Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nečekané způsoby, jak střevní mikroflóra ovlivňuje váš život

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

21. 5. 2019 | Zdraví a životní styl

Potíže s pamětí, nesoustředěnost, chronická únava nebo náchylnost k nemocem. Věřili byste tomu, že původcem těchto komplikací bývá nepoměr bakterií ve střevech? Jak je to možné a co se s tím dá dělat?

Bezproblémové zažívání, zajištění absorpce živin nebo obrana před záněty. Toto jsou hlavní „úkoly“, za jejichž plnění zodpovídají prospěšné mikroby ubytované v trávicím traktu. Jenže ouha! S největší pravděpodobností jich nemáte dostatek. A to samozřejmě vůbec není dobře.

Jednadvacáté století jako příčina problému?

„Lidé v dávné historii měli mnohem více bakteriálních kmenů než dnešní populace. Moderní životní styl se bohužel nese ve znamení stresu, tučných potravin i nadměrného užívání léků, což se neobejde bez následků. Vlivem těchto faktorů naše střeva často postrádají různorodost bakterií nebo trpí mikrobiální nerovnováhou,“ vysvětluje kanadská specialistka naturopatie Sara Celik. Jak poznat, zda to není i váš případ? Tyhle signály napoví!

Jste často nemocní? Nepodceňujte to

Pokud chytnete každý bacil, který kolem vás proletí, normální to rozhodně není. Kde vězí možná příčina slabé obranyschopnosti?

„Všem svým klientům zdůrazňuji, že fungování imunitního systému závisí minimálně ze 70 % na tom, jaké prostředí vládne v trávicím traktu. Náchylnost k nejrůznějším onemocněním může signalizovat jeho celkovou disbalanci,“ připouští jmenovaná expertka.

Špatné soustředění a výpadky paměti

Všechny poruchy kognitivních funkcí, a to včetně neschopnosti koncentrace i zapomnětlivosti, lze shrnout do jednoho pojmu – mozková mlha. Jak to souvisí s výše uvedeným problémem?

„Pokud se špatně soustředíte a máte potíže se zachováváním informací, viníkem může být narušená střevní mikroflóra. Je to proto, že střeva a mozek spojuje nerv vagus, který funguje jako jejich hlavní komunikační cesta. Problém z jedné strany se tedy snadno přesune na stranu druhou,“ uvádí Sara Celik.

Bolesti i kožní trable

Mikrobiální nerovnováha se podle zmíněné lékařky taktéž projevuje chronickými bolestmi, vyrážkami, ekzémy nebo neustálou únavou. Mezi další varovné signály patří i častá kvasinková infekce. Zní vám něco z toho povědomě? Pak byste se měli zaměřit na probiotika, která situaci pomohou napravit. Nic nezkazíte ani tím, když budete jíst více potravin bohatých na vlákninu. I tudy vede cesta!

Strečink před sportem jako prevence zranění je mýtus

Dušené kuře na rajčatech

Dušené kuře na rajčatech

6 hlasů
60min 413 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Candát s kdoulovou omáčkou

13 hlasů
45min 547kJ 145 Kč

Candát má skvělé maso. Jak ho připravit tak, aby bylo ...

Kuskus s letní zeleninou

3 hlasy
1h a 5min 684kJ 90 Kč

Lehký letní oběd, nebo večeře.

Poradny

Jsem OSVČ, může partner žádat o PPM?

Dobrý den,při hrazení minimálních záloh na nemocenské pojištění byste jako OSVČ samozřejmě měla j... Více

Jak doložit zdravotní pojišťovně péči o malé dítě?

Dobrý den,jestliže nyní osobně pečujete o dítě do sedmi let věku, měl by za Vás podle zákona o ve... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více