ 231 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hovězí na pivu

9 hlasů
1h a 35min 568kJ 168 Kč

Recept na přípravu hovězího masa naloženého v pivní ma...

Hovězí kostky s bramborovou kaší

0 hlasů
2h a 25min 334kJ 160 Kč

Pomalou přípravou získáte měkoučké maso a skvělou omáčku.

Poradny

hrazení laserové operace křečových žil

Dobrý den, děkuji za dotaz. Úplně optimální by bylo tento dotaz směrovat na pobočku VZP v místě V... Více

První příznaky boreliozy a klíšťové encefalitidy

Dobrý den, tak jednoduché to bohužel není. Testy se provádí až při nástupu prvních příznaků. Po p... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Do velikonočního týdne si ještě ponesete nějakou tu únavu z týdne právě skončeného. V žádném případě ji ale neignorujte, naslouchejte více svému tělu a ve volných chvílích mu dopřejte alespoň nějaký odpočinek. Ne že byste k němu měli b...

Více