Chronické bolesti, záněty či deprese: Vyzkoušejte kurkumu

Lidé se čím dál častěji odvracejí od chemie a přiklánějí se k léčbě pomocí přírodních produktů. Mezi vyhledávané „léky“ se v poslední době řadí i kurkuma. Nejenže má schopnost dokonale dochutit naše pokrmy, má také mnoho pozitivních účinků na naše zdraví.

Laciné bohatství

S kurkumou se nejčastěji setkáme v podobě žlutooranžového prášku, který dodává našim pokrmům exotickou, jemnou a jemně nahořklou chuť. Kouzlo kurkumy spočívá především v obrovském množství antioxidantů, jejichž největší část zastupuje kurkumin, který si dovede poradit s nejrůznějšími lidskými neduhy.

Kurkumu seženete v každém větším obchodě nebo ve specializovaných prodejnách s kořením či zdravou výživou.

Proti zánětům

Konzumace kurkumy přináší obdobné účinky, jako například ibuprofen. Nejenže tedy mírní bolest, zároveň léčí záněty a pomáhá jim předcházet. A to nejen v případě akutních obtíží, ale i při dlouhodobých, chronických onemocněních, jakými jsou například osteoartróza, onemocnění střev, nebo dokonce lupenka.

Demence a deprese

Kurkumin má také schopnost mírnit projevy stařecké demence či Alzheimerovy choroby. Pomáhá zlepšovat paměť a příznivě ovlivňuje mozkové procesy, které zapříčiňují spouštění depresí či migrén. Kurkumin celkově podporuje správnou funkci mozku, zlepšuje schopnost soustředění a napomáhá regeneraci po mozkových příhodách.

Jak ji užívat?

Kurkumu lze samozřejmě konzumovat v nejrůznějších pokrmech, dle průzkumů lékařů je však vhodné ji, pro posílení účinku, kombinovat zejména s oleji, v jejichž tucích je kurkumin snadno rozpustný, nebo s pepřem, který zabrání vstřebávání kurkuminu v nesprávných částech trávicího traktu. Lze ji také konzumovat v podobě čajů.

Denní dávka

Přestože zní povídání o blahodárných účincích kurkumy jako zázrak, nic se nemá přehánět. Doporučená denní dávka je maximálně jedna čajová lžička na dospělou osobu denně. V případě nadměrného užívání riskujete potíže se žlučníkem či ledvinovými kameny. Kurkumě by se také měly vyhýbat těhotné a kojící matky a také diabetici. Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Kuřecí paličky s rajčaty

(3 hlasů)

Grilované telecí

(3 hlasů)

Grilovaná telecí játra

(2 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budou hvězdy nakloněny změnám. Nemusí jít o žádné velké převraty, ale pokud cítíte, že nějaký aspekt vašeho života vám v současné podobě už nevyhovuje, je nejlepší čas na změnu! Neohlížejte se na názor okolí, ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

20 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:38
83 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:28

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat