Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Energetické nápoje zvyšují riziko smrtelného selhání srdce

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

15. 6. 2019 | Zdraví a životní styl

Výrazně zvyšují riziko obezity a diabetu, narušují zdravý spánkový režim a souvisejí se zhoršením paměti. Energetické nápoje nepatří do jídelníčku zdravého člověka. Rozhodně by je neměl konzumovat pravidelně a často. Podle kardiologů z Chicaga totiž jejich příjem souvisí s vysokým rizikem smrtelného selhání srdce. Hlavně u osob, které netuší, že mají srdeční vadu.

Přitom nejde o to, že by škodil jen kofein. Ale problémy srdci způsobuje kombinace několika látek a jednoduchých sacharidů v nápoji. Po konzumaci nápoje dochází k narušení přenosu elektrických signálů, které řídí srdeční stahy. Účinek konzumace energetického nápoje je přitom patrný minimálně čtyři hodiny po vypití jedné porce.

„Musíme co nejdříve zkoumat účinky některé ze složek nebo kombinace složek v různých typech energetických nápojů, abychom dokázali vysvětlit, o co vlastně jde v tomto klinickém výzkumu. Veřejnost by měla vědět o tom, jaký vliv energetické nápoje můžou mít na jejich tělo, zvláště pokud mají skryté zdravotní potíže,“ tvrdí profesor Sachin A. Shah z University of the Pacific v Kalifornii.

Závislost na energeťáku? Nic neobvyklého

Také občas po energetickém drinku sáhnete? Výjimečně se nejspíš ještě nic neděje, ale pozor na pravidelný přísun těchto nápojů. Závislost na nich je totiž velmi častá. A tak jako jiné závislosti našemu tělu rozhodně neprospívá. Energetické nápoje nás v případě nouze dokážou nakopnout, ovšem konzumovat je jako na běžícím páse, to už je něco jiného. Co nám může hrozit?

Většina „energeťáků“ obsahuje velké množství kofeinu. A ten může ve vysoké dávce zapříčinit, že stres, jemuž se snažíme vyhnout, naopak posílíme. Pokud tedy nestíháte v práci a padáte únavou, může vás sice energetický nápoj s vysokým obsahem kofeinu nakopnout, ale zároveň vás ještě více vynervovat. A protože má stres – jak všichni víme – negativní dopad na náš organismus, je lepší to s těmito nápoji nepřehánět.

Energetické nápoje dokáží sice zahnat únavu, ale nic není zadarmo. Občasná konzumace v rozumné míře se nejspíš nijak zvlášť neprojeví, ale ta pravidelná a častá už ano. Najednou totiž zjišťujete, že na vás nápoj nějak neúčinkuje, a tak se intervaly mezi plechovkami zkracují a jejich množství stoupá. Takový koloběh nemůže náš organismus vydržet dlouho.

Podle studie Mayo Clinic může přílišné množství kofeinu u lidí se sklony k depresím prohloubit depresivní stavy. Ovšem na druhé straně – pokud přísun kofeinu ze dne na den prostě utnete, můžete se setkat v prvních dnech se stejným efektem. Proto by lidé trpící depresí měli příjem kofeinu snižovat postupně.

Zlozvyk jménem kouření: A víte, co to dělá s vaším tělem?

Kuřecí paličky s medem a česnekem

Kuřecí paličky s medem a česnekem

8 hlasů
13h a 10min 561 kJ 220 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Lívance

12 hlasů
1h a 5min 738kJ 65 Kč

Něco sladkého k obědu, pro děti i dospělé.

Rajčatový salát s melounem

10 hlasů
20min 212kJ 50 Kč

Letní osvěžující a zdravý salát.

Poradny

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Mám žádat o prodloužení nemocenské nebo ID?

Dobrý den,podpůrčí doba - tedy doba, po kterou je vypláceno nemocenské - činí maximálně 380 kalen... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více