Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nečekané způsoby, jak střevní mikroflóra ovlivňuje váš život

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

21.05.2019 | Zdraví a životní styl

Potíže s pamětí, nesoustředěnost, chronická únava nebo náchylnost k nemocem. Věřili byste tomu, že původcem těchto komplikací bývá nepoměr bakterií ve střevech? Jak je to možné a co se s tím dá dělat?

Bezproblémové zažívání, zajištění absorpce živin nebo obrana před záněty. Toto jsou hlavní „úkoly“, za jejichž plnění zodpovídají prospěšné mikroby ubytované v trávicím traktu. Jenže ouha! S největší pravděpodobností jich nemáte dostatek. A to samozřejmě vůbec není dobře.

Jednadvacáté století jako příčina problému?

„Lidé v dávné historii měli mnohem více bakteriálních kmenů než dnešní populace. Moderní životní styl se bohužel nese ve znamení stresu, tučných potravin i nadměrného užívání léků, což se neobejde bez následků. Vlivem těchto faktorů naše střeva často postrádají různorodost bakterií nebo trpí mikrobiální nerovnováhou,“ vysvětluje kanadská specialistka naturopatie Sara Celik. Jak poznat, zda to není i váš případ? Tyhle signály napoví!

Jste často nemocní? Nepodceňujte to

Pokud chytnete každý bacil, který kolem vás proletí, normální to rozhodně není. Kde vězí možná příčina slabé obranyschopnosti?

„Všem svým klientům zdůrazňuji, že fungování imunitního systému závisí minimálně ze 70 % na tom, jaké prostředí vládne v trávicím traktu. Náchylnost k nejrůznějším onemocněním může signalizovat jeho celkovou disbalanci,“ připouští jmenovaná expertka.

Špatné soustředění a výpadky paměti

Všechny poruchy kognitivních funkcí, a to včetně neschopnosti koncentrace i zapomnětlivosti, lze shrnout do jednoho pojmu – mozková mlha. Jak to souvisí s výše uvedeným problémem?

„Pokud se špatně soustředíte a máte potíže se zachováváním informací, viníkem může být narušená střevní mikroflóra. Je to proto, že střeva a mozek spojuje nerv vagus, který funguje jako jejich hlavní komunikační cesta. Problém z jedné strany se tedy snadno přesune na stranu druhou,“ uvádí Sara Celik.

Bolesti i kožní trable

Mikrobiální nerovnováha se podle zmíněné lékařky taktéž projevuje chronickými bolestmi, vyrážkami, ekzémy nebo neustálou únavou. Mezi další varovné signály patří i častá kvasinková infekce. Zní vám něco z toho povědomě? Pak byste se měli zaměřit na probiotika, která situaci pomohou napravit. Nic nezkazíte ani tím, když budete jíst více potravin bohatých na vlákninu. I tudy vede cesta!

Je vám v noci horko? Spěte nazí a uvidíte, jaké výhody to...

Treska v anglické slanině

Treska v anglické slanině

6 hlasů
1h a 10min 1129 kJ 180 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Špagety s mandlemi a cherry rajčaty

16 hlasů
45min 1153kJ 90 Kč

Recept na lehký, jednoduchý oběd.

Filety z okouna

9 hlasů
40min 730kJ 180 Kč

Zdravé rybí filety se sýrem.

Poradny

Může manžel ošetřovat dítě, na které pobírám RP?

Dobrý den, Jitko,na starší dítě, na které nepobíráte rodičovský příspěvek, si Váš manžel může vzí... Více

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Jste zadaní? Přesto se vám může stát, že se vám budou myšlenky toulat okolo jiné osoby. Přesto vše zůstane jen u platonického snění. Moc dobře si uvědomujete, že partner je pro vás prioritou číslo jedna. Jde jen o to, že jinde se zdá tráva zelenějš&...

Více