Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Energetické nápoje zvyšují riziko smrtelného selhání srdce

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

15.06.2019 | Zdraví a životní styl

Výrazně zvyšují riziko obezity a diabetu, narušují zdravý spánkový režim a souvisejí se zhoršením paměti. Energetické nápoje nepatří do jídelníčku zdravého člověka. Rozhodně by je neměl konzumovat pravidelně a často. Podle kardiologů z Chicaga totiž jejich příjem souvisí s vysokým rizikem smrtelného selhání srdce. Hlavně u osob, které netuší, že mají srdeční vadu.

Přitom nejde o to, že by škodil jen kofein. Ale problémy srdci způsobuje kombinace několika látek a jednoduchých sacharidů v nápoji. Po konzumaci nápoje dochází k narušení přenosu elektrických signálů, které řídí srdeční stahy. Účinek konzumace energetického nápoje je přitom patrný minimálně čtyři hodiny po vypití jedné porce.

„Musíme co nejdříve zkoumat účinky některé ze složek nebo kombinace složek v různých typech energetických nápojů, abychom dokázali vysvětlit, o co vlastně jde v tomto klinickém výzkumu. Veřejnost by měla vědět o tom, jaký vliv energetické nápoje můžou mít na jejich tělo, zvláště pokud mají skryté zdravotní potíže,“ tvrdí profesor Sachin A. Shah z University of the Pacific v Kalifornii.

Závislost na energeťáku? Nic neobvyklého

Také občas po energetickém drinku sáhnete? Výjimečně se nejspíš ještě nic neděje, ale pozor na pravidelný přísun těchto nápojů. Závislost na nich je totiž velmi častá. A tak jako jiné závislosti našemu tělu rozhodně neprospívá. Energetické nápoje nás v případě nouze dokážou nakopnout, ovšem konzumovat je jako na běžícím páse, to už je něco jiného. Co nám může hrozit?

Většina „energeťáků“ obsahuje velké množství kofeinu. A ten může ve vysoké dávce zapříčinit, že stres, jemuž se snažíme vyhnout, naopak posílíme. Pokud tedy nestíháte v práci a padáte únavou, může vás sice energetický nápoj s vysokým obsahem kofeinu nakopnout, ale zároveň vás ještě více vynervovat. A protože má stres – jak všichni víme – negativní dopad na náš organismus, je lepší to s těmito nápoji nepřehánět.

Energetické nápoje dokáží sice zahnat únavu, ale nic není zadarmo. Občasná konzumace v rozumné míře se nejspíš nijak zvlášť neprojeví, ale ta pravidelná a častá už ano. Najednou totiž zjišťujete, že na vás nápoj nějak neúčinkuje, a tak se intervaly mezi plechovkami zkracují a jejich množství stoupá. Takový koloběh nemůže náš organismus vydržet dlouho.

Podle studie Mayo Clinic může přílišné množství kofeinu u lidí se sklony k depresím prohloubit depresivní stavy. Ovšem na druhé straně – pokud přísun kofeinu ze dne na den prostě utnete, můžete se setkat v prvních dnech se stejným efektem. Proto by lidé trpící depresí měli příjem kofeinu snižovat postupně.

Správnou stravou proti nedostatku energie

Králík na bylinkách

Králík na bylinkách

5 hlasů
1h a 25min 541 kJ 200 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Penne s brokolicí

1 hlas
1h a 5min 814kJ 140 Kč

Těstoviny se smetanovou omáčkou, brokolicí a šalvěji. Do ...

Mleté maso se slaninou

0 hlasů
1h a 25min 799kJ 220 Kč

Mleté maso ve slaninové omáčce s pórkem.

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více