Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vysoká hladina testosteronu souvisí se smrtelnými nemocemi srdce a cév

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

25. 3. 2019 | Zdraví a životní styl

Hladina testosteronu v krvi muže je nejvyšší mezi jeho dvacátými a třicátými narozeninami. Po třicítce začne klesat a s přibývajícími roky se hladina tohoto hormonu výrazně snižuje. Muži přicházejí o svou sílu a také energičnost. Později ve stáří se dostavují únavnost a potíže se sexuálními funkcemi. Zvyšovat testosteron lze přirozeně silovými sporty, řada mužů na Západě ale dnes sahá také po náhradní hormonální léčbě. Jenže ta souvisí s vážnými zdravotními riziky.

Čím vyšší hladina tohoto hormonu později v životě, tím vyšší riziko infarktu, mrtvice a srdeční zástavy. Vyplývá to ze studie kardiologů ze City University of New York a Hongkongské univerzity, kteří sledovali čtyři sta tisíc mužů. Vysoká hladina testosteronu v krvi souvisí s vysokou mírou krevních sraženin, selhání srdce a infarktů.

„Testosteron velmi přispívá k tromboembolii, selhání srdce a infarktu myokardu u mužů,“ tvrdí profesorka Mary Schooling ze City University of New York.

Lékaři, kteří mužům předepisují náhradní hormonální léčbu testosteronem k zvýšení energie v těle a zlepšení sexuálních funkcí, by podle ní měli velmi pečlivě zvážit zdraví oběhového soustavy pacienta a nevystavovat ho zvýšenému riziku smrtelných chorob srdce a cév.

Zajímavé zjištění

Hladina testosteronu volivňuje u mužů řadu pochodů. Se zajímavým zjištěním přišli nedávno také oxfordští vědci, když objevili zajímavý vztah mezi hladinou testosteronu v krvi muže a rizikem onemocnění rakovinou prostaty. Jedinci, kteří mají hormonu nejméně, onemocnějí zhoubným nádorem předstojné žlázy méně často.

Objev vědců z Oxfordské univerzity neznamená, že je jako muž lepší mít hladinu tohoto pohlavního hormonu nižší. Ale přispěje k chápání rakoviny prostaty, jejího vzniku a rozvoje a může přispět k novým metodám léčby. Třeba tím, že se u mužů s nádorem hladina hormonů sníží pomocí léků.

Rakovinou prostaty onemocní každý osmý muž v populaci. A ze sledování devatenácti tisíc mužů přitom oxfordští urologové prokázali, že u jedinců s nejnižší hladinou hormonu v krvi je riziko o dvacet procent nižší než u těch, kdo mají hladinu v normálním rozmezí.

„Je to zajímavý biologický objev, který by nám mohl pomoci chápat, jak se rakovina prostaty rozvíjí a jak postupuje,“ tvrdí profesor Tim Key z Oxfordu.

Chůze je nám přirozená. Přesto v ní všichni chybujeme

Brokolicový salát

Brokolicový salát

10 hlasů
25min 403 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Brokolice se sýrovou omáčkou

15 hlasů
35min 275kJ 65 Kč

Jednoduchý recept na přípravu brokolice se sýrovou omá...

Zapečené ravioli

14 hlasů
35min 1415kJ 105 Kč

Zapečené plněné ravioli z italské kuchyně.

Poradny

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Mohu začít podnikat během mateřské dovolené?

Dobrý den,pokud chcete s podnikáním teprve začít, můžete klidně začít podnikat už během mateřské ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Berany čeká takový poklidný letní týden. Ne že by na vás hvězdy nechystaly nějaký ten stres (především se to týká práce – občas rádi necháváte věci na poslední chvíli, ovšem tím ubližujete nejen sami sobě, al...

Více