Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ruce na prsa: Rakovina o sobě nemusí dát vědět jen bulkou

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

19.05.2019 | Zdraví a životní styl

Rakovina prsu je jednou z nejčastějších chorob, kvůli které přijde ročně o život téměř dva tisíce žen. Nejlepší prevencí jsou pravidelné prohlídky jak u lékaře, tak i doma pomocí samovyšetření, které by vás měl naučit každý dobrý gynekolog nebo praktický lékař. Mnoho žen se však mylně domnívá, že se rakovina prsu projevuje především hmatatelnou bulkou v prsu nebo jeho blízkém okolí.

Ne vždy tomu tak ale skutečně je. Rakovina prsu může mít mnoho jiných projevů.

Pálení

V podstatě by se dalo říci, že jakákoli změna, kterou na svých ňadrech pozorujete, je rozhodně impulzem k návštěvě lékaře. Mezi takové změny patří například i palčivé pocity. Ať už se pálení týká povrchu kůže, samotných bradavek nebo jde o pocit palčivosti někde hluboko v prsní tkáni, rozhodně s vyšetřením neotálejte.

Prohlubně

Jakékoli propadliny, prohlubně, vtažení kůže či bradavky nebo dokonce „pomerančová“ kůže připomínající celulitidu, jsou jedním z příznaků rakoviny prsu. Podobné příznaky se mohou rozvíjet plíživě a nemusíte si jich zprvu vůbec všimnout. Někdy se ale objeví i během pár týdnů. Vyplatí se proto pravidelně svá ňadra kontrolovat.

Bouličky

Bouličky jsou nejčastěji hledaným příznakem, alespoň co se samovyšetření týče. Neomezujte se ale pouze na prohmatávání ňader. Rakovina prsu, která se takto projeví, může své ložisko koncentrovat až do oblasti podpažní jamky a dekoltu. Bouličky nejlépe nahmatáte, když si stoupnete rovně s jednou rukou vztyčenou, přičemž pomocí prstů druhé ruky budete krouživě prohmatávat místečko po místečku. Poté ruce vyměňte a prohmatejte stejně i druhý prs.

Výtok

Výtok z bradavky nepatří sice mezi nejběžnější projevy, stejně jako ostatní ale příznakem rakoviny může být. S výtokem z bradavek se můžeme setkat i v případě zánětu prsu, kdy je napadena vazivová tkáň nebo mléčné žlázy. Bohužel, často jsou průvodním příznakem rakoviny prsu právě i jeho záněty.

Zarudnutí

Zarudnutí a bolest prsou značí zanícení. V každém případě se podobné potíže nesnažte zažehnat doma a svěřte se svému lékaři. V období těhotenství a kojení je možné podobné pocity prožívat častěji, pokud se vás ale podobná situace netýká, rozhodně neseďte doma a nechte se vyšetřit.

Prokletí jménem noční: Jak zmírnit jejich dopad na tělo

Treska na másle

Treska na másle

29 hlasů
35min 927 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hovězí wok

12 hlasů
35min 705kJ 155 Kč

Hovězí maso s brokolicí.

Bramborový rendlík

5 hlasů
1h a 10min 535kJ 110 Kč

K přípravě vydatného oběda vám postačí jeden rendlík.

Poradny

Jsem nemocná, kdy mi skončí výpovědní doba?

Dobrý den,nemocenská může prodloužit trvání pracovního poměru pouze v případě výpovědi ze strany ... Více

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zábava. To je slovo (a pocit), který bude v životě Beranů následující týden dominovat. Ne že by vás nečekaly žádné problémy nebo horké chvilky (především v práci – termín, který vypadal, že je v nedohlednu, se nebezpečně přibl&ia...

Více