Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ruce na prsa: Rakovina o sobě nemusí dát vědět jen bulkou

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

19. 5. 2019 | Zdraví a životní styl

Rakovina prsu je jednou z nejčastějších chorob, kvůli které přijde ročně o život téměř dva tisíce žen. Nejlepší prevencí jsou pravidelné prohlídky jak u lékaře, tak i doma pomocí samovyšetření, které by vás měl naučit každý dobrý gynekolog nebo praktický lékař. Mnoho žen se však mylně domnívá, že se rakovina prsu projevuje především hmatatelnou bulkou v prsu nebo jeho blízkém okolí.

Ne vždy tomu tak ale skutečně je. Rakovina prsu může mít mnoho jiných projevů.

Pálení

V podstatě by se dalo říci, že jakákoli změna, kterou na svých ňadrech pozorujete, je rozhodně impulzem k návštěvě lékaře. Mezi takové změny patří například i palčivé pocity. Ať už se pálení týká povrchu kůže, samotných bradavek nebo jde o pocit palčivosti někde hluboko v prsní tkáni, rozhodně s vyšetřením neotálejte.

Prohlubně

Jakékoli propadliny, prohlubně, vtažení kůže či bradavky nebo dokonce „pomerančová“ kůže připomínající celulitidu, jsou jedním z příznaků rakoviny prsu. Podobné příznaky se mohou rozvíjet plíživě a nemusíte si jich zprvu vůbec všimnout. Někdy se ale objeví i během pár týdnů. Vyplatí se proto pravidelně svá ňadra kontrolovat.

Bouličky

Bouličky jsou nejčastěji hledaným příznakem, alespoň co se samovyšetření týče. Neomezujte se ale pouze na prohmatávání ňader. Rakovina prsu, která se takto projeví, může své ložisko koncentrovat až do oblasti podpažní jamky a dekoltu. Bouličky nejlépe nahmatáte, když si stoupnete rovně s jednou rukou vztyčenou, přičemž pomocí prstů druhé ruky budete krouživě prohmatávat místečko po místečku. Poté ruce vyměňte a prohmatejte stejně i druhý prs.

Výtok

Výtok z bradavky nepatří sice mezi nejběžnější projevy, stejně jako ostatní ale příznakem rakoviny může být. S výtokem z bradavek se můžeme setkat i v případě zánětu prsu, kdy je napadena vazivová tkáň nebo mléčné žlázy. Bohužel, často jsou průvodním příznakem rakoviny prsu právě i jeho záněty.

Zarudnutí

Zarudnutí a bolest prsou značí zanícení. V každém případě se podobné potíže nesnažte zažehnat doma a svěřte se svému lékaři. V období těhotenství a kojení je možné podobné pocity prožívat častěji, pokud se vás ale podobná situace netýká, rozhodně neseďte doma a nechte se vyšetřit.

Potraviny, které vám mohou pomoci při rýsování křivek

Telecí maso s olivami

Telecí maso s olivami

14 hlasů
1h a 45min 417 kJ 199 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Králík se sušenými bylinkami

5 hlasů
1h a 30min 442kJ 195 Kč

Recept na králíka tentokrát s koriandrem a koprem.

Vepřové medailonky s chřestem

9 hlasů
1h a 5min 508kJ 130 Kč

Minutka z vepřového masa s chřestem.

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více