Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Energetické nápoje zvyšují riziko smrtelného selhání srdce

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

15.06.2019 | Zdraví a životní styl

Výrazně zvyšují riziko obezity a diabetu, narušují zdravý spánkový režim a souvisejí se zhoršením paměti. Energetické nápoje nepatří do jídelníčku zdravého člověka. Rozhodně by je neměl konzumovat pravidelně a často. Podle kardiologů z Chicaga totiž jejich příjem souvisí s vysokým rizikem smrtelného selhání srdce. Hlavně u osob, které netuší, že mají srdeční vadu.

Přitom nejde o to, že by škodil jen kofein. Ale problémy srdci způsobuje kombinace několika látek a jednoduchých sacharidů v nápoji. Po konzumaci nápoje dochází k narušení přenosu elektrických signálů, které řídí srdeční stahy. Účinek konzumace energetického nápoje je přitom patrný minimálně čtyři hodiny po vypití jedné porce.

„Musíme co nejdříve zkoumat účinky některé ze složek nebo kombinace složek v různých typech energetických nápojů, abychom dokázali vysvětlit, o co vlastně jde v tomto klinickém výzkumu. Veřejnost by měla vědět o tom, jaký vliv energetické nápoje můžou mít na jejich tělo, zvláště pokud mají skryté zdravotní potíže,“ tvrdí profesor Sachin A. Shah z University of the Pacific v Kalifornii.

Závislost na energeťáku? Nic neobvyklého

Také občas po energetickém drinku sáhnete? Výjimečně se nejspíš ještě nic neděje, ale pozor na pravidelný přísun těchto nápojů. Závislost na nich je totiž velmi častá. A tak jako jiné závislosti našemu tělu rozhodně neprospívá. Energetické nápoje nás v případě nouze dokážou nakopnout, ovšem konzumovat je jako na běžícím páse, to už je něco jiného. Co nám může hrozit?

Většina „energeťáků“ obsahuje velké množství kofeinu. A ten může ve vysoké dávce zapříčinit, že stres, jemuž se snažíme vyhnout, naopak posílíme. Pokud tedy nestíháte v práci a padáte únavou, může vás sice energetický nápoj s vysokým obsahem kofeinu nakopnout, ale zároveň vás ještě více vynervovat. A protože má stres – jak všichni víme – negativní dopad na náš organismus, je lepší to s těmito nápoji nepřehánět.

Energetické nápoje dokáží sice zahnat únavu, ale nic není zadarmo. Občasná konzumace v rozumné míře se nejspíš nijak zvlášť neprojeví, ale ta pravidelná a častá už ano. Najednou totiž zjišťujete, že na vás nápoj nějak neúčinkuje, a tak se intervaly mezi plechovkami zkracují a jejich množství stoupá. Takový koloběh nemůže náš organismus vydržet dlouho.

Podle studie Mayo Clinic může přílišné množství kofeinu u lidí se sklony k depresím prohloubit depresivní stavy. Ovšem na druhé straně – pokud přísun kofeinu ze dne na den prostě utnete, můžete se setkat v prvních dnech se stejným efektem. Proto by lidé trpící depresí měli příjem kofeinu snižovat postupně.

Nicnedělání vyžaduje každodenní trénink

Tuňákový salát s ananasem

Tuňákový salát s ananasem

12 hlasů
30min 647 kJ 83 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Jahodový salát

12 hlasů
20min 478kJ 125 Kč

Jahodový salát s mozzarellou a rukolou.

Gazpacho s jahodami a rajčaty

11 hlasů
25min 396kJ 50 Kč

Letní výborná polévka.

Poradny

Jsem půl roku v PN, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,pokud byste pro zaměstnavatele odpracovala v letošním roce alespoň 60 dní, vznikl by Vá... Více

Zaměstnavatel mě neuvolní na asistovaný styk, co dělat?

Dobrý den,chápu, že tato situace je pro Vás obtížná. Zákonk práce jednoznačně vymezuje situace, v... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více