Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Neodkládejte dovolenou. Jinak hazardujete se zdravím

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10. 7. 2019 | Zdraví a životní styl

Práce více než osm hodin denně, práce na směny či noční provoz, to vše působí zhoubně na zdraví srdce a cév. Podle amerických vědců je však nezbytné také pravidelně požívat výhodu dovolené. Při čerpání dovolené totiž riziko metabolického syndromu klesne o pětadvacet procent.

Metabolický syndrom je přitom nejčastější příčinou rozvoje onemocnění oběhové soustavy a výrazně zvyšuje riziko mrtvice a infarktu. A čím více dní dovolené člověk během roku čerpá, tím menší má riziko rozvoje metabolického syndromu a také chorob srdce a cév.

Metabolickým syndromem se označuje několik symptomů – vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, vysoká hladina glukózy v krvi, špatná reakce tkání na inzulín apod. Zhoršující se a dlouhodobý metabolický syndrom většinou končí rozvojem diabetu typu 2 a chorobami srdce a cév.

„Zjistili jsme, že u lidí, kteří měli v posledních dvanácti měsících často dovolenou, došlo během dní volna k výraznému snížení rizika rozvoje metabolického syndromu… To je důležité, protože vlastně sledujeme tím výraznější omezení rizika rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, čím více dovolené člověk má,“ tvrdí doktor Bryce Hruska ze Syracuse University v New Yorku.

Už je čas?

Kdy jste si naposledy opravdu odpočinuli od práce? že už si ani nepamatujete? Pak můžete s blížícím se létem pociťovat, že už by vám nějaká pauza opět prospěla. Jak poznat, že byste – pokud to jde – neměli dovolenou dále odkládat?

Máte poslední dobou pocit, že se vám v práci nic nedaří, že vás kolegové jen vytáčejí, že je těžké soustředit se i na ty nejjednodušší úkoly? Pak se možná jedná o první příznaky chronického stresu, který může později vyústit ve vážnější zdravotní potíže (neustálé bolesti hlavy, zad, problémy se zažíváním a další). Je na čase dát si chvíli oddech!

Už si ani nepamatujete, kdy jste se naposledy pořádně vyspali? Večer hodiny zíráte do stropu, než „zaberete“, abyste se kolem třetí ráno probudili, v hlavě si neustále přehrávali pracovní úkoly, a to celé se opakuje několikrát za noc? Ráno se pak vyhrabete z peřin bez odpočinku a ještě unavenější než předchozí den? I to je signál, že je nejvyšší čas pustit práci z hlavy a odjet na dovolenou.

S partnerem/partnerkou už se prakticky jen hádáte, své děti vidíte maximálně v posteli, když už spí, na třídních schůzkách či besídce už jste nebyli ani nepamatujete… Váš osobní život je velmi důležitý, sami ale cítíte, že ho kvůli práci odsouváte na druhou kolej. A to se vám nemusí vyplatit. Dovolená je skvělou příležitostí obnovit v rodině vzájemná pouta a uvědomit si, o co všechno přicházíte (a hledat účinné řešení).

Správná inhalační technika zvyšuje účinnost léčby dýchací...

Pečené vánoční jehněčí maso

Pečené vánoční jehněčí maso

2 hlasy
1h a 55min 1296 kJ 350 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Okurkovo-bramborový salát

8 hlasů
40min 317kJ 60 Kč

Receptů na bramborový salát je nespočetné množství, vy...

Bramborový salát

19 hlasů
45min 486kJ 70 Kč

Chutný bramborový salát bez majonézy.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více