Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zlepšení střevní mikroflóry může výrazně zlepšit symptomy autismu

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

23.05.2019 | Zdraví a životní styl

Autisté mají problém chápat svět většiny lidí a vyjadřovat se jejich stylem. Těžko navazují s druhými kontakt, nedokážou popsat slovy a emocemi vlastní potřeby a nechápou emoce druhých. Většinou se kolektivu vyhýbají a nemají ani v lásce oční kontakt. Podle všeho za to může mimo jiné i špatná střevní mikroflóra. Pokusy s léčbou autistů pomocí probiotik a transplantací stolice zdravých jedinců to naznačují.

Vědci z Arizony předloni provedli transplantaci stolice zdravých lidí do tlustého střeva autistů. U většiny došlo k výraznému zlepšení symptomů, a u čtyřiceti procent takto léčených dokonce k tak výraznému ústupu, že už nebyli považováni za autisty.

Loni pak vědci z anglického Readingu provedli podobný výzkum, autistům ale podávali ústní formou probiotika. Po šesti týdnech došlo k výraznému zlepšení symptomů u většiny pokusných jedinců. V průměru se nespolečenské chování zlepšilo o pětadvacet procent.

Naděje do budoucna

„Neočekávali jsme moc účinek na změnu nálady a chování, snažili jsme se zjistit, jak bude užívání probiotik působit na jejich mikroflóru a střevní problémy,“ tvrdí doktorka Roberta Grimaldi z University of Reading.

Ačkoli oba výzkumy – v Arizoně a Readingu – byly provedeny u malého vzorku jedinců, výsledky jsou velmi slibné.

Vše je propojeno

Metodu léčby probiotiky zahájili u svého syna Kevina také manželé James a Isabel Fisherovi z Anglie. Po čtrnácti dnech se začal stav jejich syna výrazně lepšit. Chlapec, který spal jen tři hodiny denně a vážil osmadvacet kilo, spí po roce šest hodin denně a váží osmatřicet kilogramů.

Jak působí střevní bakterie na autismus? Těžko říct. Ale devadesát procent serotoninu se tvoří ve střevech, takže správná výživa a střevní mikroflóra k jeho produkci přispívají. Serotonin zásadně ovlivňuje náladu a chování. Jeho nedostatek na synapsích v mozku souvisí s rozvojem depresí.

„Myslíme si, že jemné změny ve skladbě mikroflóry můžou mít ohromný vliv na mentální zdraví a náladu,“ míní profesorka Glenn Gibson z Readingu.

Vyznejte se v běžných typech depresí

Karbanátky se špenátem

Karbanátky se špenátem

2 hlasy
55min 928 kJ

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí nudličky s nivou

35 hlasů
45min 641kJ 123 Kč

Nivu nemusí do kuřecích prsou dávat jen jako náplň. Sk...

Kuřecí stehna s banánem

8 hlasů
1h a 5min 617kJ 99 Kč

Lahodné kuřecí s banánem.

Poradny

Loni jsem dostala výpověď, co dělat pro nárok na PPM?

Dobrý den,pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným ob... Více

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více