Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Příroda skutečně léčí, ale musíte v ní být aspoň dvě hodiny týdně

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

25.06.2019 | Zdraví a životní styl

Člověk se vyvíjel po miliony let v divoké přírodě. Pár tisíc let žije v kulturní krajině, ale stále víceméně s přírodou spjatý. Teprve s průmyslovou revolucí začaly vznikat extrémně velká města, v jejichž centrech žijí posledních 150 let lidé odtrženi od přírody. A strádají. V rámci evoluce totiž žijí v takovém prostředí příliš krátký čas, aby se mohli zdravě adaptovat. Výlety do přírody jsou pro ně velmi léčivé, ale mají význam jen tehdy, když si je urbanizovaná populace dopřává alespoň dvě hodiny týdně.

Lidé, kteří stráví týdně 120 minut pobytem v přírodě – a nemyslí se zrovna městský park – mají výrazně lepší fyzické i psychické zdraví.

Dvě hodiny zvládne každý

Ovšem lidé, kteří nemají ani dvě hodiny týdně na to, aby vyrazili do lesa, k řece či na procházku po staré polní cestě, žádné blahodárné účinky z pobytu v přírodě nečerpají.

„Dvě hodiny týdně jsou snad realisticky dosažitelná doba pro většinu lidí, navíc když je možné, že si je člověk rozloží do celého týdne,“ tvrdí doktor Matt White z University of Exeter, který na výzkumu spolupracoval s odborníky ze Švédska.

Jiná perspektiva pro život

Z výzkumů posledních třiceti let také jasně vyplývá, že lidé žijící v zelených částech měst – zahradních čtvrtích, u velkých parků apod. – jsou zdravější fyzicky i psychicky. Odtržení od přírody působí zhoubně i na ty, kteří tvrdí, že jsou naprosto městští a přírodu vůbec nepotřebují.

„Existuje mnoho důvodů, proč je pro zdraví dobré být v přírodě. Získáte tam kupříkladu také naprosto jinou perspektivu života a pracovních okolností, zbavíte se stresu, ale takový čas strávený v přírodě je hlavně přesně tím, co se nazývá kvalitně stráveným časem,“ vysvětluje profesor Terry Hartig z Univerzity v Uppsale.

Ty nejlepší tipy, jak podpořit imunitu

Fazolová polévka

Fazolová polévka

29 hlasů
1h a 10min 202 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Vepřové maso s křenovou omáčkou

11 hlasů
1h a 35min 549kJ 130 Kč

Dušená vepřová kotleta s křenovou omáčkou.

Wok s vepřovým masem

3 hlasy
50min 728kJ 140 Kč

Jednoduchý recept na přípravu vepřového masa se zeleninou.

Poradny

Jak vymoci mzdu při ústně sjednané pracovní smlouvě?

Dobrý den,zákoník práce sice vyžaduje písemnou formu pracovní smlouvy, ale pokud je pracovní smlo... Více

Mám při práci na DPČ nárok na náhradu mzdy?

Dobrý den,odpověď na Váš dotaz záleží na tom, zda dohoda o pracovní činnosti (DPČ) byla ukončena ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více