Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Krev, plazma, kostní dřeň… Co všechno může člověk darovat?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

16. 5. 2019 | Zdraví a životní styl

Mnoho lidí daruje krev, plazmu či jiné části svého těla, protože jednoduše chtějí pomoci těm, kteří by je mohli potřebovat. Dárcovství je ale často spojeno s finanční odměnou, která je mnohdy lákavější než samotná vidina pomoci nemocnému. Co všechno kromě zmíněné krve nebo plazmy můžete darovat, co to obnáší, komu to pomůže a kolik za to dostanete?

Kostní dřeň

Darováním kostní dřeně můžete zachránit pacienty s vážnými poruchami krve, leukemií a dalšími zhoubnými nádory. Zaregistrovat se k dárcovství může každý zdravý člověk od 18 do 35 let.

Dárci je nejdříve odebrán krevní vzorek, který je porovnán se znaky pacientů. V případě, že se s nikým ze seznamu vzorek aktuálně neshoduje, zůstáváte  zapsáni v registru a o vlastní odběr budete požádáni teprve, až bude váš vzorek shodný s některým z pacientů.

Kostní dřeň se odebírá pod narkózou z pánevních kostí, a přestože jste jistě slyšeli opak, zákrok nebolí. I tak je po něm doporučeno pár dní odpočinku.

V rámci termínu odběru má dárce nárok na čtyři dny placeného pracovního volna a z daní si pak můžete odečíst 20 000 Kč jako poskytnutý dar pro zdravotnické účely.

Pupečníková krev

Pupečníková krev obsahuje kmenové buňky, s jejichž pomocí se nejčastěji léčí leukemie nebo poruchy krvetvorby. Využívá se jako jedna z posledních možností při neshodě s dárci kostní dřeně.

Pupečníkovou krev mohou matky darovat při porodu. Odběr trvá jen okamžik a rodička nic necítí. Je možné si nechat pupečníkovou krev uskladnit pro případnou potřebu vlastního dítěte. V takovém případě si za odběr zaplatíte částku kolem 20 tisíc. Za uložení krve na 30 let přidáte pak ještě dalších 35 000 korun. Pokud pupečníkovou krev darujete, samozřejmě neplatíte nic, vám za krev ale také nikdo nic nedá.

Vajíčka a sperma

Darování vajíček či spermií je dnes poměrně rozšířenou metodou, jak pomoci neplodným párům k vytouženému dítěti. Oběma odběrům předchází samozřejmě důkladné vyšetření dárce. Teprve poté se přistupuje k odebrání spermií či vajíček.

Zatímco v případě spermií je odběr veskrze snadný a prováděn svépomocí, darování vajíček předchází několik týdnů příprav, výpočtů a synchronizace cyklů dárkyně a příjemkyně. Před darováním je nutné dodržovat stimulační plán, který spočívá v pravidelném podávání hormonálních injekcí, nejčastěji do břicha či stehen. Za darování vajíček vám náleží kompenzace od 15 000 do 25 000 korun. Výše kompenzace se na každé klinice liší. Za spermie dostanete zhruba 1000 korun.

Mateřské mléko

Darovat lze i mateřské mléko. V České republice je již několik odběrných bank, do které maminky přinášejí odstříkané a zamrazené mléko, kde jim za něj náleží odměna ve výši několika set korun za litr.

Exkrementy

Ne, nespletli jsme se. Ačkoli u nás tato metoda léčby není příliš rozšířená, v Americe prahnou po dárcích výměšků, kterých se jim zdaleka nedostává tolik, kolik by bylo potřeba. Pomocí fekálního štěpu lze totiž ve velmi krátkém časovém horizontu pomoci lidem s oslabenou střevní mikroflórou a špatnou imunitou. Americké laboratoře nabízí za kvalitní vzorky od 40 do 350 dolarů. Přesto se jim dárci nehrnou.

Ruce na prsa: Rakovina o sobě nemusí dát vědět jen bulkou

Zvěřinový guláš

Zvěřinový guláš

18 hlasů
1h a 50min 841 kJ 211 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Sytá bramborová polévka

22 hlasů
40min 259kJ 89 Kč

Sytá polévka, kterou můžeme podávat s chlebem i jako v...

Kuřecí maso s hráškem

17 hlasů
45min 351kJ 95 Kč

Mleté kuřecí maso dušené s hráškem.

Poradny

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jak řešit stěhování při evidenci na úřadě práce?

Dobrý den,měla byste spadat pod úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Je tedy otázka, zda j... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více