Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Neodkládejte dovolenou. Jinak hazardujete se zdravím

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10.07.2019 | Zdraví a životní styl

Práce více než osm hodin denně, práce na směny či noční provoz, to vše působí zhoubně na zdraví srdce a cév. Podle amerických vědců je však nezbytné také pravidelně požívat výhodu dovolené. Při čerpání dovolené totiž riziko metabolického syndromu klesne o pětadvacet procent.

Metabolický syndrom je přitom nejčastější příčinou rozvoje onemocnění oběhové soustavy a výrazně zvyšuje riziko mrtvice a infarktu. A čím více dní dovolené člověk během roku čerpá, tím menší má riziko rozvoje metabolického syndromu a také chorob srdce a cév.

Metabolickým syndromem se označuje několik symptomů – vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, vysoká hladina glukózy v krvi, špatná reakce tkání na inzulín apod. Zhoršující se a dlouhodobý metabolický syndrom většinou končí rozvojem diabetu typu 2 a chorobami srdce a cév.

„Zjistili jsme, že u lidí, kteří měli v posledních dvanácti měsících často dovolenou, došlo během dní volna k výraznému snížení rizika rozvoje metabolického syndromu… To je důležité, protože vlastně sledujeme tím výraznější omezení rizika rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, čím více dovolené člověk má,“ tvrdí doktor Bryce Hruska ze Syracuse University v New Yorku.

Už je čas?

Kdy jste si naposledy opravdu odpočinuli od práce? že už si ani nepamatujete? Pak můžete s blížícím se létem pociťovat, že už by vám nějaká pauza opět prospěla. Jak poznat, že byste – pokud to jde – neměli dovolenou dále odkládat?

Máte poslední dobou pocit, že se vám v práci nic nedaří, že vás kolegové jen vytáčejí, že je těžké soustředit se i na ty nejjednodušší úkoly? Pak se možná jedná o první příznaky chronického stresu, který může později vyústit ve vážnější zdravotní potíže (neustálé bolesti hlavy, zad, problémy se zažíváním a další). Je na čase dát si chvíli oddech!

Už si ani nepamatujete, kdy jste se naposledy pořádně vyspali? Večer hodiny zíráte do stropu, než „zaberete“, abyste se kolem třetí ráno probudili, v hlavě si neustále přehrávali pracovní úkoly, a to celé se opakuje několikrát za noc? Ráno se pak vyhrabete z peřin bez odpočinku a ještě unavenější než předchozí den? I to je signál, že je nejvyšší čas pustit práci z hlavy a odjet na dovolenou.

S partnerem/partnerkou už se prakticky jen hádáte, své děti vidíte maximálně v posteli, když už spí, na třídních schůzkách či besídce už jste nebyli ani nepamatujete… Váš osobní život je velmi důležitý, sami ale cítíte, že ho kvůli práci odsouváte na druhou kolej. A to se vám nemusí vyplatit. Dovolená je skvělou příležitostí obnovit v rodině vzájemná pouta a uvědomit si, o co všechno přicházíte (a hledat účinné řešení).

Keto dieta se sportovcům nedoporučuje

Hovězí nudličky s kešu oříšky

Hovězí nudličky s kešu oříšky

14 hlasů
35min 1359 kJ 390 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborové placky s petrželkou

11 hlasů
60min 630kJ 70 Kč

Rychlý, jednoduchý a sytý oběd.

Kuřecí kostky s brokolicí

1 hlas
1h a 20min 688kJ 110 Kč

Dušené kuřecí maso s brokolicí, rýži a sýrem.

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více